Αρκεί και μόνο μια απλή επισκόπηση στα όσα έγιναν την τελευταία εβδομάδα για να καταλάβει και ο πλέον ανυποψίαστος εργαζόμενος, ότι τα μαντάτα για το Ασφαλιστικό είναι μαύρα. Αρκεί μια προσεκτική ανάγνωση των δημοσιευμάτων των εφημερίδων για τα όσα είπαν οι αρμόδιοι υπουργοί στη Βουλή, αλλά και εκτός Βουλής (π.χ. σε ραδιοτηλεοπτικές εκπομπές) για να καταλάβουν οι πάντες, ότι η νέα επίθεση στα κοινωνικοασφαλιστικά δικαιώματα δεν είναι μια υπόθεση του μέλλοντος, αλλά μια υπόθεση του παρόντος.
«Αυτή την τετραετία θα εφαρμοστούν όλες οι πτυχές της ισχύουσας νομοθεσίας», είπε στη Βουλή ο Τσιτουρίδης. Και για όσους δεν κατάλαβαν «τι θέλει να πει ο ποιητής», ανέλαβε να το κάνει «νιανιά» ο Γιακουμάτος σε ειδική εκπομπή του κρατικού ραδιόφωνου: «Το σημαντικότερο είναι να εφαρμόσουμε τους νόμους της ασφάλισης. Βασικό θέμα είναι τα βαρέα και ανθυγιεινά, όπου πρέπει να δούμε ποια θα μπουν και ποια θα βγουν και πρέπει να λυθεί άμεσα».
Την αλλαγή του Κανονισμού για τα Βαριά και Ανθυγιεινά Επαγγέλματα προβλέπει ο νόμος Ρέππα. Ερχεται, λοιπόν, τώρα η ΝΔ να εφαρμόσει ένα νόμο του ΠΑΣΟΚ. Ανταπόκριση απολύτως λογική, αφού πρόκειται για έναν αντεργατικό νόμο. Σ’ αυτές τις ρυθμίσεις η συνέχεια του κράτους είναι δεδομένη.
Φαντάζεται κανείς ότι υπάρχει περίπτωση να υπαχθούν επαγγέλματα στα ΒΑΕ; Από το 1985 έχουν να λειτουργήσουν οι επιτροπές κρίσης και δεκάδες αιτήσεις υπαγωγής επαγγελμάτων έχουν πεταχτεί στα σκουπίδια. Ουδείς από τη συνδικαλιστική γραφειοκρατία έδειξε το παραμικρό ενδιαφέρον. Κι όχι μόνο αυτό, αλλά σε μια επιτροπή που λειτούργησε και έβγαλε πόρισμα πριν από αρκετά χρόνια, ο εκπρόσωπος της ΓΣΕΕ ψήφισε υπέρ της συνολικής κατάργησης των ΒΑΕ!!!
Ολη η συζήτηση γίνεται για το ποια επαγγέλματα θα βγουν από τα ΒΑΕ. Για το πόσοι εργαζόμενοι θα βγουν στη σύνταξη πέντε χρόνια μετά από την ηλικία που βγήκαν οι πατεράδες τους και δέκα μετά την ηλικία που βγήκαν οι μανάδες τους (η ισότητα των φύλων ισχύει μόνο όταν οδηγεί σε αντεργατική ρύθμιση για τις γυναίκες).
Δεν είναι μια υπόθεση του μέλλοντος, λοιπόν, η αντιασφαλιστική ανατροπή. Είναι μια υπόθεση του παρόντος. Βρίσκεται σε εξέλιξη τώρα, με πρώτο σταθμό τον αποχαρακτηρισμό των περισσότερων επαγγελμάτων από τα ΒΑΕ. Ετσι και αρχίσει να ξηλώνεται το πουλόβερ, τίποτα δε θα μπορέσει να σταματήσει τη μετατροπή του σε τσαλακωμένο νήμα στην επόμενη φάση.
Γι’ αυτό και η αντίσταση πρέπει να αρχίσει από τώρα με βασικές διεκδικήσεις:
♦ Καμιά αλλαγή στον Κανονισμό ΒΑΕ.
♦ Κανένας διαχωρισμός ανάμεσα σε παλιούς και νέους εργαζόμενους.
♦ Να επαναλειτουργήσουν άμεσα οι επιτροπές κρίσης και να εξετάσουν τις αιτήσεις υπαγωγής που εκκρεμούν εδώ και είκοσι χρόνια.
Και επειδή η συνδικαλιστική γραφειοκρατία δε θα κουνήσει το δαχτυλάκι της, άλλοι πρέπει ν’ αναλάβουν πρωτοβουλία.