Ενας 21χρονος Αφγανός νεκρός και ένας 15χρονος σοβαρά τραυματισμένος ήταν ο απολογισμός επεισοδίου που έγινε γύρω στις 7:30 το βράδυ της περασμένης Δευτέρας στο λιμάνι της Πάτρας.
Οπως κατήγγειλαν Αφγανοί πρόσφυγες, απ’ αυτούς που συνωστίζονται σε άθλια παραπήγματα στην Πάτρα, με την ελπίδα κάποια στιγμή να καταφέρουν να φύγουν προς την Ιταλία και από εκεί προς άλλες δυτικοευρωπαϊκές χώρες, κάποιοι συμπατριώτες τους προσπαθούσαν να μπουν σε φορτηγό που θα ταξίδευε με το πλοίο για την Ιταλία. Εγιναν αντιληπτοί από το Λιμενικό που τους έστρωσε στο κυνήγι. Κάποια στιγμή έπιασαν τον 15χρονο και άρχισαν να τον ξυλοκοπούν άγρια. Μπροστά στο θέαμα του άγριου ξυλοδαρμού, ο 21χρονος κατέρρευσε και ξεψύχησε επί τόπου.
Ο τραυματίας μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο του Ρίου, όπου διαπιστώθηκαν χτυπήματα στο κεφάλι, όμως αργότερα τον άφησαν να φύγει!
Το Λιμενικό έδωσε τη δική του εξήγηση, η οποία δεν μας εξέπληξε, αφού αυτή την εξήγηση δίνουν πάντοτε σ’ αυτές τις περιπτώσεις οι μπάτσοι: προσπάθησε να πηδήξει από τα κάγκελα της περίφραξης του λιμανιού, έπεσε και χτύπησε στο κεφάλι.
Η ιατροδικαστής που διενήργησε νεκροψία-νεκροτομή στον νεκρό δήλωσε ότι δεν φέρει καμία εξωτερική κάκωση στο σώμα του και από την πρώτη εξέταση προκύπτει ότι ο θάνατός του οφείλεται σε παθολογικά αίτια, ενώ αναμένονται τα αποτελέσματα ιστολογικής και τοξικολογικής εξέτασης. Για τον 15χρονο τραυματία η ιατροδικαστής δήλωσε ότι «τα κλινικά ευρήματα συνηγορούν υπέρ της πλήξεως και της προσκρούσεως επί μιας σκληρής και ανένδοτης επιφάνειας». Η ίδια, όμως, δήλωσε στον ανταποκριτή του «Ριζοσπάστη», ότι «οι κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις οφείλονται σε θλον όργανο», διευκρινίζοντας ότι το τραύμα μπορεί να προκληθεί από πέτρα ή γροθιά ή ρόπαλο ή πέσιμο, συμπληρώνοντας πως ο 15χρονος της είπε ότι τον χτύπησαν οι άνδρες του Λιμενικού Σώματος (βλέπε «Ριζοσπάστης», 15.2.06).
Οι Λιμενικές Αρχές αρχικά ισχυρίστηκαν ότι δεν είχαν καμιά ανάμιξη και δεν γνωρίζουν τις συνθήκες του περιστατικού. Αργότερα, όμως, εξέδωσε ανακοίνωση το Γραφείο Τύπου του ΥΕΝ στην οποία αναφερόταν ότι «21χρονος αλλοδαπός λαθρομετανάστης απεβίωσε εκτός λιμενικής ζώνης παρακολουθώντας βίαιη σύλληψη ομοεθνούς του». Ο δε Κεφαλογιάννης «διέταξε την άμεση μετάβαση στην Πάτρα του Γενικού Επιθεωρητή του Λ.Σ. υποναυάρχου Θ. Ρεντζεπέρη προκειμένου να διερευνήσει τις καταγγελίες».
Γιατί η αίσθησή μας είναι ότι πάμε για κουκούλωμα ενός ακόμη αστυνομικού εγκλήματος;