Σε σκληρό συναγωνισμό επιδίδονται οι Κ. Κιλτίδης και Α. Κοντός: ποιος θα επισκεφθεί περισσότερες φορές τις πυρόπληκτες περιοχές, ποιος θα κερδίσει τις εντυπώσεις στον πόλεμο των ανακοινώσεων. Φτάσαμε, όμως, στις αρχές Απρίλη και οι ίδιοι άνθρωποι, με τη δασική πολιτική που ασκούν, εξακολουθούν να κρατούν την Ελλάδα όμηρο των φυσικών φαινομένων, είτε πρόκειται για πυρκαγιές είτε για βροχοπτώσεις.
Οι εργάτες των δασικών συνεταιρισμών δούλεψαν για να φτιάξουν τα κορμοδέματα και τα κορμοπλέγματα στις πυρόπληκτες περιοχές. Χωρίς να εξετάσουμε εδώ πόσο καλά έγιναν αυτά τα έργα (όχι ότι αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα, ας φρόντιζε όμως η κυβέρνηση να έχουν οι δασικές υπηρεσίες το απαραίτητο προσωπικό για να μπορούν να εκπληρώσουν και το ελεγκτικό τους έργο), σημειώνουμε ότι οι δασεργάτες δεν πληρώθηκαν για τη δουλειά που τέλειωσαν εδώ και καιρό. Το υπουργείο Γεωργίας μέχρι τις 31 Μάρτη του 2008 τους χρωστούσε τουλάχιστον 5 εκατ. ευρώ (συν το ΦΠΑ). Οι δασεργάτες εδώ και καιρό διαμαρτύρονται επειδή δεν πληρώθηκαν (οι διαμαρτυρίες τους βγήκαν και στον Τύπο). Ο Κ. Κιλτίδης, για να βουλώσει στόματα, την 1η Απρίλη εκταμίευσε από τον Ειδικό Φορέα Δασών 2 εκατ. ευρώ, όμως το χρέος προς τους δασικούς συνεταιρισμούς παραμένει και ξεπερνά τα 3 εκατ. ευρώ. Στον προϋπολογισμό του Ειδικού Φορέα Δασών έχει εγγραφεί πίστωση 8 εκατ. ευρώ για το 2008. Μετά την παραπάνω απόφαση του Κ. Κιλτίδη, απέμειναν 6 εκατ. ευρώ, αν δε αφαιρέσουμε τα 4,5 εκατ. ευρώ που θα διατεθούν για τους δασικούς χάρτες της Αττικής και της Χαλκιδικής, μένει για το 2008 1.5 εκατ. ευρώ.
Για την προστασία και ανάπτυξη των δασών, μέχρι το Νοέμβρη του 2007 που άνοιξε ο προϋπολογισμός του Ειδικού Φορέα Δασών διατίθονταν πόροι μόνο από το Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων, που ανέρχονταν σε 8 εκατ. ευρώ, από τα οποία τα 2 εκατ. πήγαιναν στους ΟΤΑ Α’ βαθμού για το Πρόγραμμα Θησέας. Ετσι, για την προστασία των δασών πήγαινε το πενιχρό ποσό των 6 εκατ. ευρώ το χρόνο. Από τα έργα προστασίας που έγιναν το 2007 δημιουργήθηκε ένα χρέος 2,5 εκατ. ευρώ. Τελικά, από το ΠΔΕ για έργα του 2008 απέμειναν μόνο 3,5 εκατ. ευρώ. Αν προσθέσουμε και τα 1.5 εκατ. ευρώ από τον Ειδικό Φορέα Δασών, μιλάμε για ένα συνολικό ποσό 5 εκατ. ευρώ, που θα είναι διαθέσιμο για έργα προστασίας και ανάπτυξης των δασών το 2008.
