Εξι πυρκαγιές ανοιξιάτικα, την ίδια μέρα, σε διαφορετικά μέρη: Σκόπελος, Αγιά, Πήλιο, Φλώρινα, Μέθανα, Μαρμάρι. Αυτή τη φορά δεν τους έπαιρνε να μιλήσουν για οργανωμένο σχέδιο. Οι δασολόγοι, στους οποίους είχαν επιβάλει σιωπή το καλοκαίρι, είχαν προειδοποιήσει έγκαιρα: ερχόμαστε από ξηρασία, τα δάση είναι ακαθάριστα, θα έχουμε μεγάλο πρόβλημα.
Στη Σκόπελο, όπου η φωτιά κατέκαψε περίπου 3.000 στρέμματα, οι εποχικοί δασοπυροσβέστες, που ακόμη δεν έχουν προσληφθεί, ρίχτηκαν εθελοντικά στη μάχη. Οι αξιωματικοί της Πυροσβεστικής τους έδωσαν εργαλεία, αλλά δεν είχαν να τους δώσουν ούτε στολές ούτε μέτρα ατομικής προστασίας.
Και πάλι έγκαιρα είχε προειδοποιήσει το σωματείο τους. Τους είχαν υποσχεθεί ότι θα αγοραστούν 11.000 αντιπυρικές φόρμες για να έχουν μια υποτυπώδη προστασία, μάσκες για να μην εισπνέουν τον καπνό, κράνη, ειδικά γυαλιά, άρβυλα, συνολικά 13 διαφορετικά είδη ατομικού εξοπλισμού. Οι διαγωνισμοί προκηρύχτηκαν με καθυστέρηση και αναμένεται να ολοκληρωθούν το Σεπτέμβρη, δηλαδή στη λήξη της αντιπυρικής περιόδου! Ο Χηνοφώτης δήλωσε αναρμόδιος και ο Παυλόπουλος δεν τους δέχεται, επικαλούμενος φόρτο εργασίας! Εκαναν μηνύσεις κατά των αρμόδιων φορέων και αγωγή κατά του Δημοσίου! Το Αρχηγείο τους απάντησε… πολιτικά. «Εκτίμηση» της υπηρεσίας είναι ότι τα ατομικά είδη προστασίας θα έχουν χορηγηθεί με την έναρξη της αντιπυρικής περιόδου, διότι «έχει δοθεί προτεραιότητα έτσι ώστε να εξασφαλιστούν μέσω δωρεών προς το Π.Σ.»!
Εγκαταλελειμένα στην τύχη τους τα δάση, απροστάτευτοι και οι άνθρωποι που θα κληθούν να τα βάλουν με τις πυρκαγιές. Τρεις εποχικοί δασοπυροσβέστες σκοτώθηκαν πέρσι στο Ρέθυμνο. Πήγαν κυριολεκτικά «σαν το σκυλί στ’ αμπέλι», γιατί κάποιοι εντελώς άσχετοι με τη φύση των δασικών πυρκαγιών τους έστειλαν σε μια χαράδρα και επιπλέον χωρίς στοιχειώδη μέσα ατομικής προστασίας. Με τα «οργανωμένα σχέδια» και τις «ασύμμετρες απειλές» προσπάθησαν να κρύψουν το γεγονός ότι οι δασικές πυρκαγιές ξεσπούν και μόνες τους, ως φυσικό φαινόμενο, και μόνο με γνώση και οργανωμένο μηχανισμό πρόληψης και καταστολής μπορείς να «μαζέψεις» τις συνέπειες.