Ποιος έχει σειρά;
Πριν καν ανέβει στη «Διαύγεια» η απόφαση έγκρισης των υψομετρικών μελετών από τον Σπίρτζη, η εταιρία του Μελισσανίδη αισθάνθηκε την ανάγκη να απευθύνει δημόσια «θερμότατες ευχαριστίες» προς τον υπουργό Υποδομών και τους υπηρεσιακούς υπαλλήλους του, που «μέσα σε χρόνο-ρεκόρ» από την υπογραφή της γνωστής (ν)τροπολογίας έβαλαν την υπογραφή τους σ' αυτό το έκτρωμα. Ισως θα έπρεπε να είναι λίγο πιο συγκρατημένοι, γιατί με τις δημόσιες ευχαριστίες μάλλον «δίνουν» τον υπουργό που ανέλαβε να διεκπεραιώσει την εντολή του Μαξίμου.
Οτι πρόκειται περί εντολής δεν υπάρχει καμιά αμφιβολία. Οι ιταμές δημόσιες δηλώσεις του Φλαμπουράρη εδώ και καιρό, δηλώσεις που θύμιζαν δικτατορίσκο λατινοαμερικάνικης μπανανίας και όχι υπουργό μιας δυτικοευρωπαϊκής αστικής κοινοβουλευτικής δημοκρατίας, έδειχναν πως η γραμμή που ερχόταν από τα έγκατα του Μαξίμου ήταν «ό,τι θέλει ο Μελισσανίδης». Εκτίμηση που ήρθε να επιβεβαιωθεί και από τις… σπαρταριστές αποκαλύψεις των τελευταίων ημερών, με τον αξιωματικό του Λιμενικού, Χριστοφορίδη, να συζητά με τον ισοβίτη, Γιαννουσάκη, και να του λέει ότι εκείνοι που θέλουν να τελειώσουν τον Μαρινάκη είναι η κυβέρνηση παρέα με τον Μελισσανίδη!
Ο Σπίρτζης είναι μέλος μιας κυβέρνησης, υπηρετεί τις επιλογές της και δεν πολυανησυχεί για την ποινική του μεταχείριση. Εχει την υπουργική ασυλία. Οι υπάλληλοι, όμως, που πιάνονται «με τη γίδα στην πλάτη», δεν έχουν καμιά ασυλία. Αυτοί θα πρέπει να ξεμπλέξουν μόνοι τους με εισαγγελείς και δικαστήρια (αν μπλέξουν). Κι αυτό έχει γίνει πολλές φορές, όχι μόνο στο απώτερο αλλά και στο πρόσφατο παρελθόν. Η συμπεριφορά του yesman που δέχεται να παρανομήσει επειδή αυτό ζητά η πολιτική ηγεσία δεν μένει πάντοτε ατιμώρητη.
Πολύχρονο φρένο
Στην εγκριτική απόφαση για την υψομετρική μελέτη των δύο αδιάνοικτων πεζόδρομων του «γηπέδου Μελισσανίδη», πέρα από τη σωρεία των διοικητικών παραβάσεων (αγνόηση της γνωμοδοτικής αρμοδιότητας του Δήμου Φιλαδέλφειας-Χαλκηδόνας, έγκριση υψομετρικής μελέτης αδιάνοικτων πεζοδρόμων, χωρίς να υπάρχει εγκεκριμένη μελέτη κύριων οδικών αρτηριών, των οποίων τροποποιείται η υψομετρική μελέτη και με τις οποίες διασταυρώνονται οι αδιάνοικτοι πεζόδρομοι κ.ά.), υπάρχει μια καραμπινάτη ποινική παρανομία: για πρώτη φορά νομιμοποιείται η εταιρία «Δικέφαλος 1924» Κατασκευαστική ΑΕ ως φορέας υλοποίησης του έργου, φορέας υλοποίησης του οποίου δεν μπορεί να είναι κανένας άλλος εκτός από την Ερασιτεχνική ΑΕΚ.
