Τι κοινό έχουν ο Poutin και το Playboy; Εκτός από το πρώτο γράμμα (P), το ελληνικό «Π» που παραπέμπει και σε μία άλλη λέξη που δεν… τολμάμε να τη γράψουμε (το αρχαιότερο επάγγελμα γαρ), απάντηση στο ερώτημα δίνει το κορίτσι της φωτογραφίας. Για όσους σπεύσουν να μας κατηγορήσουν για… σεξισμό, εμείς δηλώνουμε ότι δεν τρέφουμε κανένα μίσος για το κορίτσι, αλλά… θαυμασμό που έφτασε τόσο ψηλά, μέχρι τα έδρανα της ρωσικής Δούμας! Ναι, η 27χρονη Μαρία Κοζεβίκοβα (ηθοποιός και τραγουδίστρια κατά δήλωσή της) εκλέχτηκε με το κόμμα του Πούτιν («Ενωμένη Ρωσία») και διαβεβαίωσε ότι θα εργαστεί για το καλό των συμπατριωτών της! Τι είπατε; Οτι οι βουλευτές χρειάζονται γνώσεις και πείρα για την σωστή χάραξη της πολιτικής επί των σοβαρών κρατικών θεμάτων; Θα αστειεύεστε βέβαια. Μαριονέτες είναι οι άνθρωποι και ευχαριστούμε την κυρία Κοζεβίκοβα που μας το θυμίζει. Οι αποφάσεις αλλού λαμβάνονται και όχι στα κοινοβούλια…
♦ Είναι ζήτημα πρεστίζ
Πραγματικά, δεν αντιλαμβανόμαστε το θόρυβο που ξέσπασε για την αγορά του κινητού του υπουργού Πολιτισμού. Κοτζάμ Paul Geroulanos τι κινητό έπρεπε να έχει; Κανένα απ’ αυτά με τα 30 ευρώ που δίνουν δώρο με κάθε σύνδεση; Και μη λέτε ανοησίες, ότι ήδη είχε iΡhone. Είχε, αλλά προηγούμενης γενιάς. Δεν έπρεπε να πάρει το καινούργιο επειδή έχει εφτά κατοστάρικα; Τι φταίει αυτός, αν ο μακαρίτης ο Τζομπς κανόνισε να βγαίνει ένα καινούργιο μοντέλο κάθε οχτώ μήνες; Τα παράπονά σας στον Steve όχι στον Paul.
Να το σοβαρέψουμε τώρα. Ο μεγαλοαστός Γερουλάνος συμπεριφέρθηκε σαν φτηνολαμόγιο. Κι αυτό το επιβεβαίωσε με το δελτίο Τύπου που εξέδωσε μετά το σάλο που ξέσπασε. «O Υπουργός Πολιτισμού και Τουρισμού μόλις πληροφορήθηκε το ακριβές κόστος της υπηρεσιακής συσκευής, αρνήθηκε την παραλαβή της και την επαναπροώθησε στην υπηρεσία, ώστε να επιστραφεί», γράφει το δελτίο. Δηλαδή, είχε συμφωνήσει να πάρει τη συσκευή, αλλά δεν ήξερε το ακριβές κόστος. Αυτός ο αμερικανοθρεμμένος, ο μπίζνεσμαν, δεν ήξερε πόσο περίπου κάνει ένα iΡhone! Δεν έτυχε να δει ούτε καμιά διαφήμιση απ’ αυτές που κατακλύζουν το διαδίκτυο, τις εφημερίδες, τα περιοδικά!
«Επισημαίνεται», συνεχίζει το δελτίο Τύπου, «ότι, παρότι ο κ. Γερουλάνος, ως Υπουργός, δικαιούται σύμφωνα με το νόμο να χρησιμοποιεί υπηρεσιακή συσκευή, μέχρι σήμερα δεν έχει κάνει χρήση αυτής της δυνατότητας. Χρησιμοποιεί το προσωπικό του κινητό τηλέφωνο τόσο για τις δημόσιες όσο και για τις ιδιωτικές του υποθέσεις, οπότε δεν έχει κοστίσει ούτε ένα ευρώ στον Ελληνα φορολογούμενο». Και γιατί ξαφνικά αποφάσισε «να μας κοστίσει» και να πάρει κινητό τζάμπα και μάλιστα iΡhone; Αυτό δεν μας το εξήγησε.
