Με δύο άρθρα μας στις 17 και 23 του περασμένου Γενάρη είχαμε αποκαλύψει το συστηματικό ξεπάτωμα που γίνεται στο πευκοδάσος Σχίνου-Πισσίων-Περαχώρας και τη μεγάλη αδιαφορία των αρμόδιων δασικών υπηρεσιών, εξαιρουμένης της Διεύθυνσης Δασών Κορίνθου, η οποία μετά τις καταγγελίες μας ευαισθητοποιήθηκε, μας ζήτησε τη συνδρομή μας για επιτόπια αυτοψία, αίτημα στο οποίο ανταποκριθήκαμε άμεσα. Μετά την αυτοψία, ο προϊστάμενος της Διεύθυνσης Δασών Κορίνθου συνέταξε έγγραφο οδηγιών προς τον προϊστάμενο του Δασαρχείου Κορίνθου, με σκοπό να αντιμετωπιστεί άμεσα το ξεπάτωμα του δάσους, κοινοποίησε δε αυτό το έγγραφο στη Γενική Διεύθυνση Δασών της Αποκεντρωμένης Διεύθυνσης Πελοποννήσου, Δυτικής Ελλάδας και Ιονίου και σε εμάς.
Το έγγραφο δημοσιοποιήθηκε ολόκληρο στην ιστοσελίδα της εφημερίδας μας. Αναφέρουμε επιγραμματικά τις οδηγίες του προϊστάμενου προς τον δασάρχη:
– Τα τμήματα του πευκοδάσους που έχουν ξεπατωθεί να κηρυχθούν αναδασωτέα και να εκδοθεί ΔΑΔ (Δασική Αστυνομική Διάταξη) απαγόρευσης υλοτομίας για τα επόμενα χρόνια.
– Να εξεταστεί σοβαρά το ενδεχόμενο ανάκλησης των παραχωρητηρίων που είχαν δοθεί σε πρώην ρητινοκαλλιεργητές, με βάση το δασοκτόνο νόμο 3208/2003.
Επισημάναμε τότε στον προϊστάμενο της Διεύθυνσης Δασών Κορίνθου, ότι αυτές οι προτάσεις πρέπει να αφορούν όλο το πευκοδάσος Σχίνου-Πισσίων-Περαχώρας και όχι μόνο τα συγκεκριμένα τμήματα στα οποία έγινε η κοινή μας αυτοψία, γιατί υπάρχουν και άλλα τμήματα του δάσους που έχουν ξεπατωθεί, ενώ οι αρμόδιες δασικές υπηρεσίες δεν έχουν να μας υποδείξουν περιοχές που έγιναν νόμιμες υλοτομίες (νόμιμες σημαίνει ότι έγινε και προσήμανση). Επισημάναμε, ακόμη, ότι οι οδηγίες αυτές δεν έπρεπε να δοθούν στον προϊστάμενο του Δασαρχείου Κορίνθου, γιατί είναι ελεγχόμενη υπηρεσία και ως τέτοια δεν μπορεί να ασκήσει παράλληλα και ελεγκτικό έργο, αλλά να δοθούν στη Διεύθυνση Συντονισμού και Επιθεώρησης Δασών και στην Γενική Διεύθυνση Δασών της Αποκεντρωμένης Διοίκησης.
