Παραβλέποντας το αν αληθεύουν οι φήμες για τον ερχομό συγκεκριμένης εταιρίας με όχημα μια μικρή ελληνική περιφερειακή τράπεζα, προκειμένου να «επενδύσει» στα κόκκινα δάνεια (φήμες που φιλοξενήθηκαν στη Wall Street Journal), μένει το ερώτημα: αφού είναι τόσο καλή, τόσο ευνοϊκή και προστατευτική για τους δανειολήπτες η ρύθμιση για τα κόκκινα δάνεια, γιατί έλκει τα «κοράκια των αγορών» όπως η μυρωδιά του πτώματος έλκει τα πραγματικά κοράκια;
Το γελοίο του πράγματος δε θα το σχολιάσουμε. Ούτε την αισχρή εργαλειοποίηση γιατρών και νοσηλευτών, που φωτογραφίστηκαν μαζί με τον χειρουργό υπουργό ως γλάστρες στο προπαγανδιστικό του σόου. Πάλι καλά που δεν φωτογράφισε και τον… πρωκτό του ασθενούς για να μας δείξει πόσο καλά χειρούργησε τις αιμορροΐδες! Θα σημειώσουμε μόνο πως υπήρξαν και άλλοι αστοί πολιτικοί γιατροί, αλλά δε θυμόμαστε κανέναν τους να έχει κάνει τόσο χοντροκομμένη προπαγάνδα. Ο Πολάκης τους ξεπέρασε και σ' αυτό το επίπεδο. Θα παραβλέψουμε, επίσης, ότι χάριν του προπαγανδιστικού σόου κουρέλιασε τη νομιμότητα (ας μας πει βάσει ποιου νομικού στάτους πήγε και χειρούργησε στη Σαντορίνη). Θα πάμε στην ουσία και θα ρωτήσουμε: μετά το χειρουργείο-σόου του Πολάκη, πόσοι άλλοι ασθενείς χειρουργήθηκαν στο (ακόμα) άδειο από προσωπικό νοσοκομείο της Σαντορίνης; ΥΓ. Αφού τα καταφέρνει ως χειρουργός, γιατί ο Πολάκης δεν παραιτείται από υπουργός και να πάει να διοριστεί στη Σαντορίνη;
![](/wp-content/uploads/2020/08/1250/content_i_g.jpg)
Με θράσος χιλίων πιθήκων, οι επαγγελματίες αθλητές της ντόπας και του γλειψίματος των χορηγών ισχυρίζονται για τον εαυτό τους ότι «προκαλούν την εθνική υπερηφάνεια και την ανάταση στους απανταχού Ελληνες» και ότι «δύνανται ακόμη να εμπνέουν τη νεολαία και να παρακινούν τις επιδόσεις της». Στον καπιταλισμό, όμως, όπου όλα αγοράζονται και πουλιούνται, αυτό το θράσος είναι απόλυτα δικαιολογημένο.
Φαινόμενο των καιρών κι αυτό. Ενας τύπος ονόματι Σώρρας (δεν νομίζουμε ότι χρειάζεται περισσότερες συστάσεις για τους αναγνώστες της «Κ») στήνει ομάδες και γραφεία σε πόλεις της χώρας και επιχειρεί να οργανώσει συγκεντρώσεις. Αλλού φαίνεται να τα καταφέρνει να μαζέψει καναδυό εκατοντάδες (μάλλον με μεταφερόμενους οπαδούς), αλλού όχι. Ο λόγος είναι καθαρά εθνικοφασιστικός και το ερώτημα είναι ποιοι και με τι φιλοδοξίες χώνουν τα φράγκα για γραφεία, μαζώξεις και μεταφορά οπαδών.