Την περασμένη Τρίτη, η ναυαρχίδα του «στόλου Μελισσανίδη» στο Διαδίκτυο, το aek365.gr, έχοντας προφανώς φτάσει σε κατάσταση απελπισίας, δημοσίευσε άρθρο με τίτλο: «Ο Γεράσιμος Λιόντος και οι κινήσεις του κατά του γηπέδου της ΑΕΚ» και υπότιτλο: «Οι πιέσεις προς τα στελέχη Υπουργείων, η… κάλυψη Λαφαζάνη και η προσπάθεια να παίξουν τα ρέστα τους στην τελική ευθεία».
Το δημοσίευμα συνοδευόταν από φωτογραφία του συντάκτη της «Κόντρας» και… βίντεο από μια παρέμβασή του σε συνέντευξη Τύπου του Δήμου Φιλαδέλφειας-Χαλκηδόνας. Εγραφε δε, ότι «η τοπική εφημερίδα “Κόντρα“, η οποία λειτουργεί και την ιστοσελίδα eksegersi.gr και έχει άμεση σχέση με την “Στρούγκα“» βρίσκεται «σταθερά» ανάμεσα σ’ εκείνους που «προσπαθούν να φρενάρουν ή να καθυστερήσουν τις εξελίξεις». Και συνέχιζε: «Στα αυτιά των ανθρώπων της ΑΕΚ έφτασε η πληροφορία ότι δημοσιογράφος της συγκεκριμένης εφημερίδας, ο Γεράσιμος Λιόντος, κάνει κινήσεις για την καθυστέρηση των διαδικασιών, ασκώντας πιέσεις στους ανθρώπους του ΥΠΑΠΕΝ και κυρίως τα στελέχη των υπηρεσιών!».
Μα καλά, ο συντάκτης μιας… τοπικής εφημερίδας είναι σε θέση να σαμποτάρει την… τίμια και… νόμιμη δουλειά ενός πανίσχυρου καπιταλιστικού ομίλου, εμποδίζοντας τις αρμόδιες υπηρεσίες να του δώσουν την άδεια που… δικαιούται; Πόσο κατσίκα πρέπει να είναι κανείς για να φάει τόσο σάπιο σανό;
Ποια είναι η ουσία; Μετά την παράνομη έγκριση των κουτσουρεμένων υψομετρικών μελετών από τον Σπίρτζη και τους υπηρεσιακούς του παράγοντες (αναλυτικά γράφουμε στις διπλανές στήλες), η υπόθεση περιορίζεται πλέον αποκλειστικά στο ΥΠΕΝ. Κι εκεί έχει κολλήσει από το 2014, καθώς ζητήθηκε νομιμοποίηση της «Δικέφαλος 1924» ΑΕ. Αυτή η νομιμοποίηση δεν έγινε από το Αυτοτελές Τμήμα Νομοθετικής Πρωτοβουλίας και Εργου, που η μέγιστη παραχώρηση που έκανε ήταν να εισηγηθεί στον Σταθάκη να υποβάλει Ερώτημα στο Νομικό Συμβούλιο του Κράτους σχετικά με το αν η Ερασιτεχνική ΑΕΚ έχει το δικαίωμα να παραχωρήσει το οικόπεδο (που δεν είναι δικό της, αλλά της το έχει παραχωρήσει το Ελληνικό Δημόσιο για την ανάπτυξη κοινωφελούς σκοπού, άρα είναι πράγμα εκτός συναλλαγής) στη συμφερόντων Μελισσανίδη εταιρία.