Αυτή η παράνομη νομιμοποίηση, η οποία ποινικά τυποποιεί σωρεία αδικημάτων (σε βαθμό κακουργήματος και πλημμελήματος) φέρει την υπογραφή του Σπίρτζη, με εμπλεκόμενους τον προϊστάμενο της Διεύθυνσης Οδικών Υποδομών, Δημήτριο Τασιόπουλο, τον προϊστάμενο του Τμήματος Μελετών Οδοποιίας και Κυκλοφοριακών Μελετών, Εμμανουήλ Παπαδόπουλο, ενδεχομένως και άλλους υπηρεσιακούς παράγοντες.
Θυμίζουμε εν συντομία το ιστορικό της υπόθεσης.
♦ Από την πρώτη στιγμή που η «Δικέφαλος 1924» υπέβαλε έναν άδειο φάκελο με μια αίτηση για τη χορήγηση Εγκρισης Δόμησης για το γήπεδο, υπογεγραμμένη από τον γενικό διευθυντή της, Νίκο Στράτο, η νομιμοποίησή της αμφισβητήθηκε υπηρεσιακά, με έγγραφο του τότε διοικητή της τότε ΔΟΚΚ, Γ. Μανούρη. Εκτοτε, αυτή η νομιμοποίηση ουδέποτε υπήρξε σε διοικητικό επίπεδο, ενώ πλέον εκκρεμεί και σε δικαστικό επίπεδο.
♦ Στις 16.9.2014 το αθλητικό σωματείο ΑΕΚ απέστειλε κάποιο έγγραφο, με το οποίο ενημέρωνε ότι εκχωρεί τα δικαιώματά του επί του οικοπέδου (το οποίο του έχει παραχωρηθεί από το Ελληνικό Δημόσιο, κατά χρήση, διοίκηση και διαχείριση, για συγκεκριμένο κοινωφελή σκοπό) στην «ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ 1924» ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΗ ΑΕ. Το Αυτοτελές Τμήμα Νομοθετικής Πρωτοβουλίας και Εργου, στο οποίο είχε απευθύνει ερώτημα ως προς τη νομιμοποίηση της «Δικέφαλος 1924», η προϊσταμένη της ΔΑΟΚΑ, Θ. Γαλάνη, δεν εξέτασε καν αυτό το έγγραφο, το οποίο θεώρησε απλώς ενημερωτικό. Στο έγγραφό του με αρ. πρωτ. 5522/6.2.2015, το Αυτοτελές Τμήμα προδιαγράφει την αδυναμία νομιμοποίησης της Δικέφαλος 1924».
♦ Στις 3.2.2015 η πλευρά Μελισσανίδη οργάνωσε τη γνωστή γενική συνέλευση-παρωδία της Ερασιτεχνικής ΑΕΚ, η οποία ενέκρινε το παράνομο παραχωρητήριο, το οποίο δε δόθηκε στα μέλη. Μέλη του ερασιτεχνικού σωματείου ΑΕΚ άσκησαν αγωγή, επί της οποίας έγινε και πρόσθετη παρέμβαση, κατά του κύρους αυτής της γενικής συνέλευσης και κατά της εγκυρότητας και νομιμότητας του παραχωρητηρίου, ενώπιον του Μονομελούς Πρωτοδικείου Αθηνών – Τακτική Διαδικασία. Μετά από τρεις αναβολές, η αγωγή εκδικάστηκε από το Μονομελές Πρωτοδικείο Αθηνών στις 02.03.2017 και βρισκόμαστε εν αναμονή της απόφασης του Δικαστηρίου (περιττεύει να θυμίσουμε ότι στο μεταξύ τα μέλη του ΔΣ της Ερασιτεχνικής ΑΕΚ, που έκαναν αυτές τις μεθοδεύσεις, έχουν βρεθεί κατηγορούμενα σε βαθμό κακουργήματος για την οικονομική διαχείριση του σωματείου).
