♦ Καθαρές κουβέντες
Απόσπασμα από απόφαση της Γενικής Συνέλευσης του Συλλόγου Μελών ΔΕΠ του Πανεπιστήμιου Ιωαννίνων (2.2.11), που δεν χρειάζεται κανένα δικό μας σχόλιο.
«4) Η κατεπείγουσα “κλήση υπόπτου για παροχή εξηγήσεων” της Εισαγγελίας Εφετών Αθηνών προς τον Πρύτανη του ΕΚΠΑ κ. Θ. Πελεγρίνη για παράβαση καθήκοντος καθώς και προς επτά μέλη της Πρωτοβουλίας Αλληλεγγύης στην απεργία πείνας των 300 μεταναστών για παράνομη διακίνηση λαθρομεταναστών, διατάραξη οικιακής ειρήνης και φθορά ξένης ιδιοκτησίας, αποτελεί μια ακόμα προσπάθεια πολιτικής ποδηγέτησης της πανεπιστημιακής κοινότητας, εκφοβισμού πρωτοβουλιών κοινωνικής παρέμβασης, καθώς και ποινικοποίησης της αλληλεγγύης σε διεκδικήσεις κοινωνικών ομάδων.
Ως Γ.Σ. καταγγέλλουμε την κλήση σε απολογία του Πρύτανη του ΕΚΠΑ, όχι από συντεχνιακή αντίληψη ή γιατί θεωρούμε ότι οι πανεπιστημιακοί είναι υπεράνω των νόμων, αλλά γιατί μετά την (άμεση ή έμμεση) πολιτική πίεση που του ασκήθηκε ώστε να άρει το πανεπιστημιακό άσυλο –γεγονός με το οποίο είμαστε αντίθετοι– αποτελεί πρόκληση η κλήση του σε απολογία επειδή κατ’ ουσία δεν ενέδωσε αμέσως σε αυτές τις πιέσεις.
Καταγγέλλουμε την κλήση σε απολογία των μελών της Πρωτοβουλίας Αλληλεγγύης με τις αστείες κατηγορίες της παράνομης διακίνησης “λαθρομεταναστών” οι οποίοι επί πολλά χρόνια ζουν, εργάζονται και συμμετέχουν στα κοινά των πόλεών τους. Ως πανεπιστημιακοί δάσκαλοι θεωρούμε ότι οι φοιτητές και οι φοιτήτριές μας οφείλουν να λαμβάνουν όχι μόνο μαθήματα γνώσεων και δεξιοτήτων, αλλά και μαθήματα αρχών και αξιών, και ένα τέτοιο θαυμάσιο μάθημα είναι η αλληλεγγύη που παρέχουν στους μετανάστες οι άνθρωποι που καλούνται σε απολογία.
Καλούμε τις πρυτανικές αρχές του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων να εκφράσουν την αντίθεση της πανεπιστημιακής μας κοινότητας απέναντι σε αυτές τις εισαγγελικές κινήσεις, αναστέλλοντας τη λειτουργία του Πανεπιστημίου την Πέμπτη 3/2, ημέρα που ο Πρύτανης του ΕΚΠΑ και τα μέλη της Πρωτοβουλίας Αλληλεγγύης καλούνται να παρουσιαστούν στον εισαγγελέα».
