Δυστυχώς δεν μπορούμε να αποφύγουμε μερικές φορές τη χρήση κάποιων υλικών, όλοι ζούμε σ’ ένα σύστημα, αυτό είναι που προσπαθούμε να βελτιώσουμε κι ελπίζουμε στα παιδιά, εκεί εστιάζουμε. Δυστυχώς οι δυνατότητες παρέμβασης είναι λίγες»… Ενοχα και άκριτα λοιπόν «ελπίζουμε στα παιδιά» να κουκουλώσουν αναίτιες «αμαρτίες» μας και τα σχόλια δικά σας.
Είναι εμφανές ότι δεν αγγίζουν κάποιους η οικονομική κρίση και η εποχή των «ισχνών αγελάδων» που διανύουν σύμπασες οι οικονομίες Ελλάδας, Ευρώπης και κόσμου.
Περίσσεψαν οι δαπάνες διοργάνωσης και η χλιδή σε συνέντευξη τύπου που έδωσαν στην Ξάνθη οι εταίροι του Σχεδίου Διατοπικής Συνεργασίας με θέμα «Περιβαλλοντική ευαισθητοποίηση παιδιών με διαφορετικό πολιτισμικό υπόβαθρο». Κι αν αυτό –κατά τον πρόεδρο της «Αναπτυξιακής» Ξάνθης κ. Πασχάλη Λύρατζη– ήρθε επειδή «πρόκειται για επτά εταιρίες και επτά προϋπολογισμούς που ενώθηκαν», όπως είπε απολογητικά, τότε τι να πει κανείς για το βαρύτιμο και πλουσιότατο υλικό που διανεμήθηκε σε πλαστικές σακούλες και σε πλαστικές θήκες μέσα τους! Ηταν εξώφθαλμο και αρκούντως προκλητικό, να μιλάνε για «παιδιά που εκπαιδεύτηκαν με παιχνίδια από ανακυκλωμένα υλικά, παιδιά που έμαθαν να κάνουν ανακύκλωση και να μην ρυπαίνουν» και την ίδια ώρα το υλικό-«μόστρα» του προγράμματος να βρίθει πλαστικού! Σε σχετική ερώτησή μας, ο εκπρόσωπος της εταιρίας «Αντίρροπον» κ. Σωτήρης Νικολάου, απάντησε: «Εάν μπορούσαμε να το αποφύγουμε αυτό, δεν θα υπήρχε κάποιος λόγος να συνεχίσουμε τέτοιες προσπάθειες, θα ήταν όλα υπέροχα. Πάντα υπάρχουν περισσότερα περιθώρια βελτίωσης, θα γίνει μια προσπάθεια να είναι από ανακυκλωμένο χαρτί.
♦ Ενοχλούνται κι από πάνω!
Οσον αφορά τα της συνέντευξης, εδώ περίσσεψαν τα λιβανιστήρια. Οι ομιλητές εξήραν τη συμβολή του υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων στην υλοποίηση του προγράμματος (βλέπετε, ο υπουργός είναι Ξανθιώτης), ενώ ο γενικός διευθυντής της «Αναπτυξιακής» Ροδόπης κ. Στάθης Κεφαλίδης δεν παρέλειψε να προσθέσει ευχαριστίες και προς τον συντοπίτη του υπουργό Παιδείας. Ο κ. Νικολάου χαρακτήρισε «πολιτικό θέμα» την προστασία του περιβάλλοντος, διευκρινίζοντας ότι στο εν λόγω πρόγραμμα συμμετείχαν περί τα 800 παιδιά 7-14 ετών από πολλές περιοχές της Ελλάδας και του κόσμου.
Οι αναπτυξιακές εταιρίες που συνεργάστηκαν είναι: Ροδόπης, Ξάνθης, Ελικώνα-Παρνασσού (Λειβαδιά), Αιτωλικής (Ναύπακτος), Τριχωνίδας (Αγρίνιο), Φωκικής (Άμφισσα) και Ολυμπίας (Ηλεία). Το συνολικό κόστος του προγράμματος ανέρχεται στις 905.000 ευρώ και προέρχεται από συγχρηματοδότηση του υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων, της Ευρωπαϊκής Επιτροπής και των συμμετεχουσών Αναπτυξιακών εταιριών των ΟΤΑ.
Θα ήταν παράλειψη αν δεν αναφέραμε ότι πέρα από τον… παραδοσιακό μπουφέ, υπήρχε και γεύμα «για την ανταλλαγή απόψεων μεταξύ των εισηγητών και των καλεσμένων δημοσιογράφων»! Ενώ μετά τη δημοσίευση των παραπάνω σε τοπική εφημερίδα, ο πρόεδρος της «Αναπτυξιακής» Ξάνθης τηλεφώνησε για να εκφράσει τη διαμαρτυρία του (δεν του άρεσε που κάποιοι δεν τρώνε ό,τι τους σερβίρεται και δεν μιλάμε μόνο για το μπουφέ και το γεύμα). Και δικαιολογήθηκε λέγοντας πως δεν ρωτήθηκε «για το πώς και με τι μέσα θα πλασαριζόταν όλα αυτά προς το κοινό»! Τι να πει κανείς;
Θ.Μ.