Μετά την υπόθεση με το λεγόμενο «συνδικάτο του εγκλήματος», για δεύτερη φορά η ΚΥΠ εμπλέκεται επίσημα σε εκτεταμένες παρακολουθήσεις τηλεφωνικών συνδιαλέξεων. Και τώρα, όπως και την προηγούμενη φορά, το γεγονός ότι η ΚΥΠ εμπλέκεται στην εσωτερική καταστολή περνάει στο ντού-κου. Οχι μόνο περνάει στο ντούκου, αλλά συνοδεύεται και με επαίνους για τον «υπερκοριό» της ΚΥΠ και τους πράκτορές της που έκαναν τις παρακολουθήσεις και τις απομαγνητοφωνήσεις.
Εμείς, βέβαια, δεν είχαμε την παραμικρή αμφιβολία, ότι η ΚΥΠ εμπλέκεται ενεργά στην εσωτερική καταστολή. Την παραμύθα ότι η ΚΥΠ, ιδιαίτερα από τότε που μετονομάστηκε σε ΕΥΠ, ασχολείται μόνο με την αντικατασκοπία, δηλαδή με την προστασία της χώρας από τις εξωτερικές επιβουλές, ουδέποτε την φάγαμε. Ομως, όλοι εκείνοι οι ευαίσθητοι περί την λειτουργία των θεσμών αστοφιλελεύθεροι γιατί κατάπιαν τη γλώσσα τους; Γιατί σιωπούν τα κόμματα της καθεστωτικής αριστεράς; Θεωρούν φυσικό και νόμιμο να ασχολείται η ΚΥΠ με την εσωτερική καταστολή και μάλιστα με εκτεταμένες παρακολουθήσεις τηλεφώνων;
Μ’ αυτό τον τρόπο, επικαλούμενοι πότε τον Στεφανάκο και πότε τον Μπέο, έχουν νομιμοποιήσει την εμπλοκή της ΚΥΠ στις εσωτερικές υποθέσεις και την ανάδειξή της, και επίσημα πλέον, σε βασικό βραχίονα των δυνάμεων καταστολής.