Οι περιοδείες του Τσίπρα δεν πρέπει να αμαυρωθούν με τίποτα. Ιδιαίτερα όταν η σκηνοθεσία περιλαμβάνει κοριτσάκια που προσφέρουν λουλούδια και γιαγιάδες που πέφτουν με ηρωισμό μπροστά στο πρωθυπουργικό αυτοκίνητο για ν' αγκαλιάσουν το «καμάρι» τους. Αυτό δεν το κατάλαβε το κυβερνητικό κόμμα «Οικολόγοι Πράσινοι» (μάλλον δε θέλησαν να το καταλάβουν κάποια τοπικά στελέχη αυτού του κόμματος) και γι' αυτό βρέθηκε στην ανάγκη να εκδώσει ηχηρή ανακοίνωση καταγγελίας με τίτλο: «Απαράδεκτες και προκλητικές οι εκφοβιστικές ενέργειες κατά μελών μας και ενεργών πολιτών σε Λευκάδα και Ιωάννινα». Το ανώτερο ιερατείο το γλύκανε, βέβαια, δηλώνοντας «ιδιαίτερα προβληματισμένο» και διευκρινίζοντας ότι «κοινοποιεί την απόφαση – ψήφισμα της Τοπικής και Περιφερειακής Οργάνωσης των Οικολόγων Πράσινων Ιωαννίνων και ζητούν δημόσιες απαντήσεις και αποκατάσταση για όσα συνέβησαν σε Λευκάδα και Ιωάννινα στις δράσεις κατά των εξορύξεων υδρογονανθράκων».
Τι συνέβη; Στη Λευκάδα προσήγαγαν χωρίς λόγο στο ΑΤ τον Μ. Μαραγκάκη το πρωί, ενώ το απόγευμα, όταν δοκίμασε να διαμαρτυρηθεί στη συγκέντρωση, τσούρμο ασφαλίτες τον άρπαξαν, τον έσυραν σαν τσουβάλι (υπάρχει σχετικό βίντεο) και του απαγόρευσαν να εμφανιστεί σε οποιονδήποτε χώρο εστίασης στην πόλη, υπό την απειλή δεύτερης προσαγωγής!
Την ίδια τύχη είχαν και τρεις υποψήφιοι ευρωβουλευτές του ίδιου κόμματος, τους οποίους έδιωξαν από τη Λευκάδα, με την απειλή ότι αν εμφανιστούν σε οποιονδήποτε μαζικό χώρο θα τους προσαγάγουν! Στα Γιάννινα, άλλα δύο στελέχη των Οικολόγων Πρασίνων, που πήγαν στο ξενοδοχείο όπου θα μιλούσε ο Τσίπρας, πιάστηκαν από ασφαλίτες και προσήχθησαν στην Ασφάλεια για… εξακρίβωση στοιχείων!