Αυτό που εισηγηθήκαμε στον προϊστάμενο της Διεύθυνσης Δασών Κορίνθου είναι μεν σωστό, όμως δεν ανήκει στη σφαίρα των αρμοδιοτήτων του, σύμφωνα με το οργανόγραμμα της Αποκεντρωμένης Διοίκησης, αλλά στη σφαίρα των αρμοδιοτήτων των προϊστάμενων της Διεύθυνσης Συντονισμού και της Γενικής Διεύθυνσης Δασών της Αποκεντρωμένης Διοίκησης Πελοποννήσου Δυτικής Ελλάδας και Ιονίου. Επειδή κι εμείς γνωρίζαμε τι προβλεπόταν στο οργανόγραμμα της Αποκεντρωμένης Διοίκησης, υποβάλαμε αίτηση (με αριθμό πρωτοκόλλου 26249/653/5-3-15) και ζητούσαμε να εξαιρεθούν το Δασαρχείο Κορίνθου και ο προϊστάμενός του Π. Μπούλιας από την άσκηση ελεγκτικού και ανακριτικού έργου για τη συγκεκριμένη υπόθεση. Ζητούσαμε ακόμη από το γενικό διευθυντή Δασών της Αποκεντρωμένης Διοίκησης είτε να αποδεχτεί τις οδηγίες του προϊστάμενου της Διεύθυνσης Δασών Κορίνθου είτε να δώσει εντολή στον προϊστάμενο της Διεύθυνσης Συντονισμού να επαναλάβει αυτές τις ενέργειες.
Ο προϊστάμενος της Γενικής Διεύθυνσης Δασών στην τηλεγραφική απάντησή του αγνόησε προκλητικά τα ερωτήματά μας και το μόνο που έκανε ήταν να μας πει ότι τις καταγγελίες μας θα τις ελέγξει το Δασαρχείο Κορίνθου! Γιάννης κερνάει και Γιάννης πίνει, δηλαδή, κατά παράβαση της αρχής ότι ο ελεγχόμενος δεν μπορεί ταυτόχρονα να είναι και ελεγκτής.
Είχαμε ακόμη αποκαλύψει, ότι κάποιος που έκανε παράνομη υλοτομία είχε κατασκευάσει παράνομη στάνη (ποιμνιοστάσιο), με λιγότερα από 20 γίδια, την οποία χρησιμοποιούσε ως άλλοθι για να δικαιολογεί την παρουσία του στο δάσος, όσο και τις εξορμήσεις του για την παράνομη υλοτομία. Σημειώνουμε, ακόμη, ότι αυτή η παράνομη στάνη δεν είναι η μοναδική και με δεδομένο ότι ο έλεγχος από τα Δασαρχεία είναι από πλημμελής έως ανύπαρκτος, πολλοί από τους ιδιοκτήτες τους χρησιμοποιούν τις στάνες ως ορμητήρια για παράνομη υλοτομία.
Για να απαντήσει ο προϊστάμενος του Δασαρχείου Κορίνθου χρειάστηκε να περάσουν πάνω από δύο μήνες. Απάντησε στη Διεύθυνση Δασών Κορίνθου και στη Γενική Διεύθυνση Δασών στις 20 Απρίλη του 2015 και τα βρήκε όλα σωστά! Οσον αφορά δε τις παράνομες υλοτομίες, απάντησε ότι υποβλήθηκαν μηνύσεις κατά δύο γνωστών και απροσδιόριστου αριθμού αγνώστων υλοτόμων, ενώ σε σχέση με τις οδηγίες του προϊστάμενου της Διεύθυνσης Δασών Κορίνθου απάντησε ότι «σε καμία περίπτωση δεν διαπίστωσα αποψιλωτική υλοτομία (…) υπάρχει σήμερα αναγέννηση μεγάλη και σε καμία περίπτωση δεν εμφανίζεται το δάσος υποβαθμισμένο ώστε να απαιτούνται ενέργειες από μέρους μας για την προστασία του»!
Αυτή η τόσο προκλητική απάντηση ήταν από εμάς αναμενόμενη. Ο Δασάρχης Κορίνθου προσπαθεί να συγκαλύψει τις ευθύνες του που άπτονται τόσο του ποινικού όσο και του πειθαρχικού δικαίου. Από την πλευρά του ο προϊστάμενος της Διεύθυνσης Δασών Κορίνθου στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων και της υπεράσπισης του δασικού πλούτου της χώρας και δεν σκέφθηκε να καλύψει τον ομοιόβαθμο συνάδελφό του. Με έγγραφο προς τη Γενική Διεύθυνση Δασών «αδειάζει» στην κυριολεξία το Δασάρχη Κορίνθου και ζητά εμμέσως πλην σαφώς την υιοθέτηση των οδηγιών του, ήτοι:
– Να κηρύξει τα τμήματα του δάσους αναδασωτέα.