♦ Νέα καταιγίδα
Συνέντευξη Κουσελά (μία από τις πολλές που δίνει καθημερινά) στο Ρ/Σ ΝΕΤ 105,8. Κάποια στιγμή ρωτιέται: «2012-2014 αυτά τα περίφημα 12 κάτι δις κλπ., συνεπάγονται νέα μέτρα;» (οι δημοσιογράφοι δεν έχουν πάρει χαμπάρι ή κάνουν πως δεν ξέρουν, ότι τα 12 δισ. έχουν ήδη υπερδιπλαστιαστεί με την τελευταία επικαιροποίηση του Μνημόνιου, τον περασμένο Νοέμβρη). Αρχίζει να απαντά ότι «πρέπει να γίνει μια πολύ μεγάλη συζήτηση», ότι είναι «ανάγκη να υπάρξει ένας οδικός χάρτης για μια πορεία μείωσης του δημοσιονομικού ελλείμματος κατά 11 με 12 δισ. ευρώ περίπου», ότι «και θα έχουμε φθάσει τότε στο σκληρό πυρήνα των ελλειμμάτων», ότι «η κυβέρνηση δεν θα σπεύσει να προκαταλάβει με συγκεκριμένα μέτρα το τι θα κάνουμε για αυτό το χρονικό διάστημα», αλλά θα «πρέπει να ανοίξει μια συζήτηση ουσίας και με τους κοινωνικούς φορείς και με τα πολιτικά κόμματα προκειμένου να δούμε η ελληνική κοινωνία στο σύνολό της, το πώς θα αντιμετωπίσει αυτό το πρόβλημα».
Τι καταλάβατε; Οτι έρχεται νέα αντιλαϊκή και αντεργατική καταιγίδα. Δεν θα χρειαστεί να περιμένουμε πολύ, όμως. Το Μάρτη, στη σύνοδο κορυφής της ΕΕ, θα αποφασιστούν όλα. Η κυβέρνηση απλώς θα τα εφαρμόσει. Με… διάλογο, βεβαίως. Οπως και μέχρι τώρα: με το πιστόλι στον κρόταφο των εργαζόμενων.
♦ Ψευταράδες (1)
Για να μην ξεχνιόμαστε. Οταν ψηφίστηκε το Μνημόνιο και γινόταν συζήτηση για τα «μη καθορισμένα μέτρα» της περιόδου 2012-2014, ο Παπακωνσταντίνου απαντούσε πως δεν πρόκειται για νέα μέτρα, αλλά για απόδοση στα επόμενα χρόνια των μέτρων που έχουν ήδη ληφθεί. Τώρα, ολόκληρο το οικονομικό επιτελείο μιλάει για έναν «οδικό χάρτη» που θα αφορά τα νέα μέτρα της περιόδου 2012-2014. Ιδού πώς το τοποθετεί ο Σαχινίδης, σε συνέντευξή του στα «Επίκαιρα»:
«Η Ελλάδα πρέπει να μειώσει το έλλειμμά της από 17 δισ. ευρώ το 2011 σε περίπου 6 δισ. ευρώ το 2014. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να προσδιορίσουμε συγκεκριμένες παρεμβάσεις τόσο στο σκέλος των δαπανών όσο και των εσόδων, οι οποίες θα μας επιτρέψουν στα επόμενα τρία χρόνια να πετύχουμε το στόχο μας. Αυτή η προσπάθεια δεν είναι μια θεωρητική άσκηση. Είναι μια υπεύθυνη πολιτική που η χώρα θα ακολουθήσει τα επόμενα χρόνια. Για το σκοπό αυτό θα καλέσουμε στο Γενικό Λογιστήριο του Κράτους όλα τα κόμματα και τους κοινωνικούς εταίρους να διατυπώσουν τις προτάσεις τους».
Αν μη τι άλλο, μπορούμε άνετα και χωρίς τύψεις να τους χαρακτηρίσουμε ψευταράδες. Από την «απόδοση» των παλιών μέτρων, άρχισαν ήδη να συζητούν για νέα μέτρα.
♦ Ψευταράδες (2)
Από την ίδια συνέντευξη του Σαχινίδη ο αποκαλυπτικός διάλογος:
«ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: Αναπλήρωση των χαμένων δικαιωμάτων, για παράδειγμα των συντάξεων, προβλέπετε στο ορατό μέλλον; Φ. ΣΑΧΙΝΙΔΗΣ: Εχω δηλώσει ότι η προσπάθεια που κάνουμε είναι μαραθώνιος και όχι κατοστάρι. Το πρόγραμμα οικονομικής πολιτικής που εφαρμόζουμε έχει ξεκινήσει εδώ και λίγους μήνες. Εχουμε δρόμο μπροστά μας για να μπορέσει η οικονομία να στηριχθεί σε σταθερές βάσεις και να αρχίσει η αναπλήρωση του χαμένου εδάφους».
