Στο Τριμελές Εφετείο Κακουργημάτων Θεσσαλονίκης παραπέμπονται να δικαστούν (η δίκη προσδιορίστηκε για τις 11 Απρίλη του 2016) ο Ευάγγελος Θεοχαρίδης, πρώην υπάλληλος της Πολεοδομίας Πολυγύρου και νυν συνταξιούχος, και ο Βασίλειος Βασιλάκης πρώην Διευθύνων Σύμβουλος της εταιρίας «Πόρτο Καρράς ΑΕ» του Κ. Στέγγου. Ο πρώτος κατηγορείται για το κακούργημα της ψευδούς βεβαίωσης προκειμένου να προσπορίσει αθέμιτο όφελος ο δεύτερος, ο οποίος κατηγορείται για ηθική αυτουργία στο ίδιο κακούργημα.
Πρόκειται για τη γνωστή υπόθεση της κατασκευής 586 πολυτελών βελών μέσα σε δάσος, που εδώ και χρόνια προσπαθεί να πετύχει η εταιρία του Κ. Στέγγου και για την αποτροπή της οποίας έχουμε δώσει σκληρό αγώνα εδώ και χρόνια, όπως γνωρίζουν οι παλαιότεροι αναγνώστες μας.
Ο υπάλληλος της πολεοδομίας είχε εν ψυχρώ αγνοήσει το ότι η έκταση των 17.630 στρεμμάτων, στην οποία έθελε να χτίσει τις βίλες η «Πόρτο Καρράς», ήταν δάσος και ότι η συμφωνία που είχε υπογράψει ο Καρράς το 1968 με τη φασιστική χούντα δεν ίσχυε μετά το 1987, σύμφωνα με την ομόφωνη γνωμοδότηση 164/2003 του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους, που αρνήθηκε σκόπιμα να αποδεχτεί ο πρώην υπουργός Γεωργίας Γ. Δρυς. Ο ίδιος υπάλληλος γνώριζε πολύ καλά ότι έπρεπε, εκτός των άλλων, να απαιτήσει από τον διευθύνοντα σύμβουλο Β. Βασιλάκη να του προσκομίσει Πράξεις Χαρακτηρισμού για την έκταση στην οποία θα χτίζονταν πάνω από το 90% των 586 πολυτελών βιλών.
Ποιος υποχρέωσε τον υπάλληλο να εκδώσει αυτή την παράνομη οικοδομική άδεια; Κατά τη γνώμη μας, τον υποχρέωσε ο πρώην νομάρχης Χαλκιδικής Α. Ζωγράφος, με έγγραφο που έστειλε στις 19 Αυγούστου του 2010 στην Πολεοδομία Πολυγύρου, στο οποίο ουσιαστικά διέταζε να μη ζητήσουν από τις δασικές υπηρεσίες βεβαιώσεις για το δασικό ή μη χαρακτήρα των εκτάσεων στις οποίες θα χτίζονταν οι 586 βίλες. Ενώ όμως ο υπάλληλος της Πολεοδομίας διατάχτηκε από τον Α. Ζωγράφο να εκδώσει την παράνομη οικοδομική άδεια, στην κατάθεση που έδωσε στον ανακριτή ισχυρίστηκε ότι το έγγραφο του Α. Ζωγράφου δεν είχε χαρακτήρα διαταγής, αλλά προτροπής! Τον ισχυρισμό αυτό δέχτηκαν τόσο ο εισαγγελέας εφετών όσο και το συμβούλιο εφετών Θεσσαλονίκης που εξέδωσε το Βούλευμα 905/2014, με το οποίο παραπέμπονται μόνον ο υπάλληλος της Πολεοδομίας και ο διευθύνων σύμβουλος της «Πόρτο Καρράς ΑΕ».
Η δίωξη ασκήθηκε αυτεπάγγελτα κατά των δύο κατηγορούμενων, με τις κατηγορίες της ψευδούς βεβαίωσης και της παράβασης καθήκοντος κατά του πρώτου και με τις κατηγορίες της ηθικής αυτουργίας και για τις δύο πράξεις κατά του πρώην διευθύνοντα συμβούλου, που έχει διατελέσει και νομάρχης Χαλκιδικής. Τελικά παραπέμπονται μόνο για την πρώτη κατηγορία, γιατί η δεύτερη (παράβαση καθήκοντος) απορροφήθηκε από την κατηγορία της ψευδούς βεβαίωσης.