♦ Συκοφάντες του κομμουνισμού
Μετά την υπεράσπιση του Τσαουσέσκου και του ρουμάνικου… σοσιαλισμού της πείνας, ο Περισσός ανέλαβε την υπεράσπιση και του βορειοκορεάτικου καθεστώτος. Τάχα για να χτυπήσει την υποκρισία των ιμπεριαλιστών και των καλαμαράδων, οι οποίοι «βρίσκουν ευκαιρία να διακωμωδήσουν τη Λαϊκή Δημοκρατία Κορέας, αξιοποιώντας και ορισμένα φαινόμενα που είναι αταίριαστα με τις αρχές της εργατικής εξουσίας, όπως η οικογενειοκρατία (στον καπιταλισμό περισσεύει, π.χ. οικογένειες Παπανδρέου – Καραμανλή)».
Λαϊκή Δημοκρατία (με σοσιαλισμό, προφανώς), εργατική εξουσία και απλώς ένα… προβληματάκι οικογενειοκρατίας. Κι αυτά τα σερβίρουν στα σοβαρά στους οπαδούς τους. Είναι δυνατόν να έχουμε να κάνουμε με κάποιο επιμέρους πρόβλημα, όταν έχουμε μια δυναστεία που θυμίζει ελέω θεού μοναρχία; Είναι δυνατόν να έχουμε σοσιαλισμό στην οικονομική βάση, εργατική εξουσία στο εποικοδόμημα και ταυτόχρονα κληρονομική μοναρχία;
Θα το ξαναπούμε, λοιπόν. Εξωραΐζοντας τέτοια καθεστώτα, στο παρελθόν και σήμερα, η ηγεσία του Περισσού μετατρέπεται στο μεγαλύτερο συκοφάντη του κομμουνισμού.
♦ Αχρείοι
Ποιος στενοχωρήθηκε τα μάλα από το θάνατο του Βάτσλαβ Χάβελ; Η ΔΗΜΑΡ του Κουβέλη, βεβαίως, που έσπευσε να εκδώσει μήνυμα-ύμνο προς τον αντιδραστικό αστό πολιτικό, επαναφέροντας τη θεωρία του «μαύρου και κόκκινου φασισμού». «Απέναντι στους ολοκληρωτισμούς του 20ού αιώνα, ο Βάτσλαβ Χάβελ τάχθηκε πάντοτε στην πρώτη γραμμή των αγώνων για την ελευθερία και τα ανθρώπινα δικαιώματα, σημαδεύοντας με την προσωπικότητά του τις εξελίξεις στην Ευρώπη», αναφέρει η ανακοίνωση των αχρείων.
♦ Σαλταρισμένος
Και τι δεν είπε ο Χρυσοχοΐδης στον Παπαχελά. Εδωσε υλικό για όλες τις σατιρικές εκπομπές, οι οποίες τον… τίμησαν δεόντως. Ιδού ένα μικρό ποτ-πουρί που δείχνει το μέγεθος του ανδρός: «Υπάρχει η 11η Νοεμβρίου, δηλαδή η μέρα της κατάρρευσης της Κυβέρνησής μας. Η κατάρρευση της Κυβέρνησής μας είναι η αποτυχία μας. Αυτό είναι κρίσιμο γεγονός, οφείλουμε να το έχουμε υπόψη μας. Ετσι λοιπόν μια διετής σχεδόν και πλέον διακυβέρνηση της χώρας κατέρρευσε μέσα από την αποτυχία (…) Δεν πρέπει να ξαναγίνει τέτοιο κακό που έγινε στον τόπο, όπως έγινε τα δύο προηγούμενα χρόνια (…) Οταν μου ζητούνταν ο λόγος, τον έδινα τον λόγο μου, έλεγα την άποψή μου, κατέθετα την πρότασή μου, από κει και πέρα δεν είμαι εγώ αυτός που αποφάσιζα. Αποφασίζει, σωστά, ο Πρωθυπουργός».
