Εντονες φήμες μιλούσαν για καλοκαιρινή επιχείρηση μεταφοράς των πολιτικών κρατούμενων από την ειδική πτέρυγα των Φυλακών Κορυδαλλού στο «Γκουαντάναμο» της Λάρισας. Επειδή αυτό είχε ξαναεπιχειρηθεί (γι’ αυτό, άλλωστε, κατασκευάστηκε το απομονωτήριο της Λάρισας) και δεν πέρασε, χάρη στις κινητοποιήσεις που υπήρξαν, οι φήμες δεν θεωρήθηκαν «ράδιο αρβύλα». Αμεση ήταν η αντίδραση έξι από τους δέκα πολιτικούς κρατούμενους, που ζήτησαν συνάντηση με τη διεύθυνση των φυλακών. Πρόκειται για τους Δημήτρη Κουφοντίνα, Χριστόδουλο, Σάββα και Βασίλη Ξηρό, Ηρακλή Κωστάρη και Κώστα Καρατσώλη (στην κίνηση αυτή δεν πήραν μέρος οι Γιωτόπουλος, Τζωρτζάτος, Τσελέντης και Αγαπίου).
Η συνάντηση έγινε την περασμένη Πέμπτη και από πλευράς πολιτικών κρατούμενων ξεκαθαρίστηκε πως μετά από πέντε χρόνια στην απομόνωση του Κορυδαλλού δεν πρόκειται να δεχτούν μεταφορά σε ίδιο ή χειρότερο απομονωτήριο, που θα τους στερήσει και την επαφή με τις οικογένειες και τους συνηγόρους τους. Ο διευθυντής των Φυλακών τους διαβεβαίωσε με κατηγορηματικό τρόπο (αφήνοντας να εννοηθεί ότι έχει έλθει σε επαφή με την πολιτική ηγεσία του υπουργείου Δικαιοσύνης), ότι δεν υπάρχει ζήτημα μεταφοράς τους στη Λάρισα ή οπουδήποτε αλλού.
Από την πλευρά των πολιτικών κρατούμενων του επισημάνθηκε επίσης το ζήτημα της συνέχισης του απαράδεκτου ειδικού καθεστώτος (απομόνωση από τους υπόλοιπους κρατούμενους), που επικρατεί στον Κορυδαλλό, χωρίς να πάρουν καμιά απάντηση. Σ’ αυτό το ζήτημα πρέπει σίγουρα να υπάρξει συνέχεια.