♦ Γελωτοποιός
Ποιος έγραψε στο βιβλίο επισκεπτών του χρηματιστήριου της Νέας Υόρκης τα εξής: «Ευχαριστώ για την πολύ παραγωγική επίσκεψη και τη θερμή φιλοξενία. Προσβλέπω στη συνεχή συνεργασία μας για να κάνουμε αυτό τον κόσμο πιο δίκαιο, ισότιμο και να δημιουργήσουμε πρόοδο και ανάπτυξη για όλους»; Ο πρωθυπουργός της Ελλάδας και πρόεδρος της Σοσιαλιστικής Διεθνούς, βεβαίως-βεβαίως, Γιώργος Παπανδρέου.
Μήπως θα έπρεπε να γίνει πρόεδρος της Χρηματιστικής Διεθνούς; Αλλά, μπα, κάτι τέτοιους τα golden boys της Wall Street τους θέλουν μόνο για να σπάνε πλάκα και να αισθάνονται την ηδονή της (πραγματικής) εξουσίας.
♦ Κινήσεις απελπισίας
Στο φιλοκυβερνητικό «Βήμα» διαβάσαμε την επιχειρηματολογία Παπακωνσταντίνου για την περαίωση. Πώς απαντά σε όσους (μεταξύ των οποίων και κυβερνητικοί βουλευτές) μιλούν για χαριστική προς τους φοροφυγάδες πράξη; «Το κύριο αντεπιχείρημα είναι ότι με το μέτρο αυτό θα συλλε- γούν περί τα 3 δισ. ευρώ το τελευταίο τρίμηνο του έτους, ούτως ώστε να παραμείνει η κυβέρνηση εντός των ορίων που θέτει το μνημόνιο για τον περιορισμό του ελλείμματος σε 8,1% το 2010».
Υποτίθεται, όμως, όπως διαβεβαιώνουν καθημερινά οι Παπακωνσταντίνου και Σαχινίδης, πως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στην πορεία υλοποίησης του προγράμματος, όπως προβλέπεται από το Μνημόνιο. Μέχρι τα τέλη Αυγούστου μιλούσαν για μια ασήμαντη υστέρηση της τάξης των 770 εκατ. ευρώ στα έσοδα, που δεν τους ανησυχεί καθόλου, πρώτο γιατί έχουν έσοδα η είσπραξη των οποίων έχει καθυστερήσει και δεύτερο γιατί έχουν ένα «μαξιλάρι» 4 δισ. από τις δαπάνες. Το Σεπτέμβρη την υστέρηση των εσόδων την ανέβσαν στο 1,5 δισ. ευρώ, διαβεβαιώνοντας και πάλι ότι ουδείς λόγος ανησυχίας υπάρχει. Πώς, λοιπόν, ψάχνουν τώρα 3 δισ. μέσω της περαίωσης;
Πέρα από τα χονδροειδή ψεύδη του οικονομικού επιτελείου, που έχει ειδικευτεί σ’ αυτό το σπορ σε βαθμό που να έχει γίνει αδίστακτο, υπάρχει και οικονομική ουσία εν προκειμένω. Η περαίωση είναι μια πράξη που θα αποδώσει άπαξ. Αν τον πρώτο χρόνο, με τόσο σκληρά μέτρα, έπεσαν τόσο πολύ έξω, τι θα γίνει τα επόμενα χρόνια του προγράμματος, που δεν θα διαθέτουν την έξτρα συνεισφορά της περαίωσης; Θα επιπέσουν με πρόσθετα μέτρα στους εργαζόμενους και τα μικροαστικά στρώματα. Θα το είχαν ήδη κάνει, αλλά συγκρατιούνται γιατί φοβούνται ισχυρό χτύπημα στις τοπικές εκλογές. Ομως, από τα μέσα Νοέμβρη που καθαρίζουν με τις εκλογές, μέχρι τα τέλη Δεκέμβρη, προλαβαίνουν να ρίξουν ένα «μίνι πακέτο».
