Η σιωνιστική οντότητα, το κράτος του Ισραήλ διαπράττει για μια φορά ακόμη εγκλήματα πολέμου, εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας. Μέχρι τη στιγμή που γράφονται αυτές οι γραμμές (Πέμπτη βράδυ) οι νεκροί Παλαιστίνιοι ξεπέρασαν τους 700 και οι τραυματίες τους 3.100.
Καλό είναι, αυτές τις μέρες που ολόκληρος ο κόσμος συζητά ξανά για το Παλαιστινιακό, να ξεκαθαρίσουμε μερικά πράγματα, γιατί και οι λέξεις έχουν τη σημασία τους.
Δεν έχουμε πόλεμο με την κλασική σημασία της λέξης. Με δυσκολία μπορούμε να μιλήσουμε ακόμη και για εισβολή. Εχουμε εκκαθαριστικές επιχειρήσεις ενός στρατού κατοχής ενάντια στις δυνάμεις ενός λαού που αντιστέκονται στην κατοχή.
Η αντίσταση στην κατοχή δεν είναι δικαίωμα, είναι υποχρέωση όσων θέλουν να διατηρήσουν την ανθρώπινη υπόστασή τους. Ολοι οι υπόλοιποι έχουμε υποχρέωση να στηρίξουμε αυτή την αντίσταση.
Ο σιωνιστικός στρατός, κατ’ εντολή σύμπασας της πολιτικής του ηγεσίας, ακολουθεί την κλασική ναζιστική τακτική των μαζικών αντιποίνων κατά του άμαχου πληθυσμού. Βομβαρδίζει σκόπιμα πολιτικούς στόχους με μεγάλη συγκέντρωση άμαχου πληθυσμού (σχολεία, τζαμιά, αγορές, πολυκατοικίες), με σκοπό να ενσπείρει τρόμο στον άμαχο πληθυσμό και να αναγκάσει τους μαχητές να παραδοθούν προκειμένου να γλιτώσουν τις ζωές των αμάχων. Οσο μάλιστα περνούν οι μέρες τόσο περισσότερο επικεντρώνεται σε τέτοιους στόχους.
Αυτό είναι αποτέλεσμα της πλήρους αποτυχίας του στα πεδία των μαχών. Μια βδομάδα μετά την έναρξη των χερσαίων επιχειρήσεων, ο σιωνιστικός στρατός είναι καθηλωμένος στις θέσεις που κατέλαβε από τις πρώτες ώρες. Δεν καταφέρνει να κερδίσει ούτε μια σπιθαμή εδάφους. Οι δυνάμεις της Αντίστασης δεν μάχονται μόνο γενναία, αλλά και με σχέδιο. Εχουν τη δική τους τακτική, μελετημένη από καιρό, η οποία δεν επιτρέπει στους Σιωνιστές όχι να μπουν στις πόλεις, αλλά να απομονώσουν έστω κάποιο τμήμα τους, να δημιουργήσουν μια νέα «Τζενίν», να πάρουν κάποια στελέχη της Αντίστασης ως τρόπαιο και να αποχωρήσουν με επίφαση νικητή. Κάθε μέρα που περνά τα αδιέξοδά τους γίνονται πιο μεγάλα. Τον πρώτο τους νεκρό τον έθαψαν μαύρα μεσάνυχτα. Παραδέχτηκαν την ανατίναξη τεθωρακισμένων τους μόνο όταν η Χαμάς κυκλοφόρησε βίντεο στο διαδίκτυο.
Η αστική δημοσιογραφία αναπαράγει μόνο τις σιωνιστικές φρικαλεότητες, με την κουτοπόνηρη σκέψη ότι ο κόσμος θα τρομάξει τόσο πολύ που θα καλεί τους Παλαιστίνιους να παραδοθούν γιατί δεν έχουν καμιά ελπίδα. Καθήκον δικό μας να αναδείξουμε την άλλη πλευρά. Την πλευρά της ηρωικής αντίστασης και της παλλαϊκής στήριξης που έχει. Μιας αντίστασης που έχει καθηλώσει έναν από τους πιο ισχυρούς και ετοιμοπόλεμους στρατούς και που στο τέλος θα τον πετάξει έξω από τη Γάζα.