Δύο χιλιάδες είκοσι ένα
και δεν αρκεί μόνο η πένα…
Εδώ μας κατάντησαν οι αλήτες! Να θυμόμαστε πλέον τον πάλαι ποτέ γίγαντα Κώστα Σκανδαλίδη μόνο στα γενέθλιά του (11 Ιανουαρίου) κάθε χρόνο. Φέτος κλείνει τα 68 χρόνια του.
Είτε ανοίξουν τα σχολειά είτε μείνουν κλεισμένα
ο άθλιος καπιταλισμός τη γνώση δεν αφήνει
να γίνει κτήμα των λαών για ένα νέο κόσμο
γιατί ο καπιταλισμός εκεί δεν θα ‘χει θέση.
Κι έτσι παράγει διαρκώς σκλάβους με ψευτοελπίδες.
Oταν μιλούσαμε για εφόδους σε κοινοβούλια και ουρανούς, δεν εννοούσαμε αυτό που έγινε στις ενωμένες(;) πολιτείες.
Με click away άρχισαν, σε click inside πάνε
“τρέφουνε” τους ιθαγενείς που δεν έχουν να φάνε.
“Το έθνος να λυπάστε αν φορεί ένδυμα που δεν το ύφανε. Ψωμί αν τρώει αλλά όχι από τη σοδειά του. Κρασί αν πίνει αλλά όχι από το πατητήρι του. Το έθνος να λυπάστε που δεν υψώνει τη φωνή παρά μονάχα στη πομπή της κηδείας. Που δεν συμφιλιώνεται παρά μονάχα μέσα στα ερείπιά του. Που δεν επαναστατεί παρά μονάχα σαν βρεθεί ο λαιμός του ανάμεσα στο σπαθί και στην πέτρα. Το έθνος να λυπάστε που έχει αλεπού για πολιτικό, απατεώνα για φιλόσοφο, μπαλώματα και απομιμήσεις είναι η τέχνη του. Το έθνος να λυπάστε που έχει σοφούς από χρόνια βουβαμένους” (Khalil Gibran).
Παραθέτουμε ασχολίαστη την είδηση της Εθνικής Βουλγαρικής Ραδιοφωνίας: 25 δισεκατομμύρια λέβα (12,8 δισ. ευρώ) είναι τα έσοδα της Εθνικής Υπηρεσίας Εσόδων το 2020 στη χώρα. Πρόκειται για πάνω από επτακόσια εκατομμύρια λέβα (358 εκατομμύρια ευρώ) περισσότερα από το προβλεπόμενο, αλλά και πάνω από 1,1 δισ. λέβα (506 εκατομμύρια ευρώ) περισσότερα από ό,τι το 2019. Παρά την κρίση που επιτείνεται από την πανδημία, επιχειρήσεις και πολίτες καταφέρνουν να πληρώνουν φόρους και εισφορές κοινωνικής ασφάλισης, με την τάση αύξησης των εσόδων στο ταμείο να διατηρείται. Το 2020 τα φορολογικά έσοδα ανήλθαν σε 7,2 δισεκατομμύρια ευρώ, εκ των οποίων άνω του 1,3 δισ. καταβλήθηκε από επιχειρήσεις για φόρους εταιρειών. Τα έσοδα από τον Φ.Π.Α. ανέρχονται σε 3,9 δισεκατομμύρια ευρώ, ενώ εκείνα από εισφορές κοινωνικής ασφάλισης ανέρχονται σε 5,4 δισ. ευρώ…
Οι γυναίκες είναι το 51% του πληθυσμού παγκόσμια, αλλά το 70% των φτωχών. Είναι το 83% των μονογονεϊκών οικογενειών, κάνουν το 66% των εργασιών, παράγουν το 50% των τροφών, αλλά κερδίζουν μόνο το 11% των πληρωμών…
Λίγα σταράτα και περιεκτικά λόγια της πρωτοπόρου ιταλίδας παιδαγωγού Maria Montessori, αυτής που τέτοιες μέρες (6 Ιανουαρίου για την ακρίβεια) το 1907 άνοιγε στη Ρώμη το πρώτο σχολείο – παιδικό σταθμό για τα παιδιά της εργατικής τάξης: “Το παιδί δεν έχει το χαρακτήρα του μεγάλου σε μικρογραφία. Εχει μια δική του χαρακτηριστική ζωή με ένα δικό της σκοπό. Ο τελικός σκοπός του παιδιού θα μπορούσε να συνοψιστεί στη λέξη ενσάρκωση, πρέπει δηλαδή να ενσαρκωθεί σ’ αυτό η ατομικότητα. Η σημερινή εκπαίδευση αντιμετωπίζει το παιδί σαν σκλάβο που πρέπει να προσαρμοστεί στη λογική του ενήλικου. Το παιδί θάβει στο υποσυνείδητό του μια ζωή που ήθελε να την αφήσει να ξεδιπλωθεί και δεν μπόρεσε (…) Οι ρίζες της βίας και του πολέμου δεν βρίσκονται μόνο σε οικονομικούς λόγους. Βρίσκονται πρώτα απ’ όλα σ’ ένα σύστημα εκπαίδευσης που διδάσκει τον ανταγωνισμό, που αγνοεί την αγάπη και παράγει τελικά αδύναμα και υπανάπτυκτα άτομα, χωρίς ηθική αντίσταση, έτοιμα για την αγορά του πολέμου ή για οποιαδήποτε άλλη ανταγωνιστική αρένα. Ενάντια σ’ αυτή την αναχρονιστική εκπαίδευση πρέπει τώρα να αγωνιστούμε όλοι. Πριν μας σαρώσουν οριστικά η βία και ο πόλεμος“.
Να ‘ρχότανε μια άνοιξη, να ‘ρχότανε μια μέρα
που πλάι στο εμβόλιο κατά της πανδημίας
θα υπήρχε κι ένα ενάντια σ’ ετούτη τη χολέρα
που όλο τον κόσμο μόλυνε και τον αλυσοδένει.
Κοκκινοσκουφίτσα