♦ Προφήτης
Την Πέμπτη 23 Σεπτέμβρη, ο Πεταλωτής δήλωνε για το ζήτημα των φορτηγατζήδων: «Κινηθήκαμε με αποφασιστικότητα και ψυχραιμία, γι’ αυτό φθάσαμε μέχρι εδώ. Οι δρόμοι είναι ελεύθεροι, η κυκλοφορία των προσώπων ή των προϊόντων γίνεται ανεμπόδιστα. (…)Αλλά, η εκτίμησή μας είναι διαφορετική απ` αυτή που λέτε. Η εκτίμησή μας είναι ότι κλείνει το όλον ζήτημα με τις καλύτερες προϋποθέσεις και συνθήκες».
Την Παρασκευή 24 Σεπτέμβρη, γινόταν του… Πεταλωτή από τους φορτηγατζήδες, που αποφάσισαν συνέχιση των κινητοποιήσεων, καθώς οι συνδικαλισταράδες τους δε μπορούσαν να κάνουν ζάφτι τον κόσμο που βλέπει την καταστροφή να έρχεται, γι’ αυτό και αναγκάστηκαν να αποφασίσουν συνέχιση, ομόφωνα μάλιστα. Τελικά, αυτός ο Πεταλωτής έχει το χάρισμα του… προφήτη!
Δεν κώλωσε, όμως, ο παμμέγιστος, όταν ρωτήθηκε σχετικά την Παρασκευή. Εκανε απνευστί γαργάρα την προφητεία του, επιτίμησε τους φορτηγατζήδες ότι «δεν αντιλαμβάνονται το συμφέρον και των ίδιων και το συμφέρον του κοινωνικού συνόλου» και απείλησε ότι «όσοι παραβαίνουν τους νόμους έχουν και τις αντίστοιχες συνέπειες».
♦ Καμουφλαρισμένος ακροδεξιός
Πνευματικό (με όλη τη σημασία της λέξης) παιδί του Αβέρωφ, ακροδεξιός καμουφλαρισμένος με το μανδύα του φιλελεύθερου, εθνικιστής μέχρι το κόκκαλο, ο Νικήτας Κακλαμάνης διαγωνίζεται με τον Αδωνι Γεωργιάδη στο τερέν του ρατσισμού και της ξενοφοβίας. Γι’ αυτό και ανακάλεσε την άδεια που είχε δώσει στην Ενωση Αφρικανών Γυναικών να πραγματοποιήσει το 3ο Φεστιβάλ Αλληλεγγύης και Πολιτισμού στην πλατεία Αμερικής. Μόνο τα φασισταριά μπορούν να καταλαμβάνουν τις πλατείες και να τρομοκρατούν τους μετανάστες και όποιο ντόπιο τύχει να τους πει καμιά κουβέντα.
♦ Μαντρόσκυλο
Oχι μόνο κατάπιε αμάσητο το καπέλωμά του από το Ραγκούση και τον Παμπούκη, που έχουν περισσότερες και σημαντικότερες αρμοδιότητες απ’ αυτόν, ο Πάγκαλος, όχι μόνο περιορίζεται σε μια θέση καθαρά διακοσμητική (χωρίς αρμοδιότητα να φέρνει νομοσχέδια στη Βουλή), αλλά και γλείφει πατόκορφα τον Παπανδρέου (δες π.χ. συνέντευξη στο «Βήμα» της περασμένης Κυριακής), τον οποίο –ειρήσθω εν παρόδω- παλαιότερα έβριζε με τα χειρότερα λόγια. Τι συμβαίνει; Απλώς, ο θρασύτατος και φασίζων πολιτικός κατάλαβε έγκαιρα ότι είναι τελειωμένος και δέχτηκε –όταν του το πρότεινε ο Παπανδρέου, πριν 11 μήνες– να τοποθετηθεί σε μια θέση χωρίς ουσιαστικές αρμοδιότητες, με καθήκοντα μαντρόσκυλου. Και στο εσωτερικό της κυβέρνησης, όταν χρειάζεται, και –κυρίως- προς τον ελληνικό λαό, τον οποίο πρέπει να λοιδορεί και να βρίζει, όπως κάνει πάλι τις τελευταίες μέρες. Αυτός είναι ο «πολύς» Θεόδωρος Πάγκαλος. Ενα παχύδερμο ικανό μόνο για να βρίζει και να γλείφει.
