Οταν το φθινόπωρο του 2009 η κυβέρνηση του Γ. Παπανδρέου μετέφερε τη Γενική Διεύθυνση Ανάπτυξης και Προστασίας Δασών και Φυσικού Περιβάλλοντος (ΓΔΑΠΔΦΠ), είχαμε προειδοποιήσει τους υπαλλήλους της υπηρεσίας να μη δεχτούν τη μεταφορά τους από το υπουργείο Γεωργίας στο ΥΠΕΚΑ, γιατί αυτή θα είναι καταστροφική τόσο στο επίπεδο της δασικής νομοθεσίας όσο και στο πρακτικό επίπεδο. Δυστυχώς, κυριάρχησε τότε στους δασολόγους η άποψη ότι είναι συμφέρουσα γι’ αυτούς η μεταφορά στο ΥΠΕΚΑ και έτσι δεν προβλήθηκε καμία αντίσταση στη μεταφορά. Το διάστημα που πέρασε από τον Οκτώβρη του 2009, που η κυβέρνηση Παπανδρέου ανέλαβε τη διαχείριση της καπιταλιστικής εξουσίας, μέχρι σήμερα, έγιναν σημαντικές παρεμβάσεις σε νομοθετικό και οργανωτικό επίπεδο, που σημάδεψαν αυτή την υπηρεσία, που την έκαναν αγνώριστη, ενώ η προοπτική της είναι να μετατραπεί και τυπικά σε υπηρεσία θηροφυλάκων και αγροφυλάκων.
Στις αρχές Μάρτη του 2012 (συγκυβέρνηση Παπαδήμου), με απόφαση των Ντ. Ρόβλια και Γ. Παπακωνσταντίνου συγκροτήθηκε 11μελής επιτροπή αξιολόγησης των υπηρεσιών του Υπουργείου Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής. Στην επιτροπή αυτή συμμετείχε και ένας δασολόγος. Συγκεκριμένα, ο Γενικός Διευθυντής Ανάπτυξης και Προστασίας Δασών και Φυσικού Περιβάλλοντος (ΓΔΑΠΔΦΠ). Σύμφωνα με πληροφορίες μας, η επιτροπή αυτή παρέδωσε την έκθεσή της στον υπουργό Διοικητικής Μεταρρύθμισης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης. Προσπαθήσαμε να βρούμε αυτή την έκθεση, αλλά μέχρι τώρα δεν κατέστη δυνατό, γιατί ο ΓΔΑΠΔΦΠ την έκανε επτασφράγιστο μυστικό, ενώ κατά κάποιο τρόπο δέσμευσε και τους συνδικαλιστές των δασολόγων δημοσίων υπαλλήλων να βγουν να καταγγείλουν την κατακρεούργηση της Γενικής Διεύθυνσης Ανάπτυξης και προστασίας Δασών και Φυσικού Περιβάλλοντος (ΓΔΑΠΔΦΠ), που συντελείται μ’ αυτή την έκθεση, όπως θα δούμε παρακάτω.
Μπορέσαμε όμως να συγκεντρώσουμε διασταυρωμένες πληροφορίες για την προτεινόμενη νέα συγκρότηση της ΓΔΑΠΔΦΠ.
Εισαγωγικά θυμίζουμε μερικά πράγματα για την ισχύουσα συγκρότησή της και την πραγματική λειτουργία της. Το κάνουμε γιατί θα βρεθούν καλοθελητές να μας αντικρούσουν λέγοντάς μας, ότι καταργούνται μεν η Διεύθυνση Αναδασώσεων και Ορεινής Υδρονομίας και η Διεύθυνση Αισθητικών Δασών-Δρυμών και Θήρας, αλλά δημιουργούνται τμήματα των Διευθύνσεων αυτών σε δύο από τις νέες Διευθύνσεις, που είναι ικανά να κάνουν το έργο των καταργούμενων Διευθύνσεων.
Οπως θα δούμε στη συνέχεια, τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά όσο θέλουν να τα παρουσιάσουν όλοι όσοι βγήκαν να υπερασπίσουν την παραμονή της ΓΔΑΠΔΦΠ στο ΥΠΕΚΑ, αποσιωπώντας ταυτόχρονα την κατάσταση που υπάρχει σ’ αυτή.
