Την αποχώρησή της από τη γνωμοδοτική επιτροπή ασύλου, μετά την έκδοση του προεδρικού διατάγματος 81/ 2009, ανακοίνωσε η Υπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες. Οπως σημειώνει στην ανακοίνωσή της, «η Υπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες διαπιστώνει με ιδιαίτερη ανησυχία ότι οι θεσμικές αλλαγές που υιοθετήθηκαν με το Προεδρικό Διάταγμα 81/2009 δεν εξασφαλίζουν επαρκώς μια δίκαιη και αποτελεσματική διαδικασία αναγνώρισης του καθεστώτος του πρόσφυγα στην Ελλάδα σύμφωνα με τη διεθνή και ευρωπαϊκή νομοθεσία».
Το ΠΔ 81/2009 καταργεί τη δυνατότητα των προσφύγων να απευθυνθούν σε δευτεροβάθμια επιτροπή. Σε πρώτο και τελευταίο βαθμό για τη χορήγηση ασύλου αποφασίζει πλέον ο αστυνομικός διευθυντής του νομού, μετά από γνωμοδότηση της σχετικής επιτροπής, στην οποία συμμετέχουν ένας αστυνομικός, ένας υπάλληλος της Υπηρεσίας Αλλοδαπών και ένας εκπρόσωπος της Υπατης Αρμοστείας.
Η οργάνωση του ΟΗΕ, βέβαια, δηλώνει ότι θα συνεχίσει να συνεργάζεται με τις ελληνικές Αρχές, όμως η αποχώρησή της από τη γνωμοδοτική επιτροπή δείχνει ότι δεν θέλει να καταστεί συνυπεύθυνη για την κατάργηση του ασύλου.