♦ Εξακολουθεί να μη διαψεύδει
Κάθε φορά που ο Παπακωνσταντίνου ρωτιέται αν το Μνημόνιο θα επεκταθεί και μετά το 2013 δεν δίνει καμιά σαφή απάντηση και προπαντός δεν προβαίνει σε διάψευση. Το ίδιο έκανε και στη συνέντευξη που έδωσε στο «Εθνος» της προηγούμενης Κυριακής. Ρωτήθηκε: «Σκληρή λιτότητα και μετά το 2013; Ισχύουν τα περί επέκτασης του δανεισμού και μετά το ’13;». Και απάντησε: «Ας κάνουμε ένα βήμα τη φορά. Δεν θα υπάρχει καλό 2013, αν δεν πάει καλά το 2010, το 2011 και το 2012. Αν δεν μαζέψουμε το σπίτι μας, αν δεν εξασφαλίσουμε μια βιώσιμη πορεία στα οικονομικά μας, δεν θα κερδίσουμε την εμπιστοσύνη των επενδυτών και δεν θα συζητάμε τον χρόνο λήξης, αλλά πάλι για το αν θα έχουμε δυνατότητα δανεισμού. Γι’ αυτό, για εμάς, το μόνο που έχει σημασία αυτή τη στιγμή είναι η εφαρμογή και η επιτυχία του οικονομικού προγράμματος της χώρας».
Οπως βλέπετε, το «αν» κυριαρχεί στην απάντηση. Και για πρώτη φορά αναφέρεται ως ενδεχόμενο να συζητάμε το 2013 «αν θα έχουμε δυνατότητα δανεισμού», οπότε θα αναζητηθεί ένα νέο Μνημόνιο. Αν προσέξετε καλύτερα, θα διαπιστώσετε ότι ο Παπακωνσταντίνου παραλείπει, επίσης, να επαναλάβει το καθιερωμένο: «Αλλά δεν θα χρειαστεί, γιατί το πρόγραμμα θα πετύχει κτλ.». Τυχαίο; Δε νομίζουμε…
ΥΓ: Την ίδια μέρα, σε άλλη εφημερίδα (Real News) και σε έμπιστη δημοσιογράφο (Κάτια Μακρή), ο Παπακωνσταντίνου έκανε και μια δήλωση για κάλυψη (για να το ‘χει δίπορτο): «Δεν υπάρχει ούτε νέο μνημόνιο, ούτε παράταση του μνημονίου. Υπάρχει ένα Πρόγραμμα Οικονομικής Πολιτικής με συγκεκριμένους στόχους ως το 2013…» κ.λπ.
♦ Χοντροκομμένο παραμύθι
Στον Αυτιά εμφανίστηκε η Κατσέλη, η οποία συναγωνίζεται πλέον επάξια το Λοβέρδο σε ραδιοτηλεοπτικές εμφανίσεις. Πονηρός ο Αυτιάς πήγε αμέσως την κουβέντα στους συνταξιούχους που αποτελούν και την πλειοψηφία της πελατείας του. Με διάθεση αβάντας προς την κυβέρνηση, αφού το ερώτημα αφορούσε την υποτιθέμενη εντολή από τον Παπανδρέου να φροντίσουν τους συνταξιούχους, γιατί πονάει ο καημένος που αναγκάστηκε να τους κόψει τις συντάξεις. Το πιάνει στον αέρα (αν δεν ήταν προσυνεννοημένοι) η Κατσέλη και απαντά: «Η εντολή είναι να κάνουμε τ’ αδύνατα δυνατά, ώστε το γρηγορότερο δυνατό μέσα στο 2011 να μπορέσουμε να βελτιώσουμε την κατάσταση». Και κλείνει ο Αυτιάς: «Που σημαίνει ότι εσείς έχετε πέσει με τα μούτρα, όπως λέμε πολύ απλά, έχετε βάλει όλα σας τα δυνατά»!
