Το πρωτάθλημα στο ποδόσφαιρο έχει φτάσει στην 8η αγωνιστική και έχει διανύσει πάνω από το ένα τέταρτο των συνολικών αγωνιστικών. Το δείγμα που έχουμε στη διάθεσή μας είναι αρκετά μεγάλο και μπορούμε να βγάλουμε συμπεράσματα για την ποιότητά του. Οπως είχαμε προβλέψει από την αρχή του πρωταθλήματος, η οικονομική κρίση έχει επηρεάσει σημαντικά και προς το χειρότερο την ποιότητα του ποδοσφαίρου που βλέπουμε. Εκτός από τον Ολυμπιακό, όλες οι άλλες ομάδες εξαιτίας της οικονομικής κρίσης έχουν ρίξει στο ελάχιστο τα μπάτζετ τους και έχουν επιλέξει για το ρόστερ τους φθηνούς αλλά όχι ποιοτικούς ποδοσφαιριστές. Ακόμη και οι ερυθρόλευκοι, που παίζουν χωρίς αντίπαλο, σε ποιότητα είναι κατώτεροι από την περσινή ομάδα, αφού ο Μαρινάκης, όπως θα έκανε κάθε καλός καπιταλιστής, επέλεξε να μη ρίξει πολλά φράγκα στην πιάτσα. Αρκεί μια ματιά στα νούμερα και στη στατιστική του πρωταθλήματος για τις πρώτες οχτώ αγωνιστικές για να καταλάβουμε ότι αυτό που παρουσιάζουν οι ομάδες είναι κάτι σαν ποδόσφαιρο.
Μετά από οχτώ αγωνιστικές και 64 αναμετρήσεις έχουν επιτευχτεί 120 γκολ, όταν πέρσι είχαν σημειωθεί 157 γκολ. Είχαμε δηλαδή μια μείωση κατά 37 γκολ. Οι ισοπαλίες στο περσινό πρωτάθλημα για τις αντίστοιχες αγωνιστικές ήταν 17 και στο φετινό 19, παρά την αντίθετη εντύπωση που υπάρχει. Αν και ο αριθμός των ισοπαλιών θα μπορούσε να οδηγήσει στο συμπέρασμα ότι οι ομάδες φέτος είναι ισοδύναμες, η εικόνα τους μέσα στο γήπεδο μας οδηγεί σε άλλα συμπεράσματα. Κατά την ταπεινή γνώμη της στήλης, οι ισοπαλίες οφείλονται στην αδυναμία των ομάδων να έχουν μια στοιχειώδη αγωνιστική ανάπτυξη και τακτική, ώστε να μπορούν ν’ αλλάξουν τρεις πάσες και να έχει ενδιαφέρον το παιχνίδι. Ενα δεύτερο σημείο που πρέπει να τονίσουμε είναι ότι οι περισσότερες ομάδες αγωνίζονται χωρίς κλασικό σέντερ φορ, με αποτέλεσμα, ακόμη και αν κάποια στιγμή και με πολύ κόπο φτάσει η μπάλα μέσα στην αντίπαλη περιοχή, να μην υπάρχει ο παίχτης που θα τη σπρώξει στα δίχτυα.
Η προηγούμενη αγωνιστική ήταν το κερασάκι στην τούρτα. Αν δούμε συνολικά την αγωνιστική, σε οχτώ αγώνες σημειώθηκαν δώδεκα γκολ, όμως αν εξαιρέσουμε τους αγώνες Αρης-Ολυμπιακός και ΟΦΗ-Παναθηναϊκός, όπου σημειώθηκαν οχτώ γκολ, στους άλλους έξι αγώνες σημειώθηκαν μόνο τέσσερα, αφού οι εννέα από τις δώδεκα ομάδες που αγωνίστηκαν δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Οσο και αν κάποιοι από τους προπονητές προσπαθούν να πείσουν τους οπαδούς των ομάδων τους ότι κατά τη διάρκεια του πρωταθλήματος οι ομάδες θα «στρώσουν», η πραγματικότητα δεν αφήνει περιθώρια αισιοδοξίας. Η ποδοσφαιρική ποιότητα της συντριπτικής πλειοψηφίας των παιχτών είναι κάτω από το μέτριο και πριν μερικά χρόνια τους περισσότερους απ’ αυτούς δε θα τους επέλεγαν οι προπονητές ούτε για να κάθονται στον πάγκο σαν εναλλακτικές λύσεις.