Θυμόσαστε το σόου Παπανδρέου στη ΔΕΘ; Τότε που απευθύνθηκε στον υπουργό Οικονομικών, ζητώντας του να βρει τρόπο για να ικανοποιήσει τους συνταξιούχους; Ηταν ένα σόου για να δώσει τίτλους. Πώς έλεγαν παλιά οι βουλευτές «γράψ‘ τον κι αυτόν για σπίτι»; Τώρα, το οικονομικό επιτελείο στέλνει το μήνυμα «έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας»!
♦ Δωσιλογισμός
Η Κατσέλη το είπε κάπως κομψά την περασμένη εβδομάδα, όταν της ζητήθηκε να σχολιάσει το γεγονός ότι οι τροϊκανοί επικοινώνησαν με τη ΝΕΟΓΑΛ για να πληροφορηθούν τα της ειδικής επιχειρησιακής σύμβασης. Το θεώρησε φυσιολογικό και καθόλου μεμπτό. Ο Σαχινίδης, σε ραδιοφωνική συνέντευξή του, το είπε καθαρά δωσιλογικά: «Αυτή τη στιγμή, έχουμε περάσει μία αλλαγή στο ζήτημα των επιχειρησιακών συμβάσεων. Εκείνο το οποίο περιμένουμε να δούμε είναι πώς θα λειτουργήσει το νέο θεσμικό πλαίσιο. Δε μπορώ να καταλάβω γιατί είναι κακό να ενημερώνονται για παράδειγμα για μια σειρά από ζητήματα που αφορούν στον τρόπο λειτουργίας της ελληνικής οικονομίας». «Γιατί χάνουμε την εθνική μας κυριαρχία κ. Σαχινίδη», του απάντησε ο (Πασόκος) δημοσιογράφος, αλλά ο Σαχινίδης ατάραχος βυθίστηκε περισσότερο στο δωσιλογισμό: «Την εθνική κυριαρχία οι Ελληνες τη χάσανε όταν άφησαν το χρέος να φτάσει στα 340 δισεκατομμύρια. Πολύ αργά ανακάλυψαν οι περισσότεροι από αυτούς που ασκούν κριτική στην κυβέρνηση ότι χάθηκε η εθνική κυριαρχία».
♦ Και ο Καμίνης κατά του ασύλου
Από τη στιγμή που πήρε την απόφαση να διεκδικήσει, ως εκπρόσωπος του ΠΑΣΟΚ (ΔΗΑΡΙ και Οικολόγοι ήταν απλές τσόντες) τη δημαρχία της Αθήνας και πολύ περισσότερο από τη στιγμή που εκλέχτηκε, ο Γ. Καμίνης αποφάσισε να πετάξει στα σκουπίδια το προσωπείο του «συνηγόρου του πολίτη» και να μετατραπεί σ’ έναν στυγνό αστό πολιτικό, αποφασισμένο να βαδίσει επί πτωμάτων για να χτίσει την καριέρα του. Γιατί ο Καμίνης έχει φιλοδοξίες. Οποιος περνάει από το Δήμο της Αθήνας κάνει πολιτική καριέρα και ο Καμίνης δεν θ’ αφήσει την ευκαιρία να πάει χαμένη. Γι’ αυτόν ο Κουβέλης και η παρέα του ήταν απλά ένα εφαλτήριο. Πλέον είναι ΠΑΣΟΚ και μόνο ΠΑΣΟΚ. Ταυτισμένος σε όλα με την κυβέρνηση. Ακόμα και στο θέμα του πανεπιστημιακού ασύλου, το οποίο, στο κάτω-κάτω, δεν είναι της αρμοδιότητάς του.