Προεκλογική περίοδο έχουμε, ευκαιρία να καλλιεργήσουν μερικές φρούδες ελπίδες στους συνταξιούχους. Φυσικά, δεκάρα τσακιστή δεν θα πάρουν. Εδώ δεν μπορούν να κλείσουν το 2010 και τρέχουν να προωθήσουν γρήγορα την περαίωση, μπας και εισπράξουν μερικές εκατοντάδες εκατομμύρια, θα έχουν δυνατότητα χαλάρωσης μέσα στο 2011, που θα κουβαλάει όλη την καταστροφή του 2010; Το Μνημόνιο είναι σαφές για το τι πρέπει να εξασφαλιστεί από το πετσόκομμα μισθών και συντάξεων το 2011. Αν μια κυβέρνηση είχε σκοπό να πετάξει κάποια ψίχουλα, θα τα ανακοίνωνε από τώρα, για να βγάλει και εκλογικό κέρδος, δεν θα περιοριζόταν σε αόριστες εκκλήσεις του πρωθυπουργού προς τον υπουργό Οικονομικών. Γι’ αυτό ας μη γκρινιάζουν μετά όσοι φάνε το παραμύθι. Ουδείς έχει το τεκμήριο της αφέλειας πλέον.
♦ Πρωθυπουργός…
«Στόχος μας είναι να εξάγουμε στο εξωτερικό τη μεσογειακή διατροφή, η οποία εξασφαλίζει τη μακροζωία μας, ως Ελλήνων, ανά τον κόσμο (…) Πέραν των κλασικών τριών “S” στην αγγλική γλώσσα – “sun, sea and some ruins” – δηλαδή του ήλιου, της θάλασσας και των αρχαιολογικών μνημείων, η Ελλάδα έχει πολύ περισσότερα να προσφέρει, όπως καλλιτεχνικά φεστιβάλ, δρόμους του κρασιού, σχολές μαγειρικής, θέρετρα του σκι, ράφτινγκ σε ορεινές περιοχές και κωπηλασία στα νησιά, καταδύσεις για επισκέψεις σε ενάλιες αρχαιότητες, μέχρι την αναρρίχηση στους βράχους των νησιών του Αιγαίου (…) Ειρήσθω εν παρόδω, προσφάτως συνειδητοποιήσαμε ότι η λέξη “Αιγαίο”, ηχητικά, προσομοιάζει με τη λέξη “αγάπη” στην κινέζικη γλώσσα. Προβλέπουμε λοιπόν ότι η εμπειρία της κινηματογραφικής ταινίας “Mamma mia”, στην οποία πραγματοποιείται γαμήλια τελετή σε ένα ελληνικό νησί, θα οδηγήσει σε μια νέα βιομηχανία. Μάλιστα, γνωρίζω κάποια που πρόκειται σύντομα να παντρευτεί – να ευχηθούμε η ώρα η καλή στην Ελένη, της οποίας ο πατέρας βρίσκεται εδώ, μαζί μας».
Οχι, δε μιλάει κάποιο μεσαίο στέλεχος του ΕΟΤ σε συνέδριο τουρ οπερέιτορ. Είναι ο πρωθυπουργός Γιώργος Ανδρέα Παπανδρέου που μιλά, απευθυνόμενος σε αμερικανούς καπιταλιστές στο New York Economic Club!!!!
Αυτή είναι η Ελλάδα του Παπανδρέου και της κλίκας του. Αυτό το μέλλον επιφυλάσσει στην ελληνική νεολαία: μάγειροι, γκαρσόνια, γκουβερνάντες και παρανυφάκια σε γάμους πλουσίων αλλοδαπών…