Ο παραπάνω τίτλος και η πλήρης δικαίωση του ξανθιώτη δικηγόρου και εξέχοντος μέλους του ΠαΣοΚ Σωκράτη Ξυνίδη για την αποκάλυψη περί… πυρόπληκτης Βιστωνίδας, δίνουν συνέχεια στα όσα γράφαμε στο περασμένο φύλλο. Το νέο ζήτημα που προέκυψε στην πολύπαθη Βιστωνίδα έτυχε ευρύτερης δημοσιοποίησης, αφού φιλοξενήθηκε και στην «Ελευθεροτυπία» (26/3). Με αποτέλεσμα το ΥΠεΧωΔΕ να αποσύρει την απόφαση με την οποία εντάχθηκε στις ευνοϊκές ρυθμίσεις για τους πυρόπληκτους του καλοκαιριού του 2007 η χοιροτροφική μονάδα στα Βαφέικα του δήμου Βιστωνίδας, που είχε υποστεί μεγάλες καταστροφές σε μια συνήθη πυρκαγιά.
Με αφορμή το δημοσίευμα της «Ε», ο γενικός γραμματέας Δημοσίων Εργων του ΥΠεΧωΔΕ Δημοσθένης Κατσιγιάννης έστειλε επιστολή στην οποία παραδέχεται ότι η υπουργική απόφαση εκδόθηκε «χωρίς να συντρέχουν οι προϋποθέσεις του νόμου» και βασίστηκε σε αίτημα του δήμου Βιστωνίδας! Διαβεβαιώνει δε ότι η σχετική απόφαση θ’ ανακληθεί κι ότι δεν έχει γίνει εκταμίευση οποι-ουδήποτε ποσού και, επομένως, δεν έχει προκληθεί ζημιά για το δημόσιο. Παράλληλα, επισυνάπτει έγγραφο της αρμόδιας υπηρεσίας του ΥΠεΧωΔΕ, σύμφωνα με την οποία ο δήμος Βιστωνίδας με την έκθεσή του δημιούργησε εσφαλμένα την εντύπωση ότι είχε εκδηλωθεί φωτιά σε ευρύτερη περιοχή, με υλικές ζημιές σε ιδιοκτησίες αρκετών κατοίκων. Η ίδια υπηρεσία σημειώνει ότι με εντολή του υπουργού, μετά το δημοσίευμα της «Ε», έγινε έλεγχος στον φάκελο της υπόθεσης και διαπιστώθηκε ότι «υπήρξε πλάνη περί τα πράγματα», αναλαμβάνοντας την ευθύνη για το σφάλμα, το οποίο διαβεβαιώνει ότι δεν ήταν σκόπιμο. Προφανώς, το ρεπορτάζ του Θοδωρή Μπακάλη στην ξανθιώτικη «Θράκη», η αναδημοσίευσή του από πολλά μπλογκ και το άρθρο της «Κ» δεν ευαισθητοποίησαν τον κ. Σουφλιά. Μόλις το θέμα πέρασε στην «Ελευθεροτυπία», πήραν φωτιά τα τέλια και οι αντιδράσεις υπήρξαν αστραπιαίες (στην απλή λαϊκή γλώσσα τις λένε και κωλοτούμπες).
Οπως γράφει ο εκδότης της «Θράκης» , «Σουφλιάς “αδειάζει” Ζλάτκο (δήμαρχο Βιστωνίδας), ενώ ο νομάρχης Ξάνθης Γεώργιος Παυλίδης “αδειάζει” Ζλάτκο αλλά και Σουφλιά! Ο ένας παραπλανήθηκε κι ο άλλος δεν γνώριζε… Ο δήμαρχος Βιστωνίδας ισχυρίζεται ότι λειτούργησε δεοντολογικά και με γνώμονα το συμφέρον δημοτών του, ενώ στην ουσία η γνωστή υπόθεση απ’ όπου κι αν την πιάσεις… καίει! Πάντως, πρώτη φορά ακούω από υπουργό και δη πρωτοκλασάτο της κυβέρνησης να παραδέχεται ότι… παραπλανήθηκε και να ανακαλεί απόφασή του! Μετά απ’ όλα αυτά, θα πρέπει να βγει ο Νίκος Ζλάτκος και να μας πει ποιος ήταν ο “κομιστής” του αιτήματος στο ΥΠεΧωΔΕ, αφού ο Νομάρχης (που θα έπρεπε να ήταν γνώστης) δηλώνει πλήρη άγνοια, αλλά και ο ίδιος νίπτει τας χείρας του… Το δυσάρεστο στην όλη υπόθεση, είναι ότι τη “νύφη” πληρώνει ο συμπολίτης μας επιχειρηματίας…».
Σε ρεπορτάζ της ίδιας εφημερίδας γίνεται λόγος για «πολιτικό γαϊτανάκι» και με τίτλους «– Δήμαρχος Βιστωνίδας: “Δεν στείλαμε αίτημα, αλλά τα δικαιολογητικά”, – ΥΠΕΧΩΔΕ: “Παραπλανηθήκαμε από αίτημα του Δήμου Βιστωνίδας”, – Ποιος εισηγήθηκε την απευθείας αποστολή στοιχείων στο υπουργείο;», γράφονται τα εξής: «Σε μείζον πολιτικό θέμα εξελίσσεται η υπόθεση του χαρακτηρισμού ως “πυρόπληκτης” της περιοχής Βαφέϊκων προκειμένου να αποζημιωθεί πληγέντας από πυρκαγιά επιχειρηματίας, αφού τόσο ο δήμαρχος Βιστωνίδας όσο και ο νομάρχης “νίπτουν τας χείρας τους”, ενώ το ΥΠεΧωΔΕ επιμένει σε “παραπλάνηση από αίτημα του δήμου”!».
Ποιος πήρε την απόφαση και πού είναι η πλάνη;
Την ίδια ώρα, ο δήμαρχος Βιστωνίδας, τόσο κατά την τοποθέτησή του στο δημοτικό συμβούλιο όπου συζητήθηκε το θέμα σε εκτός ημερήσιας διάταξης θέμα, όσο και σε ερώτηση τόνισε πως «ο δήμος Βιστωνίδας παρέλαβε τα δικαιολογητικά από τον ιδιώτη επιχειρηματία και ως είχε υποχρέωση τα έστειλε σε μία υπηρεσία της Νομαρχίας και στο ΥΠΕΧΩΔΕ. Δεν κάναμε καμία άλλη κίνηση, δεν γνωρίζουμε την έκβαση του θέματος και δεν κάναμε παρέμβαση ή όχι υπέρ ή κατά του επιχειρηματία… Το υπουργείο από εκεί και μετά έκανε όλες τις κινήσεις». Βέβαια, τον ισχυρισμό Ζλάτκου ότι «στάλθηκαν έγγραφα στη νομαρχία» διαψεύδει κατηγορηματικά ο νομάρχης!… Το εισηγητικό της αποστολής δικαιολογητικών από τον δήμο Βιστωνίδας, καταδεικνύει ότι ουδέποτε το έγγραφο αυτό ή ο φάκελος πήγε στη νομαρχία ή σε υπηρεσία αυτής –όπως ισχυρίζεται ο δήμαρχος– αλλά μόνο προς το ΥΠΕΧΩΔΕ και χωρίς αίτημα(!) για ένταξη περιοχής σε «πυρόπληκτη»!
Ιδού τι έγραφε στο εισηγητικό του ο κ. Ζλάτκος: «Αποστολή Δικαιολογητικών. Σας υποβάλλουμε συνημμένα τα απαραίτητα δικαιολογητικά του κου Σπύρου Μπίκου, ιδιοκτήτη χοιροτροφικής μονάδας στον οικισμό των Βαφέικων του Δήμου Βιστωνίδας, για την οριοθέτηση της περιοχής, προκειμένου να του καταβληθεί η αποζημίωση που δικαιούται σύμφωνα με το νόμο. Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την θετική προσέγγιση στο αίτημά μας και παρακαλούμε για τις δικές σας ενέργειες. Συνημμένα: 1. Επιστολή Εμπορικού και Βιομηχανικού Επιμελητηρίου Ξάνθης 2. Επιστολή Σωματείου Κρεοπωλών Ξάνθης 3. Δικογραφία Πυρκαγιάς της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Ξάνθης 4. Εκθεση εκτίμησης ζημιών Διεύθυνσης Γεωργίας και Διεύθυνσης Κτηνιατρικής Νομαρχίας Ξάνθης 5. Έκθεση Πραγματογνωμοσύνης Διεύθυνσης Γεωργίας και Διεύθυνσης Κτηνιατρικής Νομαρχίας Ξάνθης 6. Εκθεση εκτίμησης ζημιών Γραφείου Πολιτικής Προστασίας Νομαρχίας Ξάνθης 7. Πιστοποιητικό Μητρώου Επιμελητηρίου Ξάνθης-Τμήμα Βιοτεχνικό 8. Βεβαιώσεις Εναρξης Επιτηδεύματος. Με τιμή, Ο Δήμαρχος Βιστωνίδας Νικόλαος Ζλάτκος».
Ποιος πήρε λοιπόν την απόφαση να κηρυχθούν τα Βαφέικα «πυρόπληκτα»; Και γιατί ανακλήθηκε η υπουργική απόφαση όταν το θέμα βγήκε στη δημοσιότητα και δεν ακυρώθηκε όταν ελέγχθηκε(;) σε πρώτο βαθμό κατά τη σύνταξη της απόφασης και πριν αυτή υπογραφεί από τους συναρμόδιους υπουργούς; Υπήρξε ή δεν υπήρξε «μεσολάβηση» για την έκδοση μιας απόφασης της οποίας το περιεχόμενο δεν έχει καμία σχέση με το περιεχόμενο του εν λόγω φακέλου που υποβλήθηκε από τον δήμο Βιστωνίδας; Αξίζει πάντως να σημειωθεί ότι ο μοναδικός χαμένος της υπόθεσης αυτής είναι ο επιχειρηματίας κ. Μπίκος, που και καταστράφηκε οικονομικά με την πυρκαγιά στην επιχείρησή του, αλλά και σύρεται με τη διάσταση που πήρε το όλο θέμα, ακριβώς και μόνο από τον κακό και εξόφθαλμο τρόπο που το διαχειρίστηκαν όλοι αυτοί που υποθετικά θέλησαν να τον… «βοηθήσουν».