Οι αναγνώστες της «Κ» σίγουρα δεν εκπλήσσονται από τις πυρκαγιές που άρχισαν να κατατρώνε και φέτος τα ελληνικά δάση, μόλις ανέβηκε λίγο η θερμοκρασία και φύσηξαν οι γνωστοί καλοκαιρινοί άνεμοι. Εχουμε προειδοποιήσει πολλές φορές ότι αυτό θα γινόταν και φέτος, γιατί όχι μόνο δεν διατίθενται τα απαραίτητα για τη δασοπροστασία κονδύλια, αλλά κι αυτά τα λίγα που δίνονται γίνονται ολοένα και λιγότερα, ενώ διατίθενται σε περίοδο που δεν μπορούν να αναπτυχθούν τα απαραίτητα έργα.
Γράφαμε στις 6 Ιούνη: «Μίζερη παραμένει, λοιπόν, η δασική πολιτική της κυβέρνησης. Εάν δε φέτος οι θερμοκρασίες είναι πάλι υψηλές, το αποτέλεσμα θα είναι να έχουμε και πάλι πολλές καταστροφικές φωτιές, αφού παραμένει το πρόβλημα των πολλών χωματερών μέσα και κοντά στα δάση, που αποτελούν, μαζί με τις υψηλές θερμοκρασίες και τη χαμηλή βροχόπτωση, την κύρια αιτία των πυρκαγιών στην Ελλάδα. Η κυβέρνηση ασκεί αυτή την πολιτική προστασίας των δασών όχι από έλλειψη πόρων ή από ανικανότητα, αλλά γιατί θέλει να δημιουργήσει τους όρους για μαζικό αποχαρακτηρισμό δασών που θα παραδοθούν βορά στην περιβόητη ανάπτυξη».
Τα ίδια ισχύουν και για το μηχανισμό δασοπυρόσβεσης, που υποτίθεται ότι τον φροντίζουν ως κόρη οφθαλμού. Η ειρωνεία για τον Καραμανλή είναι πως πήγε στην Ελευσίνα και οργάνωσε τηλεοπτική φιέστα (μέχρι και σε «Καναντέρ» μπήκε, τρομάρα του) και την επομένη άρχισαν να καίγονται ανεξέλεγκτα η Ηλεία και η Εύβοια. Οπου να ‘ναι θα του βγει και το παρατσούκλι του γκαντέμη, ενώ στην πραγματικότητα θα έπρεπε να τον συνοδεύει (όπως και τους προκατόχους του) το παρατσούκλι του δασοκτόνου, λόγω της πολιτικής τους έναντι της δασοπροστασίας, που είναι απείρως πιο σημαντική από τη δασοπυρόσβεση, που αρχίζει κατόπιν εορτής.