Η κυβέρνηση κατέρρευσε στις 11 Νοέμβρη, αλλά αυτός εξακολουθεί να είναι υπουργός! Τα δυο τελευταία χρόνια έγινε μεγάλο κακό στην Ελλάδα, αλλά αυτός δεν έχει καμιά ευθύνη. Την αποκλειστική ευθύνη έχει ο Παπανδρέου (άντε και οι «άπειροι» συνεργάτες του που τους έκανε υπουργούς, δηλαδή ο Παπακωνσταντίνου). Και οι δηλώσεις που έκανε συνεχώς ο Χρυσοχοΐδης υπέρ του Μνημόνιου και της πολιτικής που το συνόδευε; Οι δηλώσεις ότι το Μνημόνιο έχει πετύχει απόλυτα, ότι η κρίση τέλειωσε και ξεκινά η ανάπτυξη, ότι η Ελλάδα είναι έτοιμη να βγει στις αγορές; Ποιος τον υποχρέωνε να τις κάνει, αφού αυτός ήταν απλά ένας υπουργός που έκανε τη δουλειά του στον τομέα του;
Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι ο άνθρωπος αυτός έχει σαλτάρει εντελώς. Αυτό, όμως, δεν πρέπει να τον προστατεύσει από τους χαρακτηρισμούς της εξαχρείωσης και της πολιτικής αλητείας.
♦ Χωρίς ντροπή
Το συνδικάτο οικοδόμων Αθήνας αποφάσισε «να αναπτυχθεί κίνημα που θα διεκδικεί μέτρα ανακούφισης των ανέργων και αναθέρμανση της οικοδομικής δραστηριότητας για την υπηρέτηση λαϊκών αναγκών (κατασκευή σχολείων, νοσοκομείων, αντισεισμική θωράκιση, αντιπλημμυρική προστασία), που θα παλεύει για έναν άλλο δρόμο ανάπτυξης ενάντια στην ανάπτυξη που ζούμε και διογκώνει, πολλαπλασιάζει τα προβλήματα». Και να οργανώσει απεργία στις κατασκευές στο πρώτο δεκαήμερο του Γενάρη.
Οι γραφειοκράτες του Περισσού είναι κάτι παραπάνω από ξεδιάντροποι. Κορόιδευαν τον κλάδο την περίοδο της ανάπτυξης, τα ‘καναν πλακάκια με τους εργολάβους και δεν έκαναν ούτε μια απεργία στις κατασκευές την περίοδο της προετοιμασίας των ολυμπιακών αγώνων και μιλάνε για απεργία τώρα που δεν κουνιέται φύλλο ούτε στην οικοδομή ούτε στις κατασκευές. Και μη μας πει κανείς «τι να κάνουν;». Υπάρχουν πολλοί άλλοι τρόποι αγώνα, όταν στριμώχνεται ένας κλάδος και όχι απεργία χωρίς αντικείμενο, διότι απλά δεν υπάρχουν εργάτες ν’ απεργήσουν, όντας στη συντριπτική τους πλειοψηφία άνεργοι (οι ελάχιστοι που εργάζονται με τι κότσια ν’ απεργήσουν;). Για τον Περισσό, όμως, εκείνο που μετράει είναι η προεκλογική εκστρατεία, στην οποία εντάσσονται και υποτάσσονται και τέτοιες ξεφτιλοαπεργίες.
♦ Φιλοδοξίες φελών
Οταν σε ένα κόμμα εξουσίας όπως το ΠΑΣΟΚ εκφράζονται ηγετικές φιλοδοξίες ακόμα και από ανθρώπους επιπέδου Σοφίας Γιαννακά, καταλαβαίνει κανείς πόσο βαθιά είναι η κρίση του. Η μαντάμ Γιαννακά ζητά «ανανέωση ιδεών και προσώπων», «“επανάσταση” των νέων ιδεών και των νέων δυνάμεων», «να εμπιστευθεί το ΠΑΣΟΚ τις νεότερες γενιές, εγκαταλείποντας την κομματική επετηρίδα» (συνέντευξη στον «Κόσμο του Επενδυτή»). Μ’ άλλα λόγια ζητά ηγετικό ρόλο για τον εαυτό της.