Προκειμένου να θεμελιώσουν το κατηγορητήριο, ο εισαγγελέας και το συμβούλιο εφετών στηρίχτηκαν στη γνωμοδότηση 164/2003 του ΝΣΚ, σύμφωνα με την οποία -όπως επανειλημμένα έχουμε γράψει- από το 1987 δεν ισχύει η σύμβαση που είχε υπογράψει το 1968 ο Καρράς με το φασιστικό καθεστώς. Το σημειώνουμε γιατί ο διευθύνων σύμβουλος Β. Βασιλάκης το αρνιόταν στην αντιπαράθεση που είχαμε ανοίξει μαζί του.
Στηριζόμενο ακριβώς σ’ αυτή τη γνωμοδότηση, το Συμβούλιο Εφετών κατέληξε στο συμπέρασμα, ότι η άδεια 199/2010 είναι παράνομη και ότι κακώς ο Ευάγγελος Θεοχαρίδης δε ζήτησε τις Πράξεις Χαρακτηρισμού από το διευθύνοντα σύμβουλο της «Πόρτο Καρράς», πριν εκδώσει την άδεια, δεδομένου ότι στις εκτάσεις αυτές θα χτίζονταν τουλάχιστον το 90% των 586 πολυτελών βιλών. Ακόμη, το συμβούλιο εφετών έκρινε ότι δεν ισχύει ο ισχυρισμός της εταιρίας ότι μπορούσε η άδεια να εκδοθεί τμηματικά για τις εκτάσεις για τις οποίες είχαν εκδοθεί Πράξεις Χαρακτηρισμού.
Για να μην κουράζουμε με την παράθεση και άλλων στοιχείων από το Βούλευμα, αναφέρουμε ότι το συμβούλιο εφετών δέχτηκε τόσο τη δική μας επιχειρηματολογία όσο και την επιχειρηματολογία του υπάλληλου της Πολεοδομίας που τρεις φορές ανακάλεσε την άδεια 199 ως παράνομη, αντιμετωπίζοντας απειλές δίωξης. Είναι χαρακτηριστικό αυτό που έγραφε σε έγγραφό της (με ημερομηνία 19.7.2013) η Κωνσταντίνα Μήτσου, τομεάρχης στην Ειδική Υπηρεσία Επιθεωρητών Περιβάλλοντος Βορείου Ελλάδος: «Δεν τίθεται θέμα πληρότητας του φακέλου της υπ’ αριθμ. 199/2010 οικοδομικής άδειας και συνεπώς άποψη της υπηρεσίας μας είναι ότι δεν συντρέχουν λόγοι δημοσίου συμφέροντος για την ανάκληση της υπ’ αριθμ. 199/2010 οικοδομικής άδειας, ενώ αντίθετα η πιθανή επανυποβολή του ίδιου φακέλου, με τα ίδια στοιχεία που σήμερα περιέχονται σε αυτόν και τελικά η έκδοση οικοδομικής άδειας για το ίδιο έργο, προκαλεί σπατάλη δημόσιας διοίκησης»!!! Η υπογράμμιση είναι του εγγράφου των Επιθεωρητών Περιβάλλοντος και δείχνει τη βεβαιότητα της εν λόγω υπηρεσίας ότι ο Στέγγος θα πάρει οπωσδήποτε την άδεια και μόνο «σπατάλη δημόσιας διοίκησης» θα μεσολαβήσει! Τελικά, όχι μόνο δεν εκδόθηκε η άδεια, όπως προεξοφλούσε η εν λόγω κυρία, αλλά ο καπιταλιστής και ο υπάλληλος που δέχτηκε να βάλει την υπογραφή του στο κυοφορούμενο περιβαλλοντικό έγκλημα βρίσκονται κατηγορούμενοι με κακούργημα!
Με το παραπεμπτικό βούλευμα ουσιαστικά σφραγίζεται η ανάκληση της άδειας 199/2010 και κλείνει οριστικά ο δρόμος για την κατασκευή των 586 πολυτελών βιλών. Αυτό είναι το πιο ουσιαστικό στοιχείο της δικαστικής εκκαθάρισης ενός σκανδάλου που έχει περάσει από πολλά στάδια (από την περιβόητη ν-τροπολογία Πάχτα μέχρι την έκδοση μιας παράνομης οικοδομικής άδειας). Για μας αυτή η εξέλιξη είναι μια δικαίωση. Μέχρι τον Απρίλη του 2016 που θα γίνει η δίκη θα μας δοθεί η ευκαιρία να επανέλθουμε.