Παγιώθηκε η κυβερνητική πολιτική των πολύ περιορισμένων πόρων από τον Ειδικό Φορέα Δασών (ΕΦΔ) και το Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων (ΠΔΕ) για την προστασία και ανάπτυξη των δασών. Επιπλέον, οι πόροι αυτοί δίνονται παράκαιρα, με αποτέλεσμα να μεγεθύνονται τα προβλήματα που δημιουργούνται στα δάση από τις καταστροφικές πυρκαγιές.
Κάθε χρόνο πρέπει να γίνονται εγκαίρως προσλήψεις οκταμηνιτών για να καλυφθούν στοιχειωδώς οι ανάγκες για τη θήρα, τους εθνικούς δρυμούς και τα κρατικά εργοστάσια. Αντί αυτοί να προσληφθούν την άνοιξη του 2008, προσλήφθηκαν το Δεκέμβρη του 2008 και έχουν να πληρωθούν από τον Απρίλη του 2009. Με τι κουράγιο να δουλέψουν οι οκταμηνίτες, όταν ο χρόνος που παραμένουν απλήρωτοι ξεπέρασε τους δύο μήνες.
Κάθε χρόνο πρέπει να προσλαμβάνονται έγκαιρα εργάτες για την προστασία και ανάπτυξη των δασών. Εχει παγιωθεί να προσλαμβάνονται κάθε χρόνο 1.400 τριμηνίτες. Φτάσαμε στις 6 Ιούνη και ακόμη το Γενικό Λογιστήριο του Κράτους δεν έχει δώσει την έγκριση για τους διορισμούς αυτούς. Σύμφωνα δε με εκτιμήσεις αρμόδιων υπηρεσιακών παραγόντων, θα απαιτηθεί 1,5 μήνας μέχρι να γίνει η κατανομή και η πρόσληψη των τριμηνιτών. Αυτό σημαίνει ότι, καλώς εχόντων των πραγμάτων, οι προσλήψεις αυτές θα ολοκληρωθούν το τρίτο δεκαήμερο του Ιούλη!
Κατά τη διάρκεια των συζητήσεων για τη διαμόρφωση του δασοκτόνου νόμου στις υπηρεσίες του υπουργείου Γεωργίας, είχε διατυπωθεί, σε κάποια από τα σχέδιά του, η πρόταση να εγγράφονται στον προϋπολογισμό 50 εκατ. ευρώ το χρόνο για τη δασοπροστασία. Η πρόταση αυτή κρίθηκε ασύμφορη και απορρίφθηκε. Στη θέση της μπήκε η διάταξη για τη δημιουργία του Ειδικού Φορέα Δασών στο πλαίσιο του Κεντρικού Ταμείου Γεωργίας Κτηνοτροφίας και Δασών, στον οποίο θα εγγράφεται ποσό γύρω στα 8 εκατ. ευρώ το χρόνο. Μέχρι το φθινόπωρο του 2007, που ανέλαβε την αρμοδιότητα για τα δάση ο υφυπουργός Γεωργίας Κ. Κιλτίδης, δεν είχε δοθεί ούτε ένα ευρώ από τον ΕΦΔ για τη δασοπροστασία. Ο ΕΦΔ είχε ανοίξει μεν, αλλά οι εκταμιευθέντες πόροι κάλυψαν άλλες τρύπες. Λέγεται ότι οι πόροι αυτοί ξεπέρασαν τα 130 εκατ. ευρώ.
Στην περίοδο Κιλτίδη δόθηκαν γύρω στα 8 εκατ. ευρώ για τη δασοπροστασία, ενώ μαζί με τις δαπάνες του ΠΔΕ το συνολικό κονδύλι δεν ξεπέρασε τα 15 εκατ. ευρώ, που είναι ένα πολύ πενιχρό ποσό για να καλύψει τις δαπάνες που απαιτούνται για να γίνουν όλα τα έργα δασοπροστασίας. Με αποφάσεις του υπουργού Γεωργίας Σ. Χατζηγάκη (που κράτησε την αρμοδιότητα για τα δάση), εγκρίθηκαν μέχρι τώρα μόνο 2,969 εκατ. ευρώ για έργα δασοπροστασίας. Ενώ το άνοιγμα του ΕΦΔ υπαγορεύτηκε από τις μεγάλες καταστροφικές πυρκαγιές του καλοκαιριού του 2007, ο Κ. Κιλτίδης προπαγανδιστικά το πίστωσε σαν προσωπική του επιλογή, που «υπαγορεύθηκε από την αγάπη του για τα δάση και την προστασία τους».
Μίζερη παραμένει, λοιπόν, η δασική πολιτική της κυβέρνησης. Εάν δε φέτος οι θερμοκρασίες είναι πάλι υψηλές, το αποτέλεσμα θα είναι να έχουμε και πάλι πολλές καταστροφικές φωτιές, αφού παραμένει το πρόβλημα των πολλών χωματερών μέσα και κοντά στα δάση, που αποτελούν, μαζί με τις υψηλές θερμοκρασίες και τη χαμηλή βροχόπτωση, την κύρια αιτία των πυρκαγιών στην Ελλάδα. Η κυβέρνηση ασκεί αυτή την πολιτική προστασίας των δασών όχι από έλλειψη πόρων ή από ανικανότητα, αλλά γιατί θέλει να δημιουργήσει τους όρους για μαζικό αποχαρακτηρισμό δασών που θα παραδοθούν βορά στην περιβόητη ανάπτυξη.