«Μετά από πρόσκληση του υπουργού Περιβάλλοντος κυρίου Τσιρώνη, αντιπροσωπεία της ΑΕΚ αποτελούμενη από τους κυρίους Αλεξίου (πρόεδρο Ερασιτεχνικής ΑΕΚ), Ασλανίδη (πρόεδρο ΠΑΕ ΑΕΚ) και Ανδριόπουλο (τεχνικό σύμβουλο έργου) συναντήθηκε με υπηρεσιακούς παράγοντες του υπουργείου με θέμα την ανέγερση του γηπέδου στη Νέα Φιλαδέλφεια. Το αποτέλεσμα της συνάντησης ήταν απογοητευτικό για την ΑΕΚ. Εκ της διοικήσεως».
Σύμφωνα με τις διαρροές, ο σύμβουλος του υπουργού τους είπε ότι πρέπει η ΑΕΚ να χτίσει γήπεδο στα 26,6 στρέμματα του οικοπέδου που της έχει παραχωρηθεί, διότι αυτό είναι δυνατό, όπως αποδείχτηκε και από μελέτες που έχει στα χέρια του ο Δήμος Φιλαδέλφειας-Χαλκηδόνας, προερχόμενες από βελγικές και αγγλικές εταιρίες.
Κι ενώ ο κλαυθμός και ο οδυρμός συνεχιζόταν και ορισμένα «παπαγαλάκια» πρότειναν στον Μελισσανίδη να ενεργοποιήσει το plan B και να αρχίσει την κατασκευή του γηπέδου σε άλλο σημείο της Αττικής (ποιο plan B, ρε κωθώνια, όταν δεν υπάρχει «σάλιο» ούτε για το plan A και ο «τίγρης» σας απλά κοροϊδεύει τους ΑΕΚτζήδες;), ήρθε μια επίσημη ανακοίνωση του ΥΠΑΠΕΝ να σκορπίσει ακόμη μεγαλύτερη σύγχυση, επανερχόμενη στις γνωστές παλινωδίες του ΣΥΡΙΖΑ, που εξακολουθεί να γλείφει τον Μελισσανίδη.
Η ανακοίνωση εξέφραζε «έκπληξη» για τις διαρροές από την πλευρά της ΑΕΚ, χαρακτήριζε τη συζήτηση «ενημερωτική και χωρίς επίσημο χαρακτήρα» και άδειαζε το νομικό σύμβουλο του υπουργού, αναφέροντας ότι «καμία άποψη του Υπουργείου δεν εκφράστηκε, κάτι που μόνο η πολιτική ηγεσία μπορεί να κάνει». Η ανακοίνωση κρατούσε ίσες αποστάσεις μεταξύ Μελισσανίδη και δήμου Φιλαδέλφειας-Χαλκηδόνας (ένας καπιταλιστής ισότιμος με ένα Δήμο!) και αποκάλυπτε ότι ο Δήμος οργανώνει «σύσκεψη εμπειρογνωμόνων για τις 30 Μαρτίου 2015, στην οποία θα καλείτο και η ΑΕΚ», η οποία σύσκεψη δεν αποτελεί πρωτοβουλία του υπουργείου», που απλώς «παρότρυνε» την ΑΕΚ «να παρευρεθεί στο πλαίσιο της επιθυμίας του υπουργείου για άρση του συγκρουσιακού κλίματος».
Στους κυρίους του ΣΥΡΙΖΑ, του ΥΠΑΠΕΝ και της συριζαίικης διοίκησης του δήμου Φιλαδέλφειας-Χαλκηδόνας, που παίζουν τα επικοινωνιακά παιχνιδάκια τους, πρέπει να πούμε μερικά πραγματάκια που έχουν να κάνουν όχι μόνο με την κοινωνική και πολιτική, αλλά και με τη νομική διάσταση του ζητήματος. Και ξεκινάμε από την τελευταία.
Πόσες φορές πρέπει να σας πούμε, ότι γήπεδο Μελισσανίδη, είτε γίνει στο όνομα της ΠΑΕ ΑΕΚ είτε της οικογενειακής του επιχείρησης «Δικέφαλος 1924 ΑΕ», δεν μπορεί να χτιστεί, γιατί είναι παράνομο; Το οικόπεδο έχει παραχωρηθεί στην ΑΕΚ κατά χρήση και όχι κατά κυριότητα, προκειμένου να εκπληρώσει τους καταστατικούς της σκοπούς. Επομένως, δεν μπορεί να το παραχωρήσει ούτε σε μια ανώνυμη εταιρία, όπως η «Δικέφαλος 1924» του Μελισσανίδη, ούτε στην ΠΑΕ ΑΕΚ για να κατασκευάσει γήπεδο το οποίο θα χρησιμοποιείται από την επαγγελματική ποδοσφαιρική της ομάδα. Οπως έχουμε αποκαλύψει, αυτά έχουν επισημανθεί, εμμέσως πλην σαφέστατα, και από το Αυτοτελές Τμήμα Νομοθετικής Πρωτοβουλίας και Εργου του ΥΠΑΠΕΝ, σε πρόσφατο έγγραφό του, σχετιζόμενο με ερωτήματα της ΔΑΟΚΑ, της Διεύθυνσης που είναι αρμόδια για την έκδοση της Εγκρισης και της Αδειας Δόμησης του γηπέδου.