Μ’ αυτά τα δεδομένα η στήλη θα δώσει μια συμβουλή προς τους απανταχού φίλους του ελληνικού πρωταθλήματος. Αδέλφια, μην ελπίζετε ότι θα δούμε καλύτερο ποδόσφαιρο. Αυτό που πρέπει να φροντίσουμε είναι να εκθέτουμε το λιγότερο δυνατόν τα μάτια μας στο ποδοσφαιρικό «θέαμα» που μας προσφέρουν οι ομάδες της Σούπερ Λίγκας, γιατί σε καιρούς κρίσης τα 50 ευρώ που παίρνει ενός φθηνός οφθαλμίατρος δεν περισσεύουν πλέον σε κανέναν.
Οσο και αν ακούγεται περίεργο, η κυριότερη εγχώρια ποδοσφαιρική είδηση ήταν η νίκη της ΑΕΚ επί του νεοφώτιστου Πλατανιά στο ΟΑΚΑ με 1-0. Οι κιτρινόμαυροι με τα χίλια δύο οικονομικά, διοικητικά και αγωνιστικά προβλήματα κατάφεραν την 8η αγωνιστική να πετύχουν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα και παρά το γεγονός ότι παραμένουν στην τελευταία θέση του πίνακα, πήραν μια βαθιά βαθμολογική ανάσα που τους επιτρέπει να παλέψουν με καλύτερους όρους στη συνέχεια του πρωταθλήματος. Στις εξέδρες του ΟΑΚΑ, μετά τη λήξη του αγώνα, υπήρχε πανηγυρικό κλίμα και οι οπαδοί της ΑΕΚ αποθέωσαν τους παίχτες και τον προπονητή, πιστεύοντας ότι η νίκη επί του Πλατανιά θα είναι η αρχή μιας καλύτερης πορείας που θα επιτρέψει στην ομάδα ν’ αποφύγει τον υποβιβασμό. Χωρίς να παραγνωρίζουμε το ειδικό βάρος που έχει η φανέλα της ΑΕΚ, η ρεαλιστική αποτίμηση της αγωνιστικής συμπεριφοράς της ομάδας, σε συνδυασμό με το έμψυχο υλικό που διαθέτει, δεν μας επιτρέπει να στοιχηματίσουμε πολλά φράγκα στην αγωνιστική της βελτίωση.
Ο σχεδιασμός το καλοκαίρι (αν μπορούμε να πούμε ότι υπήρξε κάποιου είδους σχεδιασμός), με την επιλογή νεαρών ελλήνων ποδοσφαιριστών και φθηνών ξένων, δεν επιτρέπει τη θεαματική βελτίωση της ομάδας, αφού λείπουν οι δυο-τρεις ηγετικές προσωπικότητες που τραβούν μπροστά όλη την ομάδα και στηρίζουν τη συνοχή της στις δύσκολες καταστάσεις. Από συζητήσεις με φίλους της ΑΕΚ, που την έχουν παρακολουθήσει σε όλους τους εντός έδρας αγώνες της, η εκτίμησή τους είναι ότι οι παίχτες της ΑΕΚ, παρά το γεγονός ότι τα δίνουν όλα στον αγωνιστικό χώρο, έχουν περιορισμένες ικανότητες, που δεν τους επιτρέπουν να παίξουν καλό ποδόσφαιρο και να φτάσουν σε επιτυχή αποτελέσματα. Αν αποτιμήσουμε την ποδοσφαιρική αξία των κιτρινόμαυρων παιχτών, θα καταλήξουμε στην άποψη ότι, αν αυτοί οι παίχτες αγωνίζονταν σε μια ομάδα της Β’ Εθνικής, η ομάδα τους θα ήταν το πρώτο φαβορί για υποβιβασμό. Η ελπίδα των κιτρινόμαυρων οπαδών είναι ότι η φανέλα της ΑΕΚ θα βοηθήσει τους νεαρούς ποδοσφαιριστές ν’ αντέξουν στην πίεση του πρωταθλήματος, να πάρουν θετικά αποτελέσματα κόντρα στις μικρομεσαίες ομάδες του πρωταθλήματος και στο τέλος να την κρατήσουν στην Σούπερ Λίγκα.
