♦ Και με τον χωροφύλαξ και με τον αστυφύλαξ η ΔΑΚΕ στη ΔΕΘ. Και με την υπόλοιπη συνδικαλιστική γραφειοκρατία στη συγκέντρωση, αλλά όχι στην πορεία, διότι -όπως είπε ο Πουπάκης- δεν ήθελε να συμπορευτεί με πρώην υπουργούς του ΠΑΣΟΚ, που είναι υπεύθυνοι για τα χάλια της οικονομίας, και με την κυβέρνηση στις επίσημες εκδηλώσεις της ΔΕΘ. Ενόχλησε την κυβέρνηση αυτή η στάση; Καθόλου, όπως αποδεικνύεται από την απουσία κριτικής και από κυβερνητικά και από κομματικά στελέχη, αλλά και από τον χαριτωμένο διάλογο που είχαν ο Καραμανλής με τον Πουπάκη, όταν συναντήθηκαν στους χώρους της ΔΕΘ. «Κώστα, εσύ το βράδυ θα είσαι μέσα ή έξω;» ρώτησε ο Κ. Καραμανλής χαμογελώντας τον Κ. Πουπάκη. «Μέσα πολιτικά, έξω αγωνιστικά, κύριε πρόεδρε» απάντησε ο επικεφαλής της ΔΑΚΕ ιδιωτικού τομέα (το ρεπορτάζ από τη «Χώρα»).
♦ «Συμπάσχω με τους συμπολίτες μου που ζορίζονται από την οικονομική πραγματικότητα», δήλωσε στη Θεσσαλονίκη ο Καραμανλής. Γι’ αυτόν τον κόψαμε κομματάκι… αδυνατισμένο τελευταία τον δάμαλο. Φαίνεται πως τον έχει πιάσει… νευρική ανορεξία από τη στενοχώρια. Χώρια που δεν του κολλάει ύπνος τα βράδια, επειδή… συμπάσχει με τους αναξιοπαθούντες. Μήπως κάποιος από τους συμβούλους επικοινωνίας που έχει μαζέψει στο Μαξίμου πρέπει να του θυμίσει τη γνωστή παροιμία με το αγγούρι, που άλλοι το τρώνε και ζορίζονται και άλλοι το τρώνε και δροσίζονται;
♦ Πρακτικοί άνθρωποι οι Αμερικάνοι, προσπαθούν πάντοτε να βγάλουν και από τη μύγα ξύγκι. Προπαγανδιστές του Πενταγώνου, λοιπόν, γυρνούν ανάμεσα στους ξεσπιτωμένους της «Κατρίνα» και τους προπαγανδίζουν τα πλεονεκτήματα της κατάταξής τους στις μισθοφορικές δυνάμεις που επιχειρούν στο Ιράκ και το Αφγανιστάν. Εδώ πεινάς, εκεί θα φας και μπορείς να κάνεις και κομπόδεμα, είναι ο εκβιασμός. Θα πιάσει; Γιατί να μην πιάσει σε κάποιους; Η απελπισία είναι πάντα κακός σύμβουλος.
♦ Και μια που καταπιαστήκαμε με τις ΗΠΑ να μην παραλείψουμε να σημειώσουμε ότι στην εν λόγω χώρα βασιλεύει πάντοτε η απόλυτη ελευθερία. Το πιστοποιήσαμε για μια ακόμη φορά, όταν πληροφορηθήκαμε ότι ο στρατηγός Ράσελ Χόνορ, επικεφαλής της επιχείρησης διάσωσης στη Νέα Ορλεάνη (αλήθεια, μήπως θα έπρεπε να την μετονομάσουν σε «επιχείρηση νεκροθάφτης»;) απαγόρευσε σε δημοσιογράφους, κάμεραμεν και φωτορεπόρτερ κάθε πρόσβαση στις περιοχές όπου υποχωρούν τα νερά. Και επειδή στις ΗΠΑ υπάρχει απόλυτη ελευθερία του Τύπου, ο στρατηγός διευκρίνισε ότι οι δημοσιογράφοι δεν θα εκδιωχτούν από τη Νέα Ορλεάνη, αλλά απλώς δεν θα μπορούν να προσεγγίσουν τις περιοχές όπου θα γίνεται περισυλλογή πτωμάτων. Εμείς το αντιλαμβανόμαστε πλήρως και συμπάσχουμε με τον στρατηγό. Δεν είναι δυνατόν να κυκλοφορούν παγκοσμίως εικόνες που θα πλήττουν το γόητρο της υπερδύναμης.
♦ Οπως είδαμε και από φωτογραφίες που δημοσιεύτηκαν στον ελληνικό Τύπο, τα δημοκρατικά και ανεξάρτητα ΜΜΕ της Αμερικής έκαναν για μια ακόμη φορά το εθνικό τους καθήκον. Οι λεζάντες κάτω από φωτογραφίες που δείχνουν ανθρώπους που κουβαλούν σακούλες με τρόφιμα έχουν μια διαφορά στο ρήμα. Αν ο άνθρωπος είναι μαύρος, γράφουν «λεηλάτησε», ενώ αν είναι λευκός γράφουν «βρήκε». Τίμια πράγματα.