Ο Περισσός και προσωπικά η Αλ. Παπαρήγα ανέλαβαν και πάλι να ελαφρύνουν την κυβέρνηση Καραμανλή από τις ευθύνες της για τη νέα περιβαλλοντική καταστροφή. Η ίδια η Παπαρήγα, που έχει σπίτι στη Νέα Μάκρη, ήταν εκεί για να πει πως όλα ήταν αποτέλεσμα «οργανωμένου σχεδίου». Ακολούθησε το ίδιο το ΠΓ της ΚΕ του Περισσού, με ανακοίνωσή του που ξεκινούσε ως εξής: «Το ΚΚΕ καταγγέλλει ότι οι καταστροφικές πυρκαγιές που κατέκαψαν τη Βορειοανατολική και Δυτική Αττική, καθώς και άλλες περιοχές της χώρας, προκαλώντας ανυπολόγιστη οικολογική καταστροφή, είναι αποτέλεσμα οργανωμένου σχεδίου». Οταν ρωτήθηκε η Παπαρήγα, στη συνέντευξη Τύπου που έδωσε στις 25 Αυγούστου, έδωσε την εξής απάντηση: «Οταν λέμε οργανωμένο έγκλημα, για μας, είναι και κόμματα μέσα και επιχειρηματίες και είναι βεβαίως και οι φυσικοί εμπρηστές, τους οποίους δεν ξέρω, δεν μπορώ να αποδείξω με ποιο τρόπο τους βάζουν. Δεν έχει σημασία ποιος πυροδοτεί τη φωτιά, σημασία έχει ποιο πλαίσιο την καλλιεργεί και τη θέλει».
Απάντηση λίγο απ’ όλα και τίποτα. Οταν μιλάς για οργανωμένο σχέδιο, σημαίνει ότι η φωτιά μπήκε καθοδηγημένα από κάποιους για να καεί συγκεκριμένη περιοχή. Πώς να υποστηρίξεις, όμως, ότι ήθελαν να κάψουν δάση τα οποία έχουν ήδη καταπατηθεί και οικοπεδοποιηθεί και αποτελούν το περιβάλλον για βίλες αστών; Αλλο λοιπόν να μιλάς για οργανωμένο σχέδιο και άλλο να μιλάς για την πολιτική γης. Η πολιτική γης που ακολουθεί ο καπιταλισμός οδηγεί στην εγκατάλειψη του δάσους. Δεν χρειάζονται, λοιπόν, εμπρηστές για να οδηγήσει σε καταστροφικά αποτελέσματα μια μικρή φωτιά. Οταν, όμως, δε μιλάς για την εγκατάλειψη της δασοπροστασίας, αλλά σπεύδεις να μιλήσεις για «οργανωμένο σχέδιο», τότε στηρίζεις την κυβέρνηση, η οποία ενισχύει το δικό της οπλοστάσιο, στο οποίο υπήρχε ήδη η επίκληση των όντως δυσμενών καιρικών συνθηκών.