Στην εκτενή ανάλυση που δημοσιεύτηκε στο προηγούμενο φύλλο της «Κ» με τίτλο «Ενα βήμα πριν την παράδοση του Αλσους στο Μελισσανίδη η διοίκηση Βασιλόπουλου», αναφερθήκαμε και στις παλαιότερες απόπειρες της κυβέρνησης Σημίτη να νομιμοποιήσει το «σχέδιο Γρανίτσα» για το γήπεδο της ΑΕΚ με τους νόμους 3044/2002 και 3207/2003. Με τους νόμους αυτούς γινόταν επέκταση του ρυμοτομικού σχεδίου του Δήμου Νέας Φιλαδέλφειας προς το Αλσος. Η επέκταση του ρυμοτομικού σχεδίου γινόταν μέσω νόμου και όχι με Προεδρικό Διάταγμα, όπως επιβάλλεται. Θυμίσαμε, ακόμη, ότι με το νόμο 4277/2014 εισάγεται ξανά ατόφιο το «σχέδιο Γρανίτσα», επεκτείνοντας το ρυμοτομικό σχέδιο έτσι που να αρπάζει τμήμα του Αλσους, πάλι με νόμο και όχι με ΠΔ. Το εξοργιστικό είναι ότι στον ίδιο νόμο, με ρητή διάταξη, καταργείται η παλιά νομική διάταξη που υλοποιούσε το «σχέδιο Γρανίτσα (άρθρο 19 του νόμου 3044/2002, που κρίθηκε αντισυνταγματικό από το ΣτΕ) και επαναφέρεται αυτούσια με άλλη διάταξη!
Ψάχνοντας στη «Διαύγεια» του ΥΠΕΚΑ βρήκαμε εννέα σχέδια ΠΔ, όλα υπογεγραμμένα από τον αρμόδιο αναπληρωτή υπουργό Ν. Ταγαρά, με τα οποία εγκρίνεται η επέκταση και τροποποίηση ρυμοτομικών σχεδίων. Αφορούν τροποποίηση εγκεκριμένων ρυμοτομικών σχεδίων στους δήμους Μαραθώνα Αττικής, Σαρωνίδας Αττικής, Αιγιαλείας στο νομό Αχαΐας, Εορδαίας στο νομό Κοζάνης, Κηφισιάς στο δήμο Θήβας, Χαλκίδας, Αθηναίων και Λευκάδας. Επτά από τα ΠΔ εκδόθηκαν μετά τη δημοσίευση του νόμου 4277/2014 και δύο λίγο πριν (ένα στις 27 Ιούνη και ένα άλλο στις 23 Ιούλη, σε χρόνους δηλαδή που το νομοσχέδιο του 4277/2014 είχε κατατεθεί στη βουλή και είχε προηγηθεί η λεγόμενη δημόσια διαβούλευση).
Βλέπουμε, δηλαδή, ότι τα ρυμοτομικά σχέδια εξακολουθούν να τροποποιούνται και να επεκτείνονται όχι με νόμο αλλά με Προεδρικό Διάταγμα. Εχουμε, δηλαδή, μια ακόμη πρακτική επιβεβαίωση του ότι η αρπαγή τμήματος του Αλσους της Νέας Φιλαδέλφειας με το κόλπο της επέκτασης του ρυμοτομικού σχεδίου της πόλης αποτελεί μια προκλητική ad hoc ρύθμιση υπέρ των συμφερόντων του μεγαλοκαπιταλιστή Μελισσανίδη, η οποία έρχεται σε πλήρη σύγκρουση με τη νόμιμη πρακτική της Διοίκησης για την επέκταση και τροποποίηση των ρυμοτομικών σχεδίων, η οποία γινόταν και εξακολουθεί να γίνεται με την έκδοση Προεδρικών Διαταγμάτων και όχι με νόμους ή υπουργικές αποφάσεις.
Η τροποποίηση του ρυμοτομικού σχεδίου του Δήμου Νέας Φιλαδέλφειας (νυν Δήμος Φιλαδέλφειας-Χαλκηδόνας), με σκοπό τη νομιμοποίηση του «σχεδίου Γρανίτσα» κρίθηκε τρεις φορές αντισυνταγματική από το ΣτΕ. Αυτή που επιχειρείται να γίνει με το άρθρο 42 του νόμου 4277/2014 είναι η τρίτη απόπειρα και φυσικά είναι παράνομη, σύμφωνα με τις αποφάσεις του ΣτΕ που δεν επιδέχονται αμφισβήτησης. Ως παράνομη πρέπει να αντιμετωπιστεί από όλες τις υπηρεσίες της Κεντρικής Διοίκησης και από το Δήμο Φιλαδέλφειας-Χαλκηδόνας, που έχει και τη δυνατότητα προσφυγής στο ΣτΕ, την οποία δεν έχουν οι υπηρεσίες της Κεντρικής Διοίκησης.