♦ Τρεις κάλπες, μια επιλογή: να νικήσουμε – ΣΥΡΙΖΑ (αφίσα)
Ποιος θυμάται την περιβόητη αφίσα, με την οποία ο ΣΥΡΙΖΑ ξεκίνησε επίσημα την προεκλογική περίοδο, δίνοντας δημοψηφισματικό χαρακτήρα όχι μόνο στις ευρωεκλογές, αλλά και στις τοπικές εκλογές (δημοτικές και περιφερειακές); Κι όμως, δεν χάνεται στα βάθη της μνήμης η εναρκτήρια εκδήλωση της εκλογικής καμπάνιας της αξιωματικής αντιπολίτευσης στο θεάτρο ΑΚΡΟΠΟΛ, που έγινε με αυτό ως κεντρικό σύνθημα. Στις 17 Φλεβάρη ήταν. Αργότερα, βέβαια, άρχισε η διολίσθηση. Οταν είδαν ότι στις τοπικές εκλογές τα «άλογα» δεν τραβάνε. Για την ακρίβεια, το κόμμα (ο ΣΥΡΙΖΑ) δεν τραβάει. Και το βράδυ της περασμένης Κυριακής ο ίδιος ο Τσίπρας μας είπε ότι δημοψηφισματικό χαρακτήρα έχουν μόνο οι ευρωεκλογές.
♦ Ενας λαός που εκλέγει, διεφθαρμένους, κλέφτες, προδότες – Δεν είναι θύμα – Είναι συνεργός τους! – Μην εμπιστεύεσαι τα προεκλογικά πυροτεχνήματα – Σπάσε τα δεσμά της άγνοιας και της κατευθυνόμενης πληροφόρησης – Ελευθέρωσε το μυαλό και τη σκέψη σου! – Καθηγητές σε διαθεσιμότητα Θεσσαλονίκης (φλάιερ – δυο όψεις)
Το φλάιερ πετάχτηκε στην πορεία διαμαρτυρίας που έκαναν οι καθηγητές που τέθηκαν σε διαθεσιμότητα, απ’ αφορμή την προεκλογική ομιλία του Σαμαρά στη Θεσσαλονίκη. Μπορούμε να καταλάβουμε την οργή και την απελπισία των καθηγητών που βλέπουν όχι το φάσμα της ανεργίας, αλλά την ίδια την ανεργία μπροστά τους. Πώς, όμως, να συμφωνήσουμε με την απευθείας αναγωγή στο πολιτικό επίπεδο και μάλιστα με τέτοιο τρόπο; Είναι δυνατόν να καθιστάς τους ψηφοφόρους συνυπεύθυνους για την επίθεση που δέχεσαι; Μ’ αυτή τη λογική, επειδή οι ψηφοφόροι έχουν εκλέξει όλες τις μέχρι τώρα κυβερνήσεις, είναι συνυπεύθυνοι για ό,τι έχει συμβεί στη χώρα. Μεταξύ αυτών των ψηφοφόρων, δε, είναι και αυτοί που διαμαρτύρονται με τέτοιο τρόπο. Πόσοι «κοψοχέρηδες» δεν γεννιούνται μετά από κάθε εκλογική μάχη; Τέτοιες αντιλήψεις, απολίτικες κατά βάθος, κι ας εμφανίζονται ως άκρως πολιτικές, είδαμε να κυριαρχούν στο περιβόητο «κίνημα των αγανακτισμένων», που βάφτισε τον εαυτό του πρωτοπορία, οικτίροντας όλους τους υπόλοιπους για πολιτική αδιαφορία και έλλειμμα αγωνιστικότητας. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, όμως, η πρωτοβουλία «μυρίζει»… ΣΥΡΙΖΑ.
♦ Ευτυχώς που έρχονται εκλογές… για να με κάνουν παρέα (σύνθημα με μαύρο σπρέι και υπογραφή αστέρι, στον τοίχο πανεπιστημιακής αίθουσας)
Πικρόχολο, αλλά τόσο εύστοχο το σύνθημα. Αφορά, βέβαια, τις φοιτητικές εκλογές, αλλά με μεγάλη ευκολία θα μπορούσε να κάνει κανείς προβολή του στις κάθε είδους εκλογές της αστικής δημοκρατίας.
♦ Δεν αρκεί να μην τους ψηφίζεις πρέπει και να τους πολεμάς – Α (σύνθημα με μαύρο σπρέι)
Σωστό είναι το σύνθημα, δεν ξέρουμε όμως αν είναι πλειοψηφικό στον αναρχικό-αντιεξουσιαστικό χώρο. Γιατί εμείς βλέπουμε να… σαρώνει ο ΣΥΡΙΖΑ, ως (άνευ αρχών) επιλογή του «μικρότερου κακού».