Πώς, λοιπόν, ο Κ. Διάκος, εκπροσωπώντας την πολιτική ηγεσία του ΥΠΑΠΕΝ, δέχεται και συνομιλεί με εκπροσώπους της ΠΑΕ ΑΕΚ και της «Δικέφαλος 1924 ΑΕ»; Δεν αποτελεί αυτή η στάση νομιμοποίηση, έστω και στο επίπεδο των προπαρασκευαστικών πράξεων, μιας καραμπινάτης παρανομίας; Αντί η πολιτική ηγεσία (και ο Κ. Διάκος ως νομικός της σύμβουλος) να διατάξουν τη ΔΑΟΚΑ να επιστρέψει στη «Δικέφαλος 1924 ΑΕ» τον (ανεπαρκέστατο, έτσι κι αλλιώς) φάκελο για την οικοδομική άδεια, δέχεται ως συζητητές της εκπροσώπους της ΠΑΕ και της εταιρίας του Μελισσανίδη, οι οποίοι δεν έχουν κανένα έννομο συμφέρον και δεν μπορούν να αποκτήσουν με παραχώρηση (ή άλλο τρόπο) το οικόπεδο του Δημοσίου που έχει παραχωρηθεί για χρήση μόνο στην ερασιτεχνική ΑΕΚ.
Υπάρχει όμως και η κοινωνική και πολιτική πλευρά. Ας πάψουν να παρουσιάζουν το όλο θέμα ως αποτέλεσμα «εντάσεων» και «παρεξηγήσεων» ανάμεσα στη νέα δημοτική αρχή και την πλευρά Μελισσανίδη. Ο αγώνας για την υπεράσπιση του Αλσους ξεκίνησε πριν τις τελευταίες δημοτικές εκλογές και η νέα δημοτική αρχή ήταν απούσα απ’ αυτόν, φοβούμενη μη τυχόν και χάσει κάνα ψηφαλάκι. Το πογκρόμ της 20ής Ιούνη του 2014 από τους μπράβους του «αφεντικού» το υπέστησαν τα μέλη του Συντονιστικού Κατοίκων και ο ελεύθερος κοινωνικός χώρος «Στρούγκα». Μετά την εγκατάστασή της υπέστη τα ίδια (σε πολύ πιο ήπια μορφή) η νέα δημοτική αρχή.
Ο ΣΥΡΙΖΑ είχε κλείσει συμφωνία σε μυστικές συναντήσεις των Φλαμπουράρη-Στρατούλη με τον Μελισσανίδη και τους ανθρώπους του. Αναγκάστηκε να κάνει πίσω απ’ αυτή τη συμφωνία (που οι Στρατούλης, Αυλωνίτου, Πάντζας είχαν ήδη παρουσιάσει στη Βουλή) και να καταψηφίσει και τα επίμαχα άρθρα του νόμου για το νέο Ρυθμιστικό Σχέδιο (άρθρα 42 και 43 του νόμου 4277/2014), δεσμευόμενος ότι θα τα καταργήσει μόλις γίνει κυβέρνηση. H παράταξη του ΣΥΡΙΖΑ στους δασολόγους, απ’ όσο είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε, εισηγείται την κατάργηση με νόμο αυτών των δύο άρθρων, μαζί με πολλές άλλες αντιδασικές διατάξεις.
