Από φάση σε φάση περνάει η κυβερνητική προπαγάνδα για το νέο Ασφαλιστικό. Ο Λοβέρδος που «έδινε μάχη» για να μην περάσουν όσα αναφέρει το Μνημόνιο, τώρα «δίνει μάχη» για να μείνει το ποσοστό αναπλήρωσης στο 48%, το οποίο όμως δεν υπάρχει στο προσχέδιό του, όπου υπάρχουν ποσοστά αναπλήρωσης πολύ μικρότερα από το 48%. Στο τέλος θα μας πουν ότι πρέπει να είμαστε και ευχαριστημένοι με τον υποτριπλασιασμό των ποσοστών αναπλήρωσης.
Πλήρης σύγχυση επικρατεί. Παπαγαλάκια από τη μια και άσχετοι, τεμπέληδες, αδιάφοροι, που καταπίνουν ό,τι τους σερβίρουν, από την άλλη, έχουν δημιουργήσει ένα νέφος που κρύβει την αλήθεια και εμποδίζει τους εργαζόμενους να συνειδητοποιήσουν τι ακριβώς τους μέλλεται. Η συνδικαλιστική γραφειοκρατία, όταν δεν παραπληροφορεί (για ποσοστό αναπλήρωσης 65% μιλούσαν ΓΣΕΕ και ΑΔΕΔΥ σε προκήρυξή τους!), αφήνει το χρόνο να κυλάει χωρίς να κάνει τίποτα.
Τόσες αντιασφαλιστικές ανατροπές έχουν γίνει την τελευταία εικοσαετία και είναι η πρώτη φορά που οι εργαζόμενοι είναι εντελώς ανενημέρωτοι (αν εξαιρέσουμε την ενημέρωση που κάνουμε εμείς).
Στο μεταξύ, οι εκπρόσωποι της τρόικας αναβάλλουν από βδομάδα σε βδομάδα την επίσκεψή τους. Δεν δείχνουν να βιάζονται και τόσο. Ειδικά για το Ασφαλιστικό. Ούτε η κυβέρνηση δείχνει να βιάζεται πλέον. Αλλωστε, βάσει του χρονοδιαγράμματος που περιλαμβάνει το Μνημόνιο, το Ασφαλιστικό πρέπει να έχει ψηφιστεί μέχρι το Δεκέμβρη.
Είναι πολύ πιθανό, λοιπόν, η κυβέρνηση να επιχειρήσει καλοκαιρινό αιφνιδιασμό, επικαλούμενη τις «έκτακτες περιστάσεις» και το ότι «έγινε εξαντλητικός διάλογος». Η Βουλή μάλλον θα λειτουργήσει σε Ολομέλεια και το καλοκαίρι, με πρόσχημα τη λειτουργία των εξεταστικών επιτροπών.
ΓΣΕΕ και ΑΔΕΔΥ το έχουν πει: 24ωρη απεργία, όταν το Ασφαλιστικό κατατεθεί στη Βουλή. Μια τουφεκιά και τέρμα. Αντε κι άλλη μια. Χωρίς καμιά διάθεση ουσιαστικής αντίστασης, έτσι για να βγούμε από την υποχρέωση και ταυτόχρονα να σκορπάμε απογοήτευση, να εδραιώνουμε τη συνείδηση ότι «δε βγαίνει τίποτα».
Είναι αναγκαίο εδώ και τώρα να υπάρξει γενικός ξεσηκωμός. Οσοι αναφέρονται στον ταξικό συνδικαλισμό οφείλουν να πάρουν την υπόθεση στα χέρια τους. Να μελετήσουν οι ίδιοι, να κατανοήσουν την ουσία του νέου Ασφαλιστικού και μετά να ξαμολυθούν σε κάθε χώρο δουλειάς για να πουν την αλήθεια στους εργαζόμενους, να τους ξεσηκώσουν, να δημιουργήσουν κλίμα ταξικής αντεπίθεσης.