Πριν δούμε σε ποιο στάδιο βρίσκονται οι προετοιμασίες τόσο των κεντρικών όσο και των περιφερειακών δασικών υπηρεσιών, είναι χρήσιμο να ολοκληρώσουμε με τις ανειλημμένες οικονομικές τους υποχρεώσεις. Μετά τις εκλογές του 2007, έχουν προσληφθεί από τις περιφερειακές υπηρεσίες 1.220 οκταμηνίτες συμβασιούχοι. 500 απ’ αυτούς πρσλήφθηκαν στις πυρόπληκτες περιοχές, ενώ οι 720 στην Κρατική Εκμετάλλευση Δασών στους Εθνικούς Δρυμούς και στη Θήρα. Σύμφωνα με εκτιμήσεις υπηρεσιακών παραγόντων, για τη μισθοδοσία και ασφαλιστική κάλυψή τους θα απαιτηθούν 11,2 εκατ. ευρώ. Εχουν εξευρεθεί ως τώρα 3,8 εκατ. ευρώ, ενώ υπάρχει πρόβλημα εξεύρεσης του υπόλοιπου ποσού (7,4 εκατ. ευρώ). Ας θυμηθούμε ότι πρωτοκλασάτοι υπουργοί της κυβέρνησης έλεγαν το φθινόπωρο του 2007, ότι οι δαπάνες των αντιπλημμυρικών έργων θα καλυφθούν από τον κρατικό προϋπολογισμό. Αυτή η δέσμευση ξεχάστηκε και το μπαλάκι πετάχτηκε στην πολιτική ηγεσία του υπουργείου Γεωργίας, η οποία κατέφυγε στην εύκολη λύση της αφαίμαξης του προϋπολογισμού του Ειδικού Φορέα Δασών. Λύση που αποβαίνει σε βάρος της προστασίας και ανάπτυξης των δασών. Ποιος λοιπόν μπορεί να αποκλείσει, ότι ο υπουργός Γεωργίας δε θα βάλει χέρι στο υπόλοιπο των 5 εκατ. ευρώ, προκειμένου να καλυφθεί η μισθοδοσία ενός μέρους των συμβασιούχων;
Οχι μόνο τα 5 εκατ. ευρώ που απέμειναν για το 2008, αλλά και το ποσό των 16 εκατ. ευρώ (8 από το ΠΔΕ και 8 από τον ΕΦΔ), που αρχικά εγγράφεται, είναι ποσά πενιχρά για να γίνουν τα έργα που απαιτούνται για την ανάπτυξη και προστασία των δασών. Αξίζει ν’ αναφέρουμε ότι ο Β. Γιωτάκης (πρώην γενικός διευθυντής Ανάπτυξης και Προστασίας Δασών και Φυσικού Περιβάλλοντος), που ήταν από τους βασικούς συντάκτες του δασοκτόνου νόμου 3208 /2003, στο αρχικό σχέδιό του είχε εισηγηθεί να πηγαίνουν για την προστασία και ανάπτυξη των δασών από τον κρατικό προϋπολογισμό 15 δισ. δρχ. (44 εκατ. ευρώ) το χρόνο, που θα αναπροσαρμόζονταν κάθε χρόνο τιμαριθμικά και επιπλέον τα ετήσια έσοδα από τη Θήρα και τα Δάση. Τελικά η εισήγηση εκείνη δεν πέρασε και έμεινε μόνο ο Ενιαίος Φορέας Δασών.