Ο Σταθάκης, μαθαίνοντας ότι το ΝΣΚ έχει αποφανθεί από το 2006 ότι τέτοια παραχώρηση δεν επιτρέπεται, δεν υπέγραψε την υποβολή Ερωτήματος. Είναι, όμως, αποφασισμένοι να «βολέψουν» τον Μελισσανίδη, ακόμα κι αν χρειαστεί να ισοπεδώσουν κάθε έννοια νομιμότητας. Αυτή είναι η γραμμή από το Μαξίμου. Αφού, λοιπόν, η νομική υπηρεσία του ΥΠΕΝ (το Αυτοτελές Τμήμα Νομοθετικής Πρωτοβουλίας και Εργου) δεν έστερξε να υπογράψει την παρανομία, χρίζοντας την «Δικέφαλος 1924» ΑΕ νόμιμο φορέα υλοποίησης του έργου, αποφάσισαν να την παρακάμψουν και να πιέσουν την προϊσταμένη της ΔΑΟΚΑ, Θ. Γαλάνη, να πάρει αυτή την ευθύνη, να βάλει το κεφάλι της στο ντορβά και να εκδώσει την Εγκριση Δόμησης, αποφαινόμενη ότι η «Δικέφαλος 1924» ΑΕ είναι ο νόμιμος φορέας υλοποίησης του έργου. Θυμίζουμε ότι η κ. Γαλάνη (όπως και ο προκάτοχός της Γ. Μανούρης) είναι αυτοί που ζήτησαν από την αρμόδια υπηρεσία να τους πει αν η Ερασιτεχνική ΑΕΚ δικαιούται να παραχωρήσει το οικόπεδο στη «Δικέφαλος 1924» ΑΕ.
Για να το πούμε όσο γίνεται πιο απλά, η πολιτική ηγεσία του ΥΠΕΝ, λειτουργώντας ως υπηρέτης των συμφερόντων του Μελισσανίδη, ζητά από μια υπηρεσιακή παράγοντα να πάρει αυτή την ευθύνη, να κάνει «γαργάρα» το ερώτημα που η ίδια έχει υποβάλει από τα τέλη του 2014 (και απάντηση δεν πήρε ποτέ) και να πάρει την ευθύνη να υπογράψει η ίδια τη νομιμοποίηση της «Δικέφαλος 1924» ΑΕ ως νόμιμου φορέα υλοποίησης του έργου.
Επειδή, λοιπόν, δεν είναι καθόλου βέβαιοι ότι αυτή η υπογραφή θα μπει, βγάζουν όλο τον πανικό τους στοχοποιώντας την «Κόντρα» και το σύντροφο Γεράσιμο Λιόντο, που κάνει το σχετικό ρεπορτάζ. Μετά τον Βασιλόπουλο, που πλέον «τους τελείωσε», αφού έβαλε την ουρά στα σκέλια, απεμπολώντας τα δικαιώματα του Δήμου και συμπράττοντας παθητικά στο ανοσιούργημα των υψομετρικών μελετών, είναι αναγκασμένοι να στοχοποιήσουν τον πραγματικό εχθρό τους, αυτόν που ξέρουν ότι από την πρώτη στιγμή δίνει αγώνα για να μην συντελεστεί αυτό το περιβαλλοντικό και πολεοδομικό έγκλημα στη Νέα Φιλαδέλφεια.
Γι’ αυτό και «υποβιβάζουν» κουτοπόνηρα την «Κόντρα» σε… τοπική εφημερίδα, γι’ αυτό και γράφουν διάφορα φαιδρά περί σχέσεων με τον Λαφαζάνη (με τη βεβαιότητα ότι οι «ούγκανοι» δεν έχουν ιδέα απ’ αυτά, ούτε και δίνουν καμιά σημασία, αλλά καταπίνουν αμάσητο ό,τι τους σερβίρουν οι επαγγελματίες προβοκάτορες).
Επαναλαμβάνουμε: με τέτοια δημοσιεύματα το μόνο που αποκαλύπτουν είναι ο πανικός τους, μπροστά στην επερχόμενη συντριβή. Γι’ αυτό και παίζουν το τελευταίο προβοκατόρικο χαρτί τους.
ΥΓ. Είναι περιττό να γράψουμε ότι δεν μας φοβίζουν. Και δυο φορές περιττό να το γράψουμε για τον σ. Γεράσιμο Λιόντο. Δεν τον φόβισαν τα μπουντρούμια της χούντας, θα τον φοβίσουν οι υλακές και οι έμμεσες απειλές μιας χούφτας «υπαλλήλων»; Αυτός ο τόπος είναι μικρός και όλοι γνωριζόμαστε…