Οπως θα δούμε στη συνέχεια, τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά όσο θέλουν να τα παρουσιάσουν όλοι όσοι βγήκαν να υπερασπίσουν την παραμονή της ΓΔΑΠΔΦΠ στο ΥΠΕΚΑ, αποσιωπώντας ταυτόχρονα την κατάσταση που υπάρχει σ’ αυτή.
Σύμφωνα με το ισχύον οργανόγραμμα, στη Γενική Διεύθυνση Ανάπτυξης και Προστασίας Δασών και Φυσικού Περιβάλλοντος υπάγονται έξι Διευθύνσεις με 17 ολιγομελή Τμήματα, Διευθύνσεις που υπολειτουργούν, Διευθύνσεις στις οποίες γίνονται μεγάλες παρεμβάσεις από την πολιτική ηγεσία του ΥΠΕΚΑ, Διευθύνσεις από τις οποίες έχουν αφαιρεθεί οι ουσιαστικές αρμοδιότητες απ’ άλλες Διευθύνσεις του ΥΠΕΚΑ, που κύριο μέλημά τους είναι η ενίσχυση των καπιταλιστικών επιχειρήσεων σε βάρος του δασών και του περιβάλλοντος. Εχουμε και λέμε:
Διεύθυνση Δασικών Χαρτών. Είναι μια Διεύθυνση με λίγα άτομα, από την οποία έχουν αφαιρεθεί, με νομοθετικές κυβερνητικές παρεμβάσεις, όλες οι ουσιαστικές αρμοδιότητες και έχουν δοθεί στην αμαρτωλή εταιρία Κτηματολόγιο ΑΕ.
Παραπέρα, όλες οι Διευθύνσεις Δασών που θα κληθούν να ελέγξουν τους δασικούς χάρτες-καρικατούρα που συντάσσουν οι μελετητές-καπιταλιστές τύπου Ν. Χλύκα (πρώην μυστικοσύμβουλος της Μπιρμπίλη) είναι ολιγομελείς και τα τμήματά τους των δασικών χαρτών στην ουσία δεν υφίστανται. Αντιλαμβάνεστε, λοιπόν, ότι θέλουν να φτιάξουν δασικούς χάρτες της πλάκας, με τους οποίους θέλουν να νομιμοποιήσουν τους καταπατητές δασών και δασικών εκτάσεων. Γι’ αυτό θέλουν να χρησιμοποιήσουν ως εργαλείο την Κτηματολόγιο ΑΕ και τους μελετητές-καπιταλιστές που φημίζονται για τη δασοκτόνα διάθεση και πρακτική.
Παραπέρα, όλες οι Διευθύνσεις Δασών που θα κληθούν να ελέγξουν τους δασικούς χάρτες-καρικατούρα που συντάσσουν οι μελετητές-καπιταλιστές τύπου Ν. Χλύκα (πρώην μυστικοσύμβουλος της Μπιρμπίλη) είναι ολιγομελείς και τα τμήματά τους των δασικών χαρτών στην ουσία δεν υφίστανται. Αντιλαμβάνεστε, λοιπόν, ότι θέλουν να φτιάξουν δασικούς χάρτες της πλάκας, με τους οποίους θέλουν να νομιμοποιήσουν τους καταπατητές δασών και δασικών εκτάσεων. Γι’ αυτό θέλουν να χρησιμοποιήσουν ως εργαλείο την Κτηματολόγιο ΑΕ και τους μελετητές-καπιταλιστές που φημίζονται για τη δασοκτόνα διάθεση και πρακτική.
Η συνέχιση, λοιπόν, της ύπαρξης της Διεύθυνσης Δασικών Χαρτών στη Γενική Διεύ-θυνση Ανάπτυξης και Προστασίας Δασών και Φυσικού Περιβάλλοντος δεν έχει καμιά πρακτική αξία για την υπεράσπιση των δασών και των δασικών εκτάσεων, μιας και θα συνεχίζουν να αλωνίζουν η Κτηματολόγιο ΑΕ, οι μελετητές-καπιταλιστές και οι αναπτυξιολόγοι υπηρεσιακοί παράγοντες του ΥΠΕΚΑ.
