♦ Τελικά ο Μπαρουφάκης δεν μας κράτησε σε… αγωνία. Μας ενημέρωσε ότι «το κόμμα του DiEM25 στην Ελλάδα βαπτίστηκε από τα μέλη του κινήματός μας, με την συναίνεση της συντριπτικής πλειοψηφίας, ένα μήνα σχεδόν πριν την Ιδρυτική Συνδιάσκεψη (Δευτέρα 26η Μαρτίου στην Αθήνα)». Και το όνομα αυτού «Μέτωπο Ευρωπαϊκής Ρεαλιστικής Ανυπακοής (ΜέΡΑ25)». Περιττεύει να σημειώσουμε ότι η «ρεαλιστική ανυπακοή» θα είναι σαν τη «δημιουργική ασάφεια» ένα πράμα.
♦ Πήγε στο ΟΑΚΑ, κάθησε στη σουίτα του φίλου και συνεργάτη του Μελισσανίδη (με τρόπο ώστε να τον δουν και να τον φωτογραφίσουν) και μετά τράβηξε και μια συνέντευξη στη φυλλάδα του Λιβάνη (που πάει για φούντο και απολύει κόσμο), για να μας πει ότι «πρέπει η ελληνική Δικαιοσύνη να αφεθεί ελεύθερη, χωρίς εμπόδια, χωρίς απόπειρες τρομοκράτησης και εκβιασμών που επιχειρούν κάποιοι, να συνεχίσει και να ολοκληρώσει το έργο της». Είπε και ένα από τα συνηθισμένα (άνοστα χωρατά του) ο Φλαμπουράρης: «Εμείς υποσχεθήκαμε στον ελληνικό λαό την αλήθεια και θα κάνουμε ό,τι περνάει από το χέρι μας να τη μάθει». Μιας και μιλάμε για την αλήθεια, μήπως μπορεί να μας πει ο μέντορας του Τσίπρα τι συμφωνία είχε κλείσει με τον Μελισσανίδη την άνοιξη του 2014 (προ εκλογών δηλαδή), όταν πηγαινοερχόταν (παρέα με τον Στρατούλη) στα γραφεία του ομίλου του τελευταίου στον Πειραιά; Αν κρίνουμε από τη σπουδή και τη ζέση που έδειξε ο Φλαμπουράρης, όταν έγινε υπουργός, προκειμένου να ποδοπατηθεί κάθε έννοια νομιμότητας και να ικανοποιηθούν οι απαιτήσεις του καπιταλιστή, θα πρέπει να ήταν καλή συμφωνία.
![](/wp-content/uploads/2020/08/2130/content_o_a_z_v_e_d_d.jpg)
♦ Με το που έγινε το νέο μακελειό σε σχολείο της Φλόριντα, ο Τραμπ έσπευσε να γράψει στο twitter ότι φταίει το FBI διότι δεν αξιολόγησε σωστά την επικινδυνότητα του ψυχικά διαταραγμένου, καθώς ήταν απασχολημένο να ερευνά την ανάμιξη Ρώσων στην προεκλογική καμπάνια του Τραμπ. Η πλάκα είναι πως η πλειοψηφία των χρηστών συμφώνησε μαζί του! Φυσικά, το FBI, όπως κάθε αστυνομική υπηρεσία, θα μπορούσε να κάνει και το ένα και το άλλο. Στις ΗΠΑ, όμως, υπάρχουν πολλοί Τραμπ. Αυτοί τον εξέλεξαν, άλλωστε.
♦ «Μεταξύ άλλων “στήνονται στις κάλπες“ δύο μονίμως δακτυλοδεικτούμενοι “νεοφιλελεύθεροι και διαπλεκόμενοι“ αντίπαλοι του Πρωθυπουργού (Βαγγέλης Βενιζέλος, Γιάννης Στουρνάρας) και δύο δυνητικοί αντίπαλοι του Κώστα Καραμανλή για την Προεδρία της Δημοκρατίας (Δημήτρης Αβραμόπουλος, Αντώνης Σαμαράς)». Το συνωμοσιολογικό σενάριο παρουσιάστηκε από τον αρθρογράφο των «Νέων» Δημήτρη Ψυχογιό. Η πλάκα είναι ότι αυτά τα σενάρια είναι αληθοφανή (για αληθινά δεν ξέρουμε).