Η στήλη πιστεύει ότι πολύ δύσκολα θα καταφέρει η ΑΕΚ να γλιτώσει τον υποβιβασμό, ειδικότερα αν δε βρεθεί γρήγορα λύση στα διοικητικά ζητήματα. Οι τελευταίες εξελίξεις είναι αρνητικές και υπονομεύουν την προσπάθεια που κάνουν εντός του γηπέδου ο Λίνεν και οι παίχτες του. Τη στιγμή που ο κόσμος της ΑΕΚ προσπαθεί από το υστέρημά του να βοηθήσει την ομάδα και οι ποδοσφαιριστές αγωνίζονται απλήρωτοι για να τη γλιτώσουν από τον υποβιβασμό, οι μέτοχοι-αμέτοχοι, αντί να προσπαθήσουν να βρουν λύσεις για να βγει η ομάδα από το αδιέξοδο που την έχουν οδηγήσει, ανταλλάσσουν e-mail μεταξύ τους και καρφώνουν ο ένας τον άλλο για οικονομικές ατασθαλίες και «παντελόνιασμα» εκατομμυρίων ευρώ. Αποδεικνύεται για μια ακόμη φορά, ότι οι επίδοξοι σωτήρες ενδιαφέρονται πρώτ’ απ’ όλα για την τσέπη τους, αφήνοντας σε δεύτερη μοίρα την ομάδα. Οταν ομάδες που βρίσκονται στο χείλος του γκρεμού και αγωνίζονται για την επιβίωσή τους, όπως συνέβαινε με την ΑΕΚ τα τελευταία χρόνια, δίνουν τη δυνατότητα στα λαμόγια να βάλουν στην τσέπη φράγκα που ξεπερνούν τα πέντε εκατομμύρια ευρώ, καταλαβαίνουμε τι δυνατότητες για κέρδη έχουν οι καπιταλιστές που δραστηριοποιούνται σε ομάδες χωρίς προβλήματα.
Κος Πάπιας
papias@eksegersi.gr
ΥΓ: Στα ψιλά πέρασε η ρατσιστική επίθεση στον Σοφοκλή Σχορτσιανίτη από το νεοναζί βουλευτή Ηλία Παναγιώταρο, που αμφισβήτησε το κατά πόσο είναι Ελληνας, εξαιτίας του χρώματός του. Από τα κανάλια και τις εφημερίδες το θέμα δεν «σηκώθηκε», ενώ από την πλευρά του ο Σχορτσιανίτης αρκέστηκε στην παρακάτω δήλωση: «Δεν έχω πραγματικά να σχολιάσω τίποτα, πέρα από το ότι είμαι από 12 χρονών στις Εθνικές Ομάδες της Ελλάδας». Δεν μπορούμε να βρούμε τους λόγους της επίθεσης προς τον παίχτη του Παναθηναϊκού και η μοναδική λογική εξήγηση είναι ότι οι νεοναζί δεν μπορούν να κρατηθούν βλέποντας τα ποσοστά τους να αυξάνονται στα γκάλοπ και την κατασταλτική πολιτική της κυβέρνησης να φουσκώνει τα πανιά τους και αρχίζουν σιγά-σιγά να δείχνουν το πραγματικό τους πρόσωπο.