Οπως έχουμε ξαναγράψει, ο συνταξιούχος δασολόγος Δ. Σπαθής είναι ταυτόχρονα πρόεδρος του Φορέα του Εθνικού Δρυμού Πάρνηθας, από τις 2 Φλεβάρη του 2009 μετακλητός υπάλληλος στο πολιτικό γραφείο του Σ. Χατζηγάκη και από τις 2 Απρίλη του 2009 Ειδικός Σύμβουλός του για τη δασική πολιτική. Ο κύριος αυτός, αντί να προστατεύει τον Εθνικό Δρυμό βάλθηκε να φτιάξει τη Σαρακατσάνικη Στάνη στον Πυρήνα του (κάτι που απαγορεύεται ρητά από την ισχύουσα νομοθεσία) και προκειμένου να το πετύχει εκβιάζει τους υπηρεσιακούς παράγοντες να παρανομήσουν νομιμοποιώντας την ενέργεια αυτή.
Στα χνάρια του βαδίζει τώρα και άλλος δασολόγος, ο Κ. Κραββαρίτης, που επίσης έχει πολλές ιδιότητες. Είναι αντιπρόεδρος στην Πανελλήνια Ενωση Δασολόγων Δημοσίων Υπαλλήλων (ΠΕΔΔΥ), προϊστάμενος της Διεύθυνσης Αναδασώσεων και Ορεινής Υδρονομίας (ΔΑΟΥ), σύμβουλος στη δασολογική πολιτική της πολιτικής ηγεσίας του υπουργείου Γεωργίας, ενώ κατέχει και άλλα πόστα.
Ο Κ. Κραββαρίτης στις 4 Μάη εξέδωσε μια κατάπτυστη εγκύκλιο με την οποία νομιμοποιεί έργα αναψυχής (βασικά αναψυκτήρια), τα οποία κατασκεύασαν δήμαρχοι σε περιοχές που έχουν κηρυχθεί δασωτέες ή αναδασωτέες, αγνοώντας προκλητικά την ισχύουσα δασική νομοθεσία, τις θέσεις της αρμόδιας Διεύθυνσης, της Διεύθυνσης Προστασίας Δασών και Φυσικού Περιβάλλοντος (ΔΠΔΦΠ) του υπουργείου Γεωργίας, καθώς και τη διαφορετική θέση που έχει ο προϊστάμενος της Γενικής Διεύ-θυνσης Ανάπτυξης και Προστασίας Δασών και Φυσικού Περιβάλλοντος (ΓΔΑΠΔΦΠ) Σ. Σαγρής. Εφθασε στο σημείο ο Κ. Κραββαρίτης να παρακάμψει την ΔΠΔΦΠ, που είχε και έχει τη θέση ότι απαγορεύονται τα αναψυκτήρια μέσα σε δάση και δασικές εκτάσεις που έχουν κηρυχθεί δασωτέες και αναδασωτέες, και να εκμεταλλευτεί την απουσία του Σ. Σαγρή για να εκδώσει την κατάπτυστη αυτή εγκύκλιο.
Δεν χωράει αμφιβολία, ότι ο Κ. Κραββαρίτης δεν θα τολμούσε να τσαλαπατήσει τη νομιμότητα, εάν δεν κατείχε τόσα πόστα και δεν ήταν στέλεχος της ΝΔ και της ΔΑΚΕ. Επειδή πρέπει εδώ και τώρα να αποκατασταθεί η νομιμότητα, για να μη ξεσαλώσουν οι δήμαρχοι με την κατασκευή αναψυκτηρίων και άλλων έργων σε αναδασωτέες και δασωτέες εκτάσεις, οφείλει ο Σ. Σαγρής να προχωρήσει άμεσα στην απόσυρση της κατάπτυστης αυτής εγκυκλίου, όσο και εάν αυτό του δημιουργεί προσωπικά προβλήματα, μιας και θα αναγκαστεί να συγκρουστεί με τον Κ. Κραββαρίτη, τη ΔΑΚΕ και την πολιτική ηγεσία του υπουργείου Γεωργίας.
Τέλος, η ΠΕΔΔΥ οφείλει να πάρει δημόσια θέση για την παράνομη ενέργεια του Κ. Κραββαρίτη και να τον υποχρεώσει να την πάρει πίσω ή να τον εξαναγκάσει σε παραίτηση από το ΔΣ της, δεδομένου ότι με την ενέργειά του αυτή προσβάλλει το κύρος της.