♦ Το Αυτοτελές Τμήμα (η νομική υπηρεσία του ΥΠΕΝ, επί της ουσίας) αρνήθηκε να νομιμοποιήσει τη «Δικέφαλος 1924», βάσει του παραχωρητηρίου. Δεν πείστηκε ούτε όταν η συμφερόντων Μελισσανίδη εταιρία κατέθεσε (Σεπτέμβρης 2016) δύο ιδιωτικές νομικές γνωματεύσεις, που υποστήριζαν (με νομικά αστεία επιχειρήματα), ότι το παραχωρητήριο μετατρέπει τη «Δικέφαλος 1924» σε φορέα υλοποίησης του έργου.
♦ Προκειμένου να αποφύγει τη συνεχή πίεση να νομιμοποιήσει τη «Δικέφαλος 1924», το Αυτοτελές Τμήμα εισηγήθηκε στον υπουργό, Γ. Σταθάκη, να υποβληθεί σχετικό Ερώτημα στο Νομικό Συμβούλιο του Κράτους. Μετά από μερικούς μήνες, ο Σταθάκης υπέγραψε ανυπόγραφο το Ερώτημα. Οι σύμβουλοί του τον ενημέρωσαν πως έτσι και υποβληθεί τέτοιο Ερώτημα στο ΝΣΚ, θα πρέπει ν' ακολουθήσει η αποβολή της «Δικέφαλος 1924». Γιατί το ΝΣΚ έχει γνωμοδοτήσει από το 2006 (Γνωμοδότηση 112), ότι τα ακίνητα που παραχωρούνται από το Ελληνικό Δημόσιο στα αθλητικά σωματεία είναι πράγματα εκτός συναλλαγής και απαγορεύεται να παραχωρηθούν σε οποιονδήποτε τρίτον, πολλώ δε μάλλον σε ένα κερδοσκοπικό νομικό πρόσωπο ιδιωτικού δικαίου (όπως είναι η «Δικέφαλος 1924»).
Καραμπινάτη παρανομία
Μέχρι τώρα, καμιά υπηρεσία, απ' αυτές που (κακώς) ενεπλάκησαν σε διαδικασίες έγκρισης μελετών που υπέβαλε η «Δικέφαλος 1924» δεν την νομιμοποίησαν ως φορέα υλοποίησης του έργου. Επέλεγαν ρόλο Πόντιου Πιλάτου, παρακάμπτοντας -ρητά ή άρρητατο ιδιοκτησιακό. Είναι χαρακτηριστικό ότι η ΑΕΠΟ (Απόφαση Εγκρισης Περιβαλλοντικών Ορων), που υπέγραψε ο Σκουρλέτης αναφέρει ότι «έχει εκδοθεί χωρίς να εξεταστούν οι τίτλοι ιδιοκτησίας του χώρου υλοποίησης του έργου».
Κι ενώ η νομιμοποίηση της «Δικέφαλος 1924» εκκρεμεί διοικητικά ενώπιον της αρμόδιας για την έκδοση Αδειας και Εγκρισης Δόμησης Υπηρεσίας του ΥΠΕΝ (ΔΑΟΚΑ), καθώς επίσης εκκρεμεί και δικαστικά ενώπιον του Πρωτοδικείου Αθηνών, έρχονται οι υπηρεσιακοί παράγοντες και ο υπουργός Υποδομών και Μεταφορών, να νομιμοποιήσουν –ως μη όφειλαν– την «ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ 1924» ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΗ ΑΕ ως φορέα υλοποίησης του έργου, γεγονός που αποτελεί πράξη όχι μόνο αντιβαίνουσα στις αρχές της χρηστής διοίκησης, αλλά ευθέως παράνομη, διότι με την απόφασή τους –πέραν της παράκαμψης της αρμόδιας για την αδειοδότηση υπηρεσίας, ενώπιον της οποίας επιχειρούν να δημιουργήσουν τετελεσμένα– έρχονται να προκαταλάβουν την απόφαση του Πρωτοδικείου Αθηνών, ενώπιον του οποίου εκκρεμεί η υπόθεση.