Και για να καταλάβουμε ποίου πολιτικού επιπέδου είναι η Γιαννακά, παραθέτουμε απόσπασμα από την ίδια συνέντευξή της: «Οφείλω να ομολογήσω ότι δεν πίστευα, συνυπογράφοντας το μνημόνιο και τα μέτρα που το συνόδευαν, ότι το δημοσιονομικό έλλειμμα δεν θα υποχωρούσε, ότι, αντί για το 2012, θα βγούμε στις αγορές το 2021, ότι η ανεργία θα έφτανε στο 15%, ότι η ύφεση την τριετία 2010-2012 θα ήταν σωρευτικά γύρω στο 5,5% του ΑΕΠ, ότι το χρέος δεν θα είχε κριθεί βιώσιμο».
Αν δεν τα φανταζόταν όλ’ αυτά, τότε είναι εντελώς άχρηστη. Αλλά και τώρα που υποτίθεται ότι τα έμαθε, εξακολουθεί να μη γνωρίζει ότι το δημοσιονομικό έλλειμμα έχει μειωθεί, ότι η ανεργία τρέχει ήδη με ρυθμό πάνω από 17% (και το 2012 αναμένεται να ξεπεράσει το 18%) και ότι η «ύφεση» μόνο του 2011 θα ξεπεράσει το 6% και σωρευτικά την τριετία 2009-2011 (και όχι 2010-2012, μιας και το 2012 ακόμα δεν έχει έρθει) ξεπερνά το 15%! Η κυρία αυτή δεν ξέρει καν τι σημαίνει «ύφεση» και κατά τα άλλα θέλει να παίξει ηγετικό ρόλο.
ΥΓ: Σε δημοσκόπηση που έκανε την προηγούμενη εβδομάδα η MRB στους υποψήφιους για την αρχηγία του ΠΑΣΟΚ έβαλε και τη… Φώφη. Και η Φώφη πήρε ποσοστό ψηλότερο απ’ αυτό της Διαμαντοπούλου! Ξεφτίλα του ΠΑΣΟΚ ξεφτίλα και της «σιδηράς κυρίας» του.
♦ Ολοι οι εξουσιαστές παρέα
Ολοι είδαμε τις συγκλονιστικές εικόνες από την πλατεία Ταχρίρ του Καΐρου, με τους αφιονισμένους στρατιωτόμπατσους να πυροβο- λούν τους ανθρώπους στο ψαχνό και να λιντσάρουν με απίστευτη βαρβαρότητα όποιον έπεφτε στα χέρια τους, χωρίς να διστάζουν να λιντσάρουν ακόμα και γυναίκες, γυμνώνοντάς τες. Οι εικόνες αυτές κόστισαν σίγουρα στους Αδελφούς Μουσουλμάνους, οι οποίοι σαρώνουν στις εκλογές-παρωδία που οργανώνει η στρατιωτική χούντα. Αντιμέτωποι με κατηγορίες για ανίερη συμμαχία με τους στρατιωτικούς και για τη μη καταγγελία από τη μεριά τους του οργίου της κρατικής βίας, αναγκάστηκαν με μεγάλη καθυστέρηση να βγάλουν μια ανακοίνωση στην οποία αναφέρουν ότι υπαίτιοι για τη βία είναι μερικοί αξιωματούχοι του υπουργείου Εσωτερικών (όχι η ηγεσία του στρατού), από τη μια, και «ταραξίες» που παρεισέφρησαν στις γραμμές των νεολαίων διαδηλωτών, από την άλλη.
Τα ίδια ακριβώς λέει και η στρατιωτική χού-ντα, η οποία επιπρόσθετα μιλά για «μεθοδική και σχεδιασμένη συνωμοσία ανατροπής του κράτους», ενώ καταγγέλλει μερίδα των εγχώριων και ξένων ΜΜΕ ότι «βοηθά το σαμποτάζ κατά του κράτους».