Στο φύλλο μας της 25ης Ιούλη, σε ρεπορτάζ με τίτλο «Τσαλακώνουν τη νομιμότητα για χάρη του Μελισσανίδη», αναφερθήκαμε στη σκανδαλώδη απόφαση του προϊσταμένου της Διεύθυνσης Περιβαλλοντικής Αδειοδότησης του ΥΠΑΠΕΝ Επ. Τολέρη (γνωστού και για την ενεργή ανάμιξή του στο έγκλημα της «Ελληνικός Χρυσός ΑΕ» στις Σκουριές) να αποστείλει στην Περιφέρεια Αττικής για να θέσει σε δημόσια διαβούλευση τη Μελέτη Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων (ΜΠΕ) για το «γήπεδο Μελισσανίδη» στη Ν. Φιλαδέλφεια. Η παρανομία έγκειται στο γεγονός ότι ως ιδιοκτήτης του οικοπέδου και φορέας του έργου εμφανίζεται η «Δικέφαλος 1924 ΑΕ», μια ιδιωτική εταιρία συμφερόντων Μελισσανίδη, που δεν έχει και δεν μπορεί να έχει καμιά σχέση με το οικόπεδο που έχει παραχωρηθεί στο ερασιτεχνικό σωματείο ΑΕΚ μόνο κατά χρήση, διοίκηση και διαχείριση (η ιδιοκτησία παραμένει στο Ελληνικό Δημόσιο).
Επανήλθαμε στο φύλλο μας της 1ης Αυγούστου, έχοντας πλέον πάρει στα χέρια μας την υποβληθείσα ΜΠΕ, αναφερθήκαμε αναλυτικά σε όλο το ιστορικό της προσπάθειας του Μελισσανίδη να νομιμοποιήσει την εταιρία του ως φορέα κατασκευής του γηπέδου (χωρίς επιτυχία μέχρι στιγμής, διότι σ’ αυτή την καραμπινάτη παρανομία έχουν αντιδράσει υπηρεσίες του ΥΠΑΠΕΝ) και καλέσαμε τον Π. Σκουρλέτη, που τοποθετήθηκε ΥΠΑΠΕΝ μετά την εκδίωξη του Π. Λαφαζάνη, να αποσύρει αμέσως από τη δημόσια διαβούλευση τη σκανδαλώδη ΜΠΕ της εταιρίας του Μελισσανίδη.
Τον Αύγουστο, ο Π. Σκουρλέτης έκανε εκτεταμένες αλλαγές στο οργανόγραμμα του υπουργείου. Μεταξύ αυτών ήταν και η «καρατόμηση» του Τολέρη, που είχε βγάλει ρίζες στη Διεύθυνση Περιβαλλοντικής Αδειοδότησης, και η τοποθέτησή του σε Διεύθυνση-«ψυγείο». «Ξηλώθηκε ο προϊστάμενος, να ξηλωθεί και το σκανδαλώδες έργο του» ήταν ο τίτλος ρεπορτάζ που δημοσιεύτηκε στις 20 Αυγούστου στην ιστοσελίδα μας. Την ίδια μέρα, ο Τσίπρας έκανε το διάγγελμα με το οποίο ανακοίνωσε ότι πάει σε πρόωρες εκλογές, οπότε οι πολιτικές διαδικασίες πάγωσαν. Δεν πάγωσαν όμως και οι διοικητικές διαδικασίες, γι’ αυτό και η «Κόντρα« παρενέβη με έγγραφό της, το οποίο κατέθεσε στη δημόσια διαβούλευση και απέστειλε σε όλες τις εμπλεκόμενες υπηρεσίες του ΥΠΑΠΕΝ και της Περιφέρειας Αττικής, ζητώντας να βάλουν τέρμα στην παρανομία. Το περιεχόμενο του εγγράφου είναι το εξής:
Θέμα: Η Μελέτη Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων για το έργο «Κέντρο Αθλητισμού Μνήμης και Πολιτισμού στη Ν. Φιλαδέλφεια Αττικής» πρέπει να αποσυρθεί.
Η ΜΠΕ για το έργο «Κέντρο Αθλητισμού Μνήμης και Πολιτισμού στη Ν. Φιλαδέλφεια Αττικής», που στάλθηκε στο Περιφερειακό Συμβούλιο από τη Δ/νση Περιβαλλοντικής Αδειοδότησης του ΥΠΑΠΕΝ, προκειμένου να τεθεί σε δημόσια διαβούλευση πρέπει να αποσυρθεί, διότι εμφανίζει ως ιδιοκτήτη της έκτασης και φορέα του έργου την κερδοσκοπική εταιρία ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ 1924 ΑΕ, η οποία δεν έχει και δεν μπορεί να αποκτήσει οποιοδήποτε δικαίωμα επί του οικοπέδου στο οποίο σχεδιάζεται να ανεγερθεί το γήπεδο.