Ως πρόσφατα νομίζαμε ότι ο ΕΦΔ ήταν κλειστός και ότι είχε αποθεματικό γύρω στα 60 εκατ. ευρώ (32 του ΕΦΔ από το 2004 και γύρω στα 28 από την πρώην ΘΗΡΑ), γιατί επίσημα γνωρίζαμε ότι ο Ε. Μπασιάκος, από το 2004 έως το Σεπτέμβρη του 2007 που παρέδωσε στον Α. Κοντό, αρνούνταν να βγάλει απόφαση για την εκταμίευση χρημάτων από τον ΕΦΔ, προκειμένου να γίνουν έργα προστασίας και ανάπτυξης των δασών. Τελικά, όμως, στο Λογαριασμό ή στους Λογαριασμούς που είναι εγγεγραμμένο το αποθεματικό του ΕΦΔ, αυτό κυμαίνεται λίγο πάνω από τα 10 εκατ. ευρώ. Συμβαίνει αυτό, γιατί οι λογαριασμοί του ΕΦΔ είχαν ανοίξει από τους υπουργούς Γεωργίας και για άλλες δαπάνες, πέραν αυτών που πηγαίνουν για ανάπτυξη και προστασία των δασών. Ο ισχυρισμός λοιπόν του Κ. Κιλτίδη, ότι αυτός άνοιξε τον Λογαριασμό του ΕΦΔ είναι εν μέρει αληθής, μιας και από τον ΕΦΔ άρχισε επί των ημερών του να καλύπτεται και μέρος των δαπανών για ανάπτυξη και προστασία των δασών, και εν μέρει αναληθής, διότι ήθελε να καλύψει την παράνομη πρακτική των προκατόχων του στην οποία αναφερθήκαμε.
Ανακεφαλαιώνοντας, θυμίζουμε ότι την 1η Απρίλη του 2008 η πολιτική ηγεσία του υπουργείου Γεωργίας διαθέτει 9,5 ευρώ από το ΠΔΕ και τον ΕΦΔ του 2008 (4,5 εκατ. ευρώ για τους δασικούς χάρτες και 5 εκατ. ευρώ για έργα ανάπτυξης και προστασίας δασών) και 10 εκατ. ευρώ από το αποθεματικό του ΕΦΔ. Μ’ αυτά τα ποσά πρέπει να πληρωθούν τα 7,4 εκατ. ευρώ που οφείλει στους 1.220 συμβασιούχους, τα 4 εκατ. ευρώ που χρωστούν στους δασεργάτες και να γίνουν κάποια έργα ανάπτυξης και προστασίας των δασών. Κάποιοι πονηροί θα επιχειρήσουν να μας αντικρούσουν λέγοντας ότι υπάρχουν και κονδύλια του Δ’ ΚΠΣ. Τους απαντάμε ότι αυτά πρέπει να τα διαγράψουν για όλο το 2008 και να αρχίσουν να μιλάνε γι’ αυτά από το Φλεβάρη με Μάρτη του 2009.
O K. Kιλτίδης στις 17 Γενάρη με επείγουσα εγκύκλιό του καλούσε τις περιφερειακές δασικές υπηρεσίες να του στείλουν το αργότερο μέχρι τις 29 Φλεβάρη του 2008 το πρόγραμμα με τα έργα που πρέπει να γίνουν το 2008. Ρωτήσαμε αυτή τη βδομάδα τον προϊστάμενο της Διεύθυνσης Δασικών Πόρων πότε θα ανακοινώσει στις περιφερειακές υπηρεσίες ποια από τα έργα θα εγκριθούν και ποιο θα είναι το ύψος των δαπανών. Μας απάντησε ότι δεν είναι ακόμη έτοιμοι να κάνουν ανακοινώσεις. Μας θύμισε μόνο αυτό που είναι γνωστό σ’ όλους όσοι ασχολούνται επισταμένως με τη δασική πολιτική, ότι πάντα οι περιφερειακές διευθύνσεις έβαζαν πάρα πολλά έργα και απ’ αυτά εγκρίνονταν πάντα λιγότερα, γιατί πάντα ήταν πολύ περιορισμένα τα κονδύλια που εγκρίνονταν από την πολιτική ηγεσία του υπουργείου Γεωργίας για έργα προστασίας και ανάπτυξης των δασών. Πενιχρότατα είναι, λοιπόν, για μια ακόμη χρονιά τα κονδύλια για τα έργα προστασίας και ανάπτυξης των δασών. Ελάχιστα έργα θα γίνουν, γι’ αυτό και οι αρμόδιοι υπηρεσιακοί παράγοντες δεν βιάζονται ν’ ανακοινώσουν ποια από τα ζητηθέντα έργα εγκρίθηκαν. Αυτό θα έχει σαν αποτέλεσμα η χώρα να είναι ανοχύρωτη, όταν θα αρχίσουν να ξεσπούν οι πυρκαