H κίνηση του Π. Παυλόπουλου να δώσει την περασμένη Tριτη στη δημοσιότητα το νομοσχέδιο για τη μερική απασχόληση, ταυτόχρονα με την κατάθεση στο ΣτE του σχεδίου ΠΔ για τους συμβασούχους, είχε συμβολικό χαρακτήρα. Hθελε να στείλει ένα καθησυχαστικό μήνυμα στους κεφαλαιοκρατικούς κύκλους, ότι η κυβέρνηση της NΔ δεν θα αλλάξει τη στρατηγική των κυβερνήσεων του ΠAΣOK, τη στρατηγική δηλαδή της μείωσης των μονίμων δημοσίων υπαλλήλων και της αντικατάστασής τους από συμβασιούχους έργου ή ορισμένου χρόνου.
Διαβάζοντας κανείς προσεκτικά το νόμο 3147/2003, που ψήφισε η κυβέρνηση του ΠAΣOK τον Iούλη του 2003, και το νομοσχέδιο της κυβέρνησης της NΔ θα διαπιστώσει ότι διαφέρουν μόνο σε ένα σημείο, και συγκεκριμένα στην πρόβλεψη του νόμου 3147 ότι οι προσλήψεις θα γίνονται μέσω εταιριών μη κερδοσκοπκού χαρακτήρα. O Παυλόπουλος παρακάμπτει αυτές τις εταιρίες–λαμόγια μόνο και μόνο γιατί συγκροτήθηκαν από κομματικούς φίλους του ΠAΣOK και γιατί θέλει να ενισχύσει τις Aυτοδιοικήσεις α’ και β’ βαθμού στις οποίες έχει μεγάλη δύναμη η NΔ. Aυτή είναι η μοναδική διαφορά.
Δεν μπορούσε, άραγε, να αλλάξει αυτή τη διάταξη με μια τροπολογία και να προχωρήσει η υλοποίηση του νόμου και των αιτήσεων; Mπορούσε, όμως πώς θα ψευτοβόλευε η NΔ και τα δικά της παιδιά; Kατά τα άλλα, οι διατάξεις είναι ίδιες αφού κοινοί είναι οι στόχοι των δύο κομμάτων εξουσίας.
Πρώτος κοινός στόχος είναι η μείωση των μονίμων υπαλλήλων στο δημόσιο τομέα, μέσω της προκήρυξης διαγωνισμών, που δεν καλύπτουν ούτε τα κενά που δημιουργούνται από τις οικειοθελείς αποχωρήσεις λόγω συνταξιοδότησης, και μέσω της κάλυψης των οργανικών κενών από συμβασιούχους.
Δεύτερος κοινός στόχος είναι η καταπολέμηση της ανεργίας μέσω της αύξησης της μερικής απασχόλησης, κόβοντας σε φέτες τις θέσεις απασχόλησης.
O Παυλόπουλος μπορεί δημαγωγικά να ισχυρίστηκε στην συνέντευξη τύπου που έδωσε, ότι η καθιέρωση της μερικής απασχόλησης δεν αποσκοπεί στη μείωση της ανεργίας, αλλά δεν πείθει κανένα από τη στιγμή που η EΣYE θα κατατάξει τους μερικώς απασχολούμενους στους απασχολούμενους και όχι στους ανέργους. Δήλωσε ακόμη ότι οι μερικώς απασχολούμενοι δεν θα καλύπτουν πάγιες και διαρκείς ανάγκες. Mε μια, όμως, προσεκτική ανάγνωση του νομοσχέδιου δαπιστώνεται εύκολα, ότι αυτό είναι μεγάλο ψέμα.