Η εικόνα που κατέγραψε κάμερα κινητού τηλεφώνου ήταν αποκαλυπτική. Καμιά εικοσαριά φασιστοειδή επιτίθονταν σε αφρικανούς μετανάστες στους δρόμους ακριβώς κάτω από την πλατεία Αμερικής, το βράδυ της περασμένης Τρίτης. Ομάδα μοτοσικλετιστών της ΔΙΑΣ τους παρακολουθούσε μαρσάροντας τις μηχανές. Οχι για να φοβηθούν και να φύγουν, αλλά για να υποδηλώσουν την παρουσία τους και να καταλάβουν τα φασιστοειδή ότι μπορούν να συνεχίσουν ανενόχλητοι. Η αστυνομία θα τους προστάτευε από τυχόν επίθεση των μεταναστών, που είναι πάρα πολλοί στους συγκεκριμένους δρόμους. Τα φασιστοειδή έσπασαν ανενόχλητα μερικά μαγαζιά και το γραφείο της τανζανικής κοινότητας και έφυγαν χωρίς κανένας να τους ενοχλήσει.
Αναφέρουμε το συγκεκριμένο περιστατικό γιατί έχοντας την εμπειρία του μπορούμε να καταλάβουμε αυτό που συνέβη στη Μεταμόρφωση το περασμένο Σάββατο. Το απόγευμα, εκατοντάδες αντιφασίστες από τη Μεταμόρφωση και άλλους δήμους της βορειοδυτικής Αθήνας πραγματοποίησαν πορεία στους δρόμους της πόλης, για να καταγγείλουν τη δράση των ρατσιστών, οι οποίοι έσπασαν και έκαψαν κουρείο μετανάστη, ενώ τραυμάτισαν σοβαρά έλληνα πελάτη του κουρείου.
Οση ώρα εξελισσόταν η πορεία, οι φασίστες κρύφτηκαν στις τρύπες τους. Βγήκαν, όμως, παγανιά το βράδυ, στο σκοτάδι όπως οι ύαινες. Κάποιοι πετροβόλησαν σπίτι στο οποίο κατοικούν μετανάστες και έφυγαν μόνο όταν βγήκαν οι γείτονες και τους έμπηξαν τις φωνές. Κάποιοι άλλοι επιτέθηκαν σε τρεις Πακιστανούς που βάδιζαν στο δρόμο και μαχαίρωσαν τους δύο (τον ένα στο χέρι και τον άλλο στο στήθος). Ο τρίτος γλίτωσε και κατήγγειλε το περιστατικό στην αστυνομία.
Ακόμα και ο πιο ηλίθιος μπάτσος θα μπορούσε να σκεφτεί, ότι οι φασίστες της Μεταμόρφωσης θα δοκίμαζαν να ξαναεπιτεθούν σε μετανάστες, πικαρισμένοι από τη μαζική αντιφασιστική πορεία. Θα έβγαζε, λοιπόν, τους μπάτσους του περιπολία, με μηχανές, με αυτοκίνητα, πεζούς. Οχι μόνο δεν τους έβγαλε (αντίθετα, άλλες μέρες συναντάς μοτοσικλετιστές της ΔΙΑΣ στα πιο απίθανα μέρη, εκεί που παλιά δεν περνούσε μπάτσος για μήνες), αλλά ούτε εκείνους που πετροβολούσαν το σπίτι εντόπισε ούτε εκείνους που μαχαίρωσαν τους μετανάστες.
Γράφουμε τα παραπάνω όχι για να ζητήσουμε προστασία από την αστυνομία, αλλά για ν’ αποκαλύψουμε ότι τα τάγματα εφόδου των φασιστών δρουν υπό την προστασία της. Εναν-δυο να είχε πιάσει, ιδιαίτερα στις γειτονιές, οι περισσότεροι από τους άλλους θα είχαν χεστεί από το φόβο τους και θα το σκέφτονταν πολύ να δράσουν με τα τάγματα εφόδου. Είμαστε σίγουροι ότι και οι οργανωμένοι νεοναζί ψιθυρίζουν στ’ αυτιά εκείνων που παίρνουν μαζί τους στα νυχτερινά πογκρόμ, ότι η αστυνομία είναι μαζί τους και θα είναι ανενόχλητοι όσο θα κάνουν τη βρόμικη δουλειά.