Οταν η Δικαιοσύνη αποδεικνύεται ολοένα και περισσότερο μεροληπτική και ταξική, με ατιμωρησία των ισχυρών και εξόντωση των κοινωνικά αδύναμων
Οταν η Δικαιοσύνη εργαλειοποιείται στυγνά, είτε με απαλλαγές για τεράστια σκάνδαλα (Siemens, Novartis) είτε με συγκάλυψη άλλων (υποκλοπές), παραβιάζοντας νόμους, σύνταγμα και διεθνείς συμβάσεις, αυτογελοιοποιούμενη και γελοιοποιώντας τη χώρα
Οταν ειδικά στην περίπτωσή μου έχει στηθεί ένα διατεταγμένο δικαστικό σύστημα στην περιφέρεια Δομοκού-Λαμίας, όπου δεν ισχύουν οι νόμοι της υπόλοιπης επικράτειας και αγνοούνται ακόμα και αποφάσεις των ανώτατων δικαστηρίων της χώρας (Αρειος Πάγος, Ανώτατο Ειδικό Δικαστήριο)
Τότε καθόλου δεν μας εκπλήσσει η εξοντωτική ποινή των τριάμισι χρόνων στους Γ.Κ. και Ν.Π., ανάγοντας σε κακούργημα μια απλή πράξη αλληλεγγύης στην απεργία πείνας που έκανα το 2019.
Δημήτρης Κουφοντίνας
18.05.2023
Φυλακή Δομοκού