Ο κύριος δήμαρχος των Αγίων Αναργύρων, πολυπράγμων επιχειρηματίας, που προέρχεται από τη ΝΔ και θαυμάζει τον Μητσοτάκη γιατί «έχει ένα πολύ θετικό χαρακτηριστικό, που θα τον κάνει να πετύχει: Δεν φοβάται το πολιτικό κόστος, κι αυτό είναι πολύ σπουδαίο», που το παίζει καθαρά «αυτοδιοικητικός» και μέγας θαυμαστής του Ανδρέα Παχατουρίδη, που θεωρεί τους μετανάστες ένα παραπάνω πρόβλημα για τον Δήμο του (έχει πει «όχι να τους πετάξουμε στη δυτική Αθήνα, όπως όλα τα προβλήματα»), ο «μου αρέσει πολύ ο Νότης Σφακιανάκης», γιατί είναι «τεράστιος ως τραγουδιστής» και «τα άλλα του δεν με ενδιαφέρουν» (σ.σ.: τη στήριξη στο νεοναζιστικό μόρφωμα της Χρυσής Αυγής, τα ρατσιστικά και ομοφοβικά του σχόλια, τη στήριξη στη φασιστική δικτατορία της 21ης Απριλίου των συνταγματαρχών), πέταξε τη μάσκα.
Σύμφωνα με καταγγελία της Γ΄ ΕΛΜΕ Δυτικής Αθήνας, οι εκπαιδευτικοί που παρευρέθηκαν στην κινητοποίηση των μαθητών στο Δημαρχείο, δέχτηκαν τις «περιποιήσεις» του δημάρχου με μπόλικες ύβρεις και απειλές.
«Απευθυνόμενος στην πρόεδρο και σε μέλη του Δ.Σ. της ΕΛΜΕ είπε πως ‘’δεν την πληρώνουμε για να μαθαίνει τέτοια στα παιδιά’’», «χαρακτήρισε τους εκπαιδευτικούς ρέμπελους και τον πρόεδρο του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 1ου Γυμνασίου Αγίων Αναργύρων ‘’αληταρά’’ (νόμιζε όπως είπε αργότερα ότι ήταν εκπαιδευτικός)», χαρακτήρισε «τους μαθητές υποκινούμενους από τους καθηγητές τους, τους γονείς τους και από συγκεκριμένους πολιτικούς χώρους και τους ζήτησε να ‘’βάλουν πλάτη’’ σ’ αυτή την κατάσταση που βιώνουν και όχι να αγωνίζονται για να την αλλάξουν».
«Πλάτη στα πολυπληθή τμήματα (σημειώνει η ανακοίνωση της ΕΛΜΕ), στην ελλιπέστατη καθαριότητα, στα δεκάδες κενά εκπαιδευτικών. Μας ζητά να βάλουμε τελικά πλάτη στην υποτίμηση της υγείας και της ζωής μας».