Συνεχίζουν την απεργία πείνας οι πολιτικοί πρόσφυγες Ahmet Düzgün Yüksel και Erdogan Cakir, αποκρούοντας την απόφαση του Εφετείου Αθηνών να τους εκδώσει στη Γερμανία και τη Γαλλία, αντίστοιχα. Απεργία πείνας ξεκίνησε και ο πολιτικός πρόσφυγας Hasan Biber , που το Εφετείο Πειραιά αποφάσισε την έκδοσή του στην Τουρκία. Στο μεταξύ, τη Δευτέρα γίνεται στη Θεσσαλονίκη η δίκη της Εμινέ, αγωνίστριας γνωστής για την πολιτική της δράση στην Ελλάδα, όπου ζει ως πολιτική πρόσφυγας τα τελευταία 15 χρόνια.
Μπορεί δημοσίως οι κυβερνήσεις Σαμαρά-Βενιζέλου και Ερντογάν να ανταλλάσσουν εθνικιστικές ανακοινώσεις «χαμηλής έντασης», εκμεταλλευόμενοι τα θρησκευτικά αισθήματα των λαών και των μειονοτήτων, στο επίπεδο της καταστολής των επαναστατών, όμως, συνεργάζονται θαυμάσια, όπως και οι δυτικοευρωπαϊκές ιμπεριαλιστικές κυβερνήσεις που προσπαθούν να καταστείλουν κάθε εκδήλωση αλληλεγγύης στους επαναστάτες της Τουρκίας.
Επαναλαμβάνουμε αυτό που γράψαμε στο προηγούμενο φύλλο μας: είναι ζήτημα τιμής για κάθε επαναστάτη, αλλά και για τους ανθρώπους με δημοκρατικά και αντιιμπεριαλιστικά αισθήματα, να γλιτώσουμε από την απέλαση του επαναστάτες πολιτικούς πρόσφυγες από την Τουρκία. Πρέπει να σταθούμε ανυποχώρητοι στο πλευρό τους.