Το Πεδίον του Αρεως με απόφαση του υπουργού Γεωργίας το 1934 κηρύχτηκε αναδασωτέα έκταση, ενώ από το Μάρτη του 2000 (άρθρο 2 παρ, 2 του ΠΔ 98) παραχωρήθηκε στην Υπερνομαρχία Αθηνών-Πειραιώς η διεύθυνση, συντήρηση, επέκταση και εκμετάλλευσή του. Αν κάποιος που δεν ζει κοντά στο Πεδίον του Αρεως περάσει μια βόλτα και το διασχίσει περιμετρικά θα φρίξει διαπιστώνοντας ότι ο εργολάβος που ανέλαβε για λογαριασμό της Υπερνομαρχίας να το τσιμεντοποιήσει με οικοδομικά έργα (δαπάνης 7 εκατ. ευρώ χωρίς το ΦΠΑ) έχει αποκλείσει το μεγαλύτερο μέρος του με ψηλά πλέγματα και μεταλλικό πλαίσιο που χρησιμοποιούν στις οικοδομές, για να μη βλέπει ο κόσμος τις παράνομες παρεμβάσεις που καταστρέφουν τη βλάστηση. Θα φρίξει βλέποντας τα μπάζα, τα σκουπίδια, τα ξερά κλαδιά και τους ξερούς κορμούς δένδρων που πλημμυρίζουν τους χώρους του. Πού είναι οι υπηρεσίες της Υπερνομαρχίας, που είναι χρεωμένες με την συντήρηση του Πεδίου του Αρεως; Γιατί άφησαν να φτάσει σ’αυτή την κατάντια; Πού είναι η Διεύθυνση Δασών Αθηνών που ο προϊστάμενός της είναι στέλεχος του ΠΑΣΟΚ και μέλος του ΔΣ της Πανελλήνιας Ενωσης Δασολόγων Δημοσίων Υπαλλήλων (ΠΕΔΔΥ);
Από το 1934 μέχρι τις 11 Ι-ούνη του 1975 που ψηφίστηκε το Σύνταγμα του 1975 είχαν γίνει διάφορες επεμβάσεις που είχαν επιπτώσεις στο δασικό χαρακτήρα του Πεδίου του Αρεως. Τον Ιούλη του 1981 το Δ’ Τμήμα του ΣτΕ εξέδωσε την απόφαση 2568, με την οποία νομιμοποίησε μέρος της απόφασης του υπουργικού συμβουλίου με την οποία παρατεινόταν η λειτουργία των κέντρων «Αλσος» και «GREEN PARK» και δύο θερινών θεάτρων. Το ΣτΕ δέχτηκε να παρατείνει τη λειτουργία μόνο του κέντρου «Αλσος» και απαγόρευσε τη λειτουργία του άλλου κέντρου και των δύο θερινών θεάτρων. Αυτή ήταν πολύ σημαντική απόφαση. Δυστυχώς, στη συνέχεια έγιναν στο Πεδίον του Αρεως πολλές επεμβάσεις που κατέστρεψαν τη δασική βλάστηση σε πολλά σημεία του. Δεν αναφερόμαστε μόνο σ’ αυτές που επέκτειναν τις εγκαταστάσεις του Πανελλήνιου, για τις οποίες –ενώ έχουν βγει αποφάσεις κατεδάφισης– δεν υλοποιήθηκαν ακόμη, γιατί πίσω από τον Πανελλήνιο είναι ο μεγαλοκαναλάρχης Κυριακού. Αναφερόμαστε στις επεμβάσεις που αφορούν τη διάνοιξη δρόμων και πλατειών, σε βάρος της δασικής βλάστησης, τις οποίες για ένα διάστημα και ο προϊστάμενος της Διεύθυνσης Δασών Αθηνών θεωρούσε παράνομες. Μετά από ένα διάστημα, ο προϊστάμενος της Διεύθυνσης Δασών Αθηνών, παρερμηνεύοντας την απόφαση 2568/1981 επανήλθε και με νέα θέση θεωρεί ότι πολλά από τα έργα που έγιναν παλαιότερα είναι νόμιμα και ότι τα έργα που θέλει να φτιάξει η Υπερνομαρχία είναι ανανέωση των παλιών έργων και όχι επέκτασή τους.
Ετσι, αυτές τις μέρες, ο κύριος αυτός αφήνει τον εργολάβο να καλουπώνει, να σιδερώνει και να ρίχνει εκατοντάδες κυβικά οπλισμένου σκυροδέματος, ενώ έπρεπε να τον εξαναγκάσει να σταματήσει όχι μόνο αυτό το έργο αλλά όλα τα οικοδομικά έργα. Οφειλε ακόμη να τον εμποδίσει και να μην τον αφήσει να αποκλείσει τη συντριπτική πλειοψηφία της έκτασης του Πεδίου του Αρεως. Είναι προκλητική η στάση του προϊστάμενου για τον επιπρόσθετο λόγο, ότι η Διεύθυνση Προστασίας Δασών και Φυσικού Περιβάλλοντος του υπουργείου Γεωργίας του έχει βάλει πάγο και τον εγκαλεί ότι δεν πρέπει να εγκρίνει ούτε ακόμη τη φυτοτεχνική μελέτη.
Γιατί επιμένει, ενώ γνωρίζει ότι είναι παράνομες οι επεμβάσεις στο Πεδίο του Αρεως; Μήπως γιατί υπερνομάρχης είναι η Μπέη που ανήκει στο ΠΑΣΟΚ; Θα παρέμβει η ΠΕΔΔΥ για να τον βάλει στη θέση του, δεδομένου ότι την εκθέτει; Μ’ αυτό το σύντομο σχόλιο ανοίγουμε το σκάνδαλο «Πεδίον του Αρεως» και δεν θα αφήσουμε σε χλωρό κλαρί όλους αυτούς που βάλθηκαν να κατακρεουργήσουν αυτόν τον πνεύμονα στο κέντρο της πόλης.