Η συγκεκριμένη έκταση εξακολουθεί να ανήκει στην ιδιοκτησία του Ελληνικού Δημοσίου, το οποίο την έχει παραχωρήσει μόνο κατά χρήση διοίκηση και διαχείριση στο Ερασιτεχνικό Σωματείο ΑΕΚ, το οποίο βάσει του Νόμου, δεν δύναται να παραχωρήσει την έκταση σε οποιονδήποτε τρίτο.
Πρέπει να σημειωθεί ότι η εν λόγω ανώνυμη εταιρία έχει προσπαθήσει να εκδώσει Εγκριση και Αδεια Δόμησης από την αρμόδια υπηρεσία του ΥΠΑΠΕΝ (αρχικά ΔΟΚ και στη συνέχεια και έως τώρα ΔΑΟΚΑ), πλην όμως αυτό δεν κατέστη δυνατόν. Η ΔΟΚ ζήτησε από την εν λόγω εταιρία έγγραφα που να τη νομιμοποιούν να ζητήσει Εγκριση και Αδεια Δόμησης για το συγκεκριμένο έργο. Τα προσκομισθέντα έγγραφα κρίθηκαν ανεπαρκή από το Αυτοτελές Τμήμα Νομοθετικής Πρωτοβουλίας και Εργου του ΥΠΑΠΕΝ, ενώ νέα έγγραφα που κατατέθηκαν από την εταιρία εκκρεμούν ακόμη ενώπιον του Αυτοτελούς Τμήματος, στο οποίο έχει απευθυνθεί η ΔΑΟΚΑ.
Παρά ταύτα, ο πρώην προϊστάμενος της Διεύθυνσης Περιβαλλοντικής Αδειοδότησης, σε μια από τις τελευταίες ενέργειές του (ήδη έχει μετακινηθεί από τη συγκεκριμένη Διεύθυνση, με απόφαση του υπουργού Π. Σκουρλέτη), έθεσε σε δημόσια διαβούλευση τη ΜΠΕ για το συγκεκριμένο έργο, εμφανίζοντας ως ιδιοκτήτη και φορέα του έργου τη ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ 1924 ΑΕ.
Πρόκειται για μια σκανδαλώδη ενέργεια, η οποία πλήττει ευθέως τα συμφέροντα του Ελληνικού Δημοσίου και παραβιάζει το νόμο. Για να θεραπευτεί αυτή η σκανδαλώδης ενέργεια, μέσω της οποίας επιχειρείται η έμμεση νομιμοποίηση της εν λόγω εταιρίας, η ΜΠΕ πρέπει να αποσυρθεί, η δε δημόσια διαβούλευση να κηρυχτεί άκυρη.
Η εφημερίδα μας έχει ασχοληθεί επί μακρόν με το συγκεκριμένο θέμα, αναδεικνύοντας όλες τις πτυχές του. Προς επίρρωση των όσων αναφέρουμε σ’ αυτό το σημείωμα-παρέμβαση, επισυνάπτουμε:
1. Το φύλλο της «Κόντρας» της 23ης Μάη 2015, στη σελίδα 12 του οποίου υπάρχει λεπτομερές ρεπορτάζ για τους λόγους βάσει των οποίων η εταιρία ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ 1924 ΑΕ δεν μπορεί να κατασκευάσει γήπεδο στη Ν. Φιλαδέλφεια.
2. Το φύλλο της «Κόντρας» της 1ης Αυγούστου 2015, στη σελίδα 12 του οποίου αναλύουμε τους λόγους για τους οποίους η ΜΠΕ είναι άκυρη.
3. Αντίγραφο του υπ’ αριθμ πρωτ. 5522/6-2-2015 εγγράφου του Αυτοτελούς Τμήματος Νομοθετικής Πρωτοβουλίας και Εργου του ΥΠΑΠΕΝ.
Το παρόν έγγραφο μαζί με τα συνημμένα δύο φύλλα της εφημερίδας μας και το αντίγραφο του εγγράφου του ΑΤΝΠΕ του ΥΠΑΠΕΝ (σύνολο συνημμένων τρία) κατατίθενται προκειμένου να περιληφθούν στα έγγραφα της δημόσιας διαβούλευσης.
Κατά την άποψή μας, δεν πρέπει να υπάρξει καμιά συζήτηση επί του περιεχομένου της ΜΠΕ, διότι έτσι θα νομιμοποιηθεί η εταιρία του Μελισσανίδη. Ο αγώνας πρέπει να εστιαστεί στην αποβολή της «Δικέφαλος 1924 ΑΕ» από κάθε δοσοληψία με το ΥΠΑΠΕΝ ή άλλες υπηρεσίες (Περιφέρεια, Δήμο), διότι η εμπλοκή της είναι παράνομη. Θα παρακολουθούμε συστηματικά το θέμα και θα ενημερώνουμε για κάθε εξέλιξη.