Διεύθυνση Αισθητικών Δασών-Δρυμών και Θήρας. Η Διεύθυνση αυτή καταργείται και ένα από τα τμήματά της, που αφορά τη Θήρα, πηγαίνει σε μία από τις τέσσερις Διευθύνσεις που θα προκύψουν από τη συγχώνευση. Συγκεκριμένα, από τη συγχώνευση της Διεύθυνσης Διαχείρισης Δασών και της Διεύθυνσης Ανάπτυξης Δασικών Πόρων. Οπως είναι γνωστό στους μυημένους στη δασική νομοθεσία και στη δασική πολιτική, παλαιότερα είχε αφαιρεθεί από τη Διεύθυνση Αισθητικών Δασών-Δρυμών και Θήρας η αρμοδιότητα για τους δρυμούς και είχε δοθεί στους Φορείς Διαχείρισης Προστατευόμενων Περιοχών, οι οποίοι εποπτεύονταν από το πρώην ΥΠΕΧΩΔΕ και τώρα ΥΠΕΚΑ. Τώρα, με την κατάργηση της Διεύθυνσης αυτής, αφαιρείται η αρμοδιότητα για την έγκριση Περιβαλλοντικών Μελετών για τις διάφορες επιτρεπόμενες επεμβάσεις σε δάση και δασικές εκτάσεις. Επεμβάσεις που μέσα στο χρόνο διευρύνθηκαν, μετά από κυβερνητικές παρεμβάσεις και παράνομες αποφάσεις του ΣτΕ. Εκτιμούμε ότι η αρμοδιότητα αυτή δόθηκε σε άλλη διεύ-θυνση του ΥΠΕΚΑ, προκειμένου να ξεπεράσουν τις όποιες αντιστάσεις πρόβαλαν οι δασολόγοι υπηρεσιακοί παράγοντες της καταργούμενης Διεύθυνσης.
Δυο λόγια για τις συγχωνευόμενες διευθύνσεις. Η Διεύθυνση Ανάπτυξης Δασικών Πόρων υπέφερε και υποφέρει από τη στενότητα σε οικονομικούς πόρους, με αποτέλεσμα να υπολειτουργεί ο βασικός τομέας της προστασίας και ανάπτυξης των δασών και των δασικών εκτάσεων. Οπως αντιλαμβάνεστε, με τη συγχώνευση αυτών των Διευθύνσεων η κατάσταση στον τομέα αυτό θα χειροτερεύσει. Σε ό,τι αφορά τη Διεύθυνση Διαχείρισης Δασών, θυμίζουμε ότι εδώ και καιρό καταβάλλονται προσπάθειες (σ’ αυτές παίρνουν μέρος και υψηλόβαθμοι υπηρεσιακοί παράγοντες), να ιδιωτικοποιηθεί αυτός ο τομέας. Αυτό σημαίνει ότι κάποια χρονική στιγμή θα παραδοθεί και αυτός ο τελευταίος σημαντικός τομέας στην άσκηση της δασικής πολιτικής στον ιδιωτικό τομέα.
Η Διεύθυνση Αναδασώσεων και Ορεινής Υδρονομίας καταργείται, γιατί δεν τους χρειάζεται πια, από τη στιγμή που και νομοθετικά και με τις αποφάσεις του ΣτΕ διευρύνονται ασταμάτητα οι επιτρεπόμενες επεμβάσεις και σε κηρυγμένες αναδασωτέες εκτάσεις.
Τι θα μείνει, λοιπόν, στη Γενική Διεύθυνση Προστασίας Δασών και Φυσικού Περιβάλλοντος με τη νέα οργανωτική της συγκρότηση, είτε αυτή μείνει στο ΥΠΕΚΑ είτε μεταφερθεί στο ΥΠΑΑΤ; Θα μείνουν οι υπηρεσίες θηροφυλάκων και αγροφυλάκων!