Κινητοποίηση, με τη μορφή της άρνησης κλεισίματος στα κελιά το μεσημέρι και το βράδυ ως τις 10 προχώρησαν από την περασμένη Δευτέρα (27.3.2017) κρατούμενες στις γυναικείες φυλακές Κορυδαλλού, καταγγέλλοντας την απάνθρωπη συμπεριφορά απέναντι σε συγκρατούμενές τους που αντιμετωπίζουν σοβαρότατα προβλήματα υγείας, αλλά και την έλλειψη της απαραίτητης ιατρικής και υγειονομικής περίθαλψης με αποτέλεσμα να κινδυνεύουν ζωές.
Σε ένα συγκλονιστικό κείμενό τους περιγράφουν την κατάσταση συγκεκριμένων συγκρατουμένων τους, που πάσχουν από ανίατες νόσους, ενώ ορισμένες αντιμετωπίζουν καρκίνο σε τελικό στάδιο, και παρά ταύτα παραμένουν κρατούμενες. Γράφουν:
«Οταν ένας άνθρωπος βρίσκεται στη φυλακή για τη ζωή και τον θάνατό του είναι υπεύθυνοι η φυλακή, το Υπουργείο Δικαιοσύνης και φυσικά οι εισαγγελείς και οι δικαστές που αποφασίζουν να φυλακίσουν ανθρώπους με σοβαρά προβλήματα υγείας και ενώ η φυλάκισή τους συνιστά θανατική καταδίκη ή που δεν τους αποφυλακίζουν όταν βρίσκονται σε κρίσιμο στάδιο, κινδυνεύουν άμεσα να πεθάνουν! Στις γυναικείες φυλακές Κορυδαλλού κρατούνται πολλές γυναίκες για μικρά ή μεγάλα χρονικά διαστήματα για σοβαρούς λόγους υγείας. Αλλες έρχονται για χειρουργεία, άλλες για να νοσηλευτούν σε κάποιο νοσοκομείο, άλλες γιατί πρέπει να βρίσκονται υπό καθημερινή ιατρική επίβλεψη. Συνεπώς η θνησιμότητα στις γυναικείες φυλακές Κορυδαλλού είναι μεγάλη. Εμείς οι συγκρατούμενες αυτών των γυναικών είμαστε υποχρεωμένες να κινητοποιηθούμε ώστε να μην ζήσουμε κανέναν θάνατο συγκρατούμενής μας. Είμαστε υποχρεωμένες να εκφράσουμε έμπρακτα την αλληλεγγύη μας και να απαιτήσουμε αυτά που δικαιούται κάθε άνθρωπος. Να υπάρχει σεβασμός στην ανθρώπινη ζωή και στην υγεία όλων μας. Οι κρατούμενες δεν πρέπει να ζουν την εκδίκηση για ό,τι έκαναν μέσα από πρακτικές και στάσεις που απειλούν τις ίδιες με θάνατο. Γιατί τότε δεν μιλάμε για χώρους κράτησης, αλλά για χώρους κρεματόρια».
Τα αιτήματα των κρατούμενων είναι συγκεκριμένα: «Να υπάρχει σε καθημερινή βάση εφημερεύων γιατρός για όλες τις ώρες που δεν υπάρχει τακτικός γιατρός στη φυλακή. Να μπορεί ο γιατρός σε επείγουσες περιπτώσεις να μπαίνει ο ίδιος στη φυλακή και αφού το περιστατικό δεν επιτρέπει άμεση μεταφορά της κρατούμενης στο ιατρείο. Να εξοπλιστεί το ιατρείο της φυλακής με όλα τα φάρμακα και τον απαραίτητο εξοπλισμό για να αντιμετωπίζει τα περιστατικά. Να μπουν σε λειτουργία τα κουδούνια εκτάκτου ανάγκης για ειδοποίηση της υπηρεσίας. Να υπάρχει εκπαιδευμένο νοσηλευτικό προσωπικό. Να εκπαιδευτούμε και εμείς οι κρατούμενες ώστε να μπορούμε να προσφέρουμε άμεσα τις πρώτες βοήθειες».
Υπάρχει απάντηση από τους «ευαίσθητους» συριζαίους;