Την περασμένη Δευτέρα, ο Καμίνης αρνήθηκε να εγκρίνει το δημοτικό συμβούλιο Αθήνας ψήφισμα συμπαράστασης στους 237 μετανάστες απεργούς πείνας. Δεν αρκέστηκε σ’ αυτό, αλλά επιτέθηκε και στο πανεπιστημιακό άσυλο, μιλώντας για πανεπιστημιακούς χώρους που μετατρέπονται σε οπλοστάσια με τον τρόπο που λειτουργεί το άσυλο! Μπαίνει, δηλαδή, κι αυτός στη χορεία εκείνων που εδώ και χρόνια συναποτελούν το μαύρο μέτωπο που επιτίθεται ενάντια στο πανεπιστημιακό άσυλο και θέλουν να μετατρέψουν τα πανεπιστήμια σε κοινωνικά αποστειρωμένους χώρους. Γι’ αυτό και συμπεριφέρονται με την τακτική του Γκέμπελς, επινοώντας «οπλοστάσια» και άλλα τέτοια ανύπαρκτα. Δεν γνωρίζει, άραγε, ο Καμίνης ότι στη Νομική δεν γράφτηκε ούτε ένα σύνθημα με μαρκαδόρο σε τοίχο; Ασφαλώς και το γνωρίζει. Συμπεριφέρεται, όμως, σαν κοινός προβοκάτορας, δίνοντας τις εξετάσεις του στο ΠΑΣΟΚ και το σύστημα.
♦ Δεν ξεπλένονται
Στον αφρό –όπως πάντοτε– προσπαθεί να βγει ο Περισσός σε σχέση με τη δράση της συνδικαλιστικής του παράταξης στο σωματείο της ΕΘΕΛ. Εγραφε ο «Ριζοσπάστης» την περασμένη Τρίτη: «Στη χτεσινή γενική συνέλευση αναδείχθηκε ξανά η ολοκληρωμένη θέση των ταξικών δυνάμεων απέναντι στα μισόλογα και τις κούφιες εκφράσεις του κυβερνητικού και εργοδοτικού συνδικαλισμού, των κάθε λογής τυχοδιωκτικών συνδικαλιστικών δυνάμεων». Στο ίδιο ρεπορτάζ διαβάσαμε ότι ο Γ. Πέρρος, της ηγεσίας του ΠΑΜΕ, «σημείωσε ότι το ΠΑΜΕ επιδιώκει ο αγώνας τους να γίνει υπόθεση όλων των εργαζομένων, όλου του λαού» και απάντησε «στις άθλιες μεθοδεύσεις διαφόρων δυνάμεων που επιχειρούν να ταυτίσουν το ΠΑΜΕ με τη ΓΣΕΕ και την ΑΔΕΔΥ».
Ας τα πάρουμε με τη σειρά. Στις δυο προηγούμενες γενικές συνελεύσεις διαμορφώθηκε μια πλειοψηφία στο ΔΣ του σωματείου μεταξύ της ΠΑΣΚΕ, της ΔΑΚΕ και της ΔΑΣ του Περισσού, γύρω από πρόταση που υπέβαλε η ΔΑΣ. Την υπέβαλε και στο ΔΣ και στη γενική συνέλευση. Την πρώτη φορά η πρόταση πέρασε με πραξικόπημα και τη δεύτερη μειοψήφισε έναντι πρότασης που έγινε από τη βάση των εργαζόμενων. Αρα, μέχρι τώρα εμφανίζονται πακέτο με αυτούς που ονομάζουν «δυνάμεις του κυβερνητικού και του εργοδοτικού συνδικαλισμού». Οσο για την προσπάθεια να κάνουν τον αγώνα «όλου του λαού», μήπως μπορούν να μας πουν μία (έστω μία) ενέργειά τους σ’ αυτή την κατεύθυνση;
Ισως κατάλαβαν ότι παραβρόμισε ο προδοτικός τους ρόλος και προσπαθούν να εξιλεωθούν. Εκεί που έφτασαν, όμως, δεν τους ξεπλένει ούτε ο Νιαγάρας.