Η πολιτική ηγεσία του ΥΠΑΠΕΝ γνωρίζει καλά ένα πράγμα (πέραν όλων των άλλων). Για να κοπούν 6 στρέμματα από το Αλσος και να δοθούν για το φαραωνικό γήπεδο του Μελισσανίδη, επεκτείνεται το ρυμοτομικό σχέδιο Φιλαδέλφειας-Χαλκηδόνας με νόμο. Ως προς αυτό, οι υπέρ Μελισσανίδη ρυθμίσεις επαναλαμβάνουν αυτούσιο το περιβόητο «σχέδιο Γρανίτσα», το οποίο κρίθηκε παράνομο (γι’ αυτό και δεν υλοποιήθηκε) με τρεις διαδοχικές αποφάσεις του ΣτΕ. Αυτή τη στιγμή εκκρεμούν δύο προσφυγές (μία κατοίκων και μία του δήμου Φιλαδέλφειας-Χαλκηδόνας) στο ΣτΕ. Η μόνη διέξοδος που έχει το ΣτΕ, αν θέλει να διευκολύνει τον Μελισσανίδη, είναι να απορρίψει τις προσφυγές για τυπικούς λόγους. Τη μεν προσφυγή των κατοίκων επειδή στρέφεται κατά νόμου, τη δε προσφυγή του δήμου επειδή στρέφεται κατά μιας απόφασης του διευθυντή Δασών της Αποκεντρωμένης Διοίκησης Αττικής, η οποία με μια διασταλτική ερμηνεία μπορεί να βαφτιστεί «μη διοικητική πράξη».
Σε μια τέτοια περίπτωση, το μπαλάκι θα πάει πάλι στο ΥΠΑΠΕΝ. Θα τολμήσει η ΔΑΟΚΑ να εκδώσει Εγκριση και Αδεια Δόμησης στηριγμένη σε έναν έωλο και προδήλως αντισυνταγματικό νόμο και επιπλέον αναγνωρίζοντας ένα παράνομο παραχωρητήριο της ερασιτεχνικής ΑΕΚ προς τη «Δικέφαλος 1924 ΑΕ», οικοπέδου που δεν της ανήκει κατά κυριότητα αλλά μόνο κατά χρήση; Αν υπάρξει τέτοια πρόκληση, η ευθύνη θα ανήκει εξ ολοκλήρου στην πολιτική ηγεσία του ΥΠΑΠΕΝ, στους Λαφαζάνη και Τσιρώνη, όπως και στα κόμματά τους (ΣΥΡΙΖΑ και Οικολόγους Πράσινους).
Επειδή πολύ δύσκολα η ΔΑΟΚΑ θα προχωρήσει σε μια τέτοια απόφαση (ειδικά μετά το έγγραφο του Αυτοτελούς Τμήματος Νομοθετικής Πρωτοβουλίας σχετικά με το ιδιοκτησιακό καθεστώς), το θέμα θα σέρνεται για καιρό και ο μόνος που θα διευκολύνεται θα είναι ο Μελισσανίδης, που θα βρίσκει άλλοθι για να παραμυθιάζει τους οπαδούς της ΑΕΚ (ενώ η αλήθεια είναι πως δεν έχει λεφτά για το γήπεδο, αφού η περιβόητη αύξηση μετοχικού κεφαλαίου της «Δικέφαλος 1924 ΑΕ» συγκέντρωσε μόλις 1,8 εκατ. ευρώ). Αυτό θέλει ο Π. Λαφαζάνης, που ελέγχει απόλυτα και αυτό το θέμα; Θέλει να διευκολύνει τις κουτοπονηριές του Βασιλόπουλου, που τάχα ανακάλυψε τρόπο για ν’ αποκτήσει «γηπεδάρα» η ΑΕΚ στα όρια του παλιού οικόπεδου, παραγνωρίζοντας το γεγονός ότι αυτό το οικόπεδο παραχωρήθηκε για άλλο σκοπό και όχι για γήπεδο μιας ποδοσφαιρικής ανώνυμης εταιρίας;
Μία λύση έχουν οι Λαφαζάνης και Τσιρώνης (ιδίως ο πρώτος, που κάνει όλο το κουμάντο). Να προχωρήσουν άμεσα σε κατάργηση των άρθρων 42 και 43 του νόμου 4277/2014, αποκαθιστώντας τη νομιμότητα. Αν γίνει αυτό, που αποτελεί όρο εκ των ων ουκ άνευ, τα υπόλοιπα θα πάρουν το δρόμο τους. Από τα παιχνιδάκια με τον Μελισσανίδη μόνο ζημιωμένοι θα βγουν, γιατί ο Μελισσανίδης θα μετακυλίει στους ίδιους την ευθύνη. Αυτό εμάς ποσώς μας ενδιαφέρει. Το μόνο που μας ενδιαφέρει είναι η απόλυτη προστασία του Αλσους και η πλήρης αποκατάσταση της νομιμότητας ως προς αυτή την προστασία. Οσο ο Π. Λαφαζάνης δεν το αντιλαμβάνεται αυτό, θα εξακολουθήσει να μας βρίσκει απέναντί του, όπως απέναντί του θα βρίσκει και όλον εκείνο τον κόσμο στη Φιλαδέλφεια και τις γύρω περιοχές που χρόνια τώρα αγωνίζεται για την προστασία του Αλσους και που μάτωσε αντιστεκόμενος στις ορδές των τραμπούκων.