Ούτε τρεις μέρες δεν πέρασαν από την προβολή του σοκαριστικού βίντεο με τον βασανισμό των δυο νεαρών στο ΑΤ Ομόνοιας και η κυβέρνηση έκρινε ότι ήρθε η ώρα να περάσει στην αντεπίθεση, υπερασπιζόμενη τη μπατσοκρατία. Κρίθηκε προφανώς ότι το θέμα «κάηκε», μετά την υπερπροβολή, το λαϊκισμό και τον αποπροσανατολισμό των ΜΜΕ, και δεν προκαλεί πλέον σοκ, οπότε έφτασε η ώρα των «ψυχραιμότερων σκέψεων».
Το χορό άνοιξε ο Αντώναρος, με μια χοντροκομμένη προσπάθεια συμψηφισμού των βασανιστηρίων με τον ξυλοδαρμό του υποδιοικητή των ΜΑΤ. Ακολούθησε ο Πολύδωρας, ο οποίος μετά τους «συνειρμούς» που μας κάλεσε να κάνουμε για το χρόνο δημοσιοποίησης του συμβάντος και αφού εξασφάλισε τη θέση του ως πολιτικού προϊσταμένου και μέντορα των «αχρείων» (πόσο θα έχει μετανιώσει γι’ αυτή την κουβέντα που ξεστόμισε στα «Νέα», όταν νόμιζε ότι ο Καραμανλής τον έχει για «σουτάρισμα» και ετοίμαζε «ηρωική έξοδο»), μάζεψε όλο του το θράσος και άρχισε να μιλά για… επιχείρηση «αποδόμησης της ΕΛΑΣ»! Αυτό ήταν γραμμή, γιατί την ίδια θέση υπερασπίστηκαν δημόσια και άλλα κυβερνητικά στελέχη.
Ο Βουλγαράκης (που φτύνει στον κόρφο του και ευχαριστεί τον Καραμανλή που δεν τον άφησε να φάει αυτός κι αυτή τη χλαπάτσα), ικανός στην προπαγάνδα, το γύρισε αλλού, φορτώνοντας τις ευθύνες σε όλους μας: «Το θέμα αφορά την κοινωνία και αν κάτι εισπράττω ως φαρισαϊσμό από τα μέσα ενημέρωσης αυτές τις μέρες είναι αυτή η έλλειψη κριτικής σε εμάς τους ίδιους. Δηλαδή, πρέπει ουσιαστικά οι ίδιοι ως κοινωνία να αυτομαστιγωθούμε, γιατί αυτό το βίντεο πρέπει να το είδαν δεκάδες χιλιάδες μάτια» (δηλώσεις στο ραδιόφωνο της ΝΕΤ).
Στο χορό μπήκε ακόμη και ο συνήθως προσεκτικός Αρούλης (Σπηλιωτόπουλος), που θυμήθηκε την εποχή που ήταν ο πολιτικός καθοδηγητής του Καλαμπόκα και της δολοφονικής συμμορίας των ΟΝΝΕΔιτών στην Πάτρα και σπεύδει να αλιεύσει και ακροδεξιές ψήφους στη δύσκολη Β’ Αθήνας. «Αυτό είναι το έμψυχο υλικό μας», δήλωσε. «Οφείλουμε να δηλώνουμε την εμπιστοσύνη μας σε αυτό για να το εμψυχώσουμε και να κάνει καλύτερα τη δουλιά του. Με το να επιτιθέμεθα διαρκώς στους Ελληνες αστυνομικούς συλλήβδην, το μόνο το οποίο κάνουμε είναι ψυχολογικά να τους αποθαρρύνουμε και άθελά μας να συνεισφέρουμε ακόμα περαιτέρω στη διάλυση της Ελληνικής Αστυνομίας».
Πώς να μη πάρει μετά θάρρος ο ανεκδιήγητος αντινομάρχης Τρικάλων, που επειδή δεν ξέρει να τα λέει και καλά, τα είπε έτσι όπως τα αισθάνεται και τα καταλαβαίνει ο «μέσος δεξιός». Ολα είναι «αποκυήματα νοσηρής φαντασίας και των δημοσιογράφων» (το ίδιο υποστηρίζει πλέον και ο αρχιβασανιστής της Ομόνοιας!). «Επειδή δηλαδή έπεσε και μια στραβή, γιατί δεν προβάλλουν και τους ξυλοδαρμούς των αστυνομικών; Τόση ευαισθησία πια για τους κακοποιούς; Ολοι τόσο δημοκράτες είστε; Κι άμα έπεσε και καμιά στραβή τι έγινε; Λίγες έπεσαν. Παραπάνω έπρεπε να πέσουν. Η πολλή δημοκρατία βλάπτει»! Μπορεί ο πολιτικός του προστάτης Σ. Χατζηγάκης να τον αποδοκίμασε («αποδοκιμάζω μετά βδελυγμίας τέτοιες δηλώσεις, είναι γνωστή η πολιτική μου πορεία και η προσήλωσή μου στο μεσαίο χώρο», δήλωσε), όμως σίγουρα ο αντινομάρχης έχει κερδίσει πόντους σε άλλους χώρους, αφού ξεπέρασε τον Καρατζαφέρη, που είχε δηλώσει ότι τέτοια φαινόμενα είναι αποτέλεσμα της αθρόας εισόδου λαθρομεταναστών!