Στα «επειδή» της εγκριτικής απόφασης Σπίρτζη επιχειρείται η νομιμοποίηση της «Δικέφαλος 1924» με την επιχειρηματολογία που επικαλείται η ίδια η εταιρία! Επιχειρηματολογία που δεν έχει γίνει δεκτή από το Αυτοτελές Τμήμα Νομοθετικής Πρωτοβουλίας και Εργου του ΥΠΕΝ, ενώ εκκρεμεί και ενώπιον του Μονομελούς Πρωτοδικείου Αθηνών, η απόφαση του οποίου δεν έχει ακόμα δημοσιευτεί. Η «Δικέφαλος 1924» είναι νομίμως ο φορέας υλοποίησης του έργου -αναφέρει η απόφαση Σπίρτζη- γιατί έχει παραχωρητήριο από την Ερασιτεχνική ΑΕΚ!
Ξέχειλος δόλος
Οι δύο υπηρεσιακοί παράγοντες του υπουργείου Υποδομών και Μεταφορών, ο προϊστάμενος της Διεύθυνσης Οδικών Υποδομών, Δημήτριος Τασιόπουλος και ο προϊστάμενος του Τμήματος Μελετών Οδοποιίας και Κυκλοφοριακών Μελετών, Εμμανουήλ Παπαδόπουλος, ήταν πλήρως ενήμεροι και για το ότι το ζήτημα της νομιμοποίησης της «Δικέφαλος 1924» ως φορέα υλοποίησης του έργου εκκρεμεί ενώπιον των Ελληνικών Δικαστηρίων και για το ότι το ίδιο ζήτημα εκκρεμεί και ενώπιον των αρμόδιων υπηρεσιών του ΥΠΕΝ, εδώ και σχεδόν τρία χρόνια. Τους ενημερώσαμε καταρχάς προφορικά και στη συνέχεια και γραπτά, με αιτήσεις μας που καταθέσαμε στην υπηρεσία τους.
Επομένως, ενήργησαν με δόλο και όχι από άγνοια ή αμέλεια. Είναι χαρακτηριστικά αυτά που μας είπε ο Ε. Παπαδόπουλος, σε τηλεφωνική επικοινωνία μας το πρωί της Δευτέρας 19.06.2017: αν το Πρωτοδικείο κάνει δεκτή την αγωγή των μελών της ΑΕΚ, η εγκριτική απόφαση του υπουργείου Υποδομών θα είναι άκυρη, όμως δεν είναι δυνατόν μια υπηρεσία να περιμένει μια δικαστική απόφαση!
Μεθόδευση
Το σχέδιο των κυβερνητικών παραγόντων έχει αποκαλυφθεί πλήρως. Εβαλαν τις υπηρεσίες του υπουργείου Υποδομών να μην περιοριστούν στην έγκριση των υψομετρικών μελετών των δύο αδιάνοικτων πεζόδρομων, αλλά να γνωμοδοτήσουν και ως προς το ιδιοκτησιακό (δυο μηχανικοί ανέλαβαν και ρόλο νομικών!), με σκοπό να χρησιμοποιήσουν αυτή την απόφαση ως πολιορκητικό κριό στο ΥΠΕΝ.
Οχι στο Αυτοτελές Τμήμα Νομοθετικής Πρωτοβουλίας και Εργου, το οποίο έχουν αποφασίσει να παρακάμψουν, αφού δεν τους έβγαλε τη γνωμοδότηση που ήθελαν, αλλά κατευθείαν στη ΔΑΟΚΑ, η προϊσταμένη της οποίας, Θ. Γαλάνη, καλείται «να βάλει το κεφάλι της στο ντορβά», όπως έκαναν οι συνάδελφοί της στο υπουργείο Υποδομών. Καλείται να κάνει «γαργάρα» το ερώτημά της προς το Αυτοτελές Τμήμα σχετικά με το αν νομιμοποιείται η «Δικέφαλος 1924» και να γνωματεύσει η ίδια πλέον σε ένα νομικό ζήτημα, παραβιάζοντας ευθέως το νόμο (η Γνωμοδότηση 112/2006 του ΝΣΚ) δεν αφήνει καμιά αμφιβολία…