Πενιχρά κονδύλια δίνονται από τον κρατικό προϋπολογισμό για την προστασία και ανάπτυξη των δασών (για την πληρωμή των μισθών των συμβασιούχων που προσλαμβάνουν οι δασικές υπηρεσίες), από τον Ειδικό Φορέα Δασών και από το Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων (ΠΔΕ) και μάλιστα με μεγάλη καθυστέρηση. Η αρμόδια Διεύθυνση Δασικών Πόρων δεν εξασφάλισε ακόμη το κονδύλι των 7,8 εκατ. ευρώ (που είναι το υπόλοιπο για τη μισθοδοσία των 1.220 συμβασιούχων που προσλήφθηκαν από τις δασικές υπηρεσίες), γιατί τρενάρει την καταβολή τους ο υφυπουργός Οικονομικών Ν. Λέγκας. Φαντασθείτε τι καθυστέρηση θα υπάρξει στις προσλήψεις και την καταβολή των μισθών των συμβασιούχων τη φετινή καλοκαιρινή σεζόν.
Τα τελευταία χρόνια, η κυβέρνηση της ΝΔ ενέκρινε μεν 8 εκατ. ευρώ από το ΠΔΕ, αλλά έδινε μόνο 6 εκατ. ευρώ, γιατί τα δύο τα έδινε στο πρόγραμμα Θησέας για την τοπική αυτοδιοίκηση. Ακόμη, υπήρχε ένα υπόλοιπο 2,5 εκατ. ευρώ για έργα που έγιναν ή ξεκίνησαν πέρσι και δεν είχαν καλυφθεί από το ΠΔΕ του 2007. Αντί, όμως, ο Κ. Κιλτίδης να δώσει τα 6 εκατ. έδωσε 5,899 εκατ. ευρώ, δηλαδή έκοψε 101.000 ευρώ. Εάν αφαιρέσουμε τα 2,5 εκατ. ευρώ για τις περσινές υποχρεώσεις, τότε μένει το ποσό των 3,39 εκατ. ευρώ για νέα έργα. Ποσό εντελώς εξευτελιστικό για να γίνουν όλα εκείνα τα έργα που είναι αναγκαία για την ανάπτυξη και προστασία των δασών. Κατά καιρούς ο Κ. Κιλτίδης έβγαλε αποφάσεις με τις οποίες έδινε προκαταβολές 20% προκειμένου να ξεκινήσουν μερικά έργα δασοπροστασίας. Για παράδειγμα, στις 14 Απρίλη ενέκρινε το 20% των δαπανών για έργα οδοποιίας. Αυτά τα ποσά, συνολικά 610.000 ευρώ, συμπεριλαμβάνονται στα 3.39 εκατ. ευρώ.
Ας δούμε και τον Ειδικό Φορέα Δασών. Είναι η δεύτερη χρονιά που εκταμιεύονται χρήματα απ’ αυτόν για έργα ανάπτυξης και προστασίας των δασών. Και για φέτος ο Κ. Κιλτίδης «έκοψε» το πενιχρό κονδύλι των 8 εκατ. ευρώ. Απ’ αυτά δόθηκαν 2 εκατ. ευρώ για τα αντιπλημμυρικά έργα που έγιναν στην Πελοπόννησο και έτσι έμειναν 6 εκατ. ευρώ. Απ’ αυτά δέσμευσε τα 4,5 εκατ. ευρώ για τους δασικούς χάρτες και έτσι έμεινε μόνο 1,5 εκατ. ευρώ για δασοπροστασία. Στις 8 Μάη ο Κ. Κιλτίδης είχε ανακοινώσει, ότι θα δώσει ακόμη 1,5 εκατ. ευρώ για υδατοδεξαμενές, πυροφυλάκια και παρατηρητήρια. Εδώ και μια βδομάδα στο γραφείο του υπάρχουν τρεις αποφάσεις για αντιπλημμυρικά έργα στο Γράμμο (539.000 ευρώ), για παρατηρητήρια και δεξαμενές (1,074 εκατ. ευρώ) και για φυτώρια και σποροσυλλογή (1,393 εκατ. ευρώ). Μέχρι το μεσημέρι της Πέμπτης δεν τις είχε υπογράψει ακόμη. Πιθανόν να τις κρατάει για να κάνει περιοδικό παιχνίδι με τις ανακοινώσεις για τα κονδύλια δαπανών.
Στις 29 Απρίλη, ο Κ. Κιλτίδης ευχαριστού-σε δημόσια τον Π. Μολυβιάτη που μεσολάβησε για να δώσει το Ταμείο Αρωγής Πυρόπληκτων 4,5 εκατ. ευρώ για να πληρωθούν οι δασεργάτες που κατασκεύασαν τα αντιπλημμυρικά έργα στην Πελοπόννησο. Σε επικοινωνία μας με έναν από τους εκπροσώπους των δασεργατών, μας απάντησε ότι είχε μια επικοινωνία με τον δασάρχη της Κρέσταινας που του ανήγγειλε ότι θα τους εξοφλήσει η περιφέρεια. Ομως, μέχρι τώρα δεν είχαν καμιά ειδοποίηση από τις υπηρεσίες της γενικής γραμματείας για να πληρωθούν. Από δημαγωγία καλά πάμε.