– Να απαγορέψει για τα επόμενα χρόνια την υλοτομία.
– Να εξεταστεί σοβαρά το ενδεχόμενο της ανάκλησης των παραχωρητηρίων.
Ετσι, έσφιξε ο κλοιός γύρω από τους προϊστάμενους της Διεύθυνσης Συντονισμού και της Γενικής Διεύθυνσης Δασών της Αποκεντρωμένης Διοίκησης. Είναι υποχρεωμένοι, θέλουν δε θέλουν, να υιοθετήσουν τις οδηγίες του προϊσταμένου της Διεύθυνσης Δασών Κορίνθου και να πάρουν πίσω όλα τα παραχωρητήρια του ωραιότατου πευκοδάσους Σχίνου-Πίσσας-Περαχώρας, που οι λαθροϋλοτόμοι το έχουν κάνει σουρωτήρι. Δεν έχουν άλλη επιλογή. Κάθε ολιγωρία δεν θα είναι καταστροφική μόνο για το δάσος αλλά και γι’ αυτούς.
![](https://www.eksegersi.gr/wp-content/uploads/2020/08/683/content_kalliris_1.jpg)
![](https://www.eksegersi.gr/wp-content/uploads/2020/08/684/content_kalliris_2.jpg)
ΥΓ1. Ο Χ. Φόρτης έχει εδώ και χρόνια παράνομη στάνη μέσα σε δάσος και τη χρησιμοποιεί αποδεδειγμένα για να ξεπατώνει το δάσος και να κάνει εμπόριο καυσόξυλων. Ιδού τι απάντησε ο Δασάρχης Κορίνθου στη δική μας απαίτηση προς τη Διεύθυνση Δασών Κορίνθου να ξηλωθεί το παράνομο αυτό μαντρί: «Το ποιμνιοστάσιο το οποίο αναφέρεται στο αριθμ. 17009/635/4-3-2015 έγγραφο της Διεύθυνσης Δασών, ήδη έχει εντοπιστεί από την Υπηρεσία μας και έχει ενημερωθεί ο ιδιοκτήτης του κ. Φόρτης Χρήστος του Περικλή, να προβεί στην νομιμοποίησή του σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν. 4056/2012 (…) Επειδή ο Ν. 4056 έχει τροποποιηθεί με τον Ν. 4280/2014 και τον Ν. 4315/2014 η προθεσμία προκειμένου για την νομιμοποίηση έχει παραταθεί για άλλα τρία χρόνια, (σ.σ. ως το Δεκέμβρη του 2017), και ως εκ τούτου θα αναμένουμε τη λήξη της προθεσμίας και στη συνέχεια θα προβούμε εάν χρειαστεί στις απαιτούμενες ενέργειες».
Ο Δασάρχης Π. Μπούλιας παραδέχεται έμμεσα ότι αγνοούσε την ύπαρξη της στάνης του Φόρτη σε περιοχή ευθύνης του! Κινήθηκε μόνο μετά τη δική μας καταγγελία και λέει ότι θ’ αφήσει την παράνομη στάνη-βιτρίνα με τα ελάχιστα κατσίκια, προκειμένου ο ιδιοκτήτης της να συνεχίσει, για άλλα τρία χρόνια, το «θεάρεστο έργο» του!
ΥΓ2. Ο δασάρχης Π. Μπούλιας που συμπεριφέρεται με τόσο προκλητικό τρόπο ανήκει στην παράταξη δασολόγων δημοσίων υπαλλήλων του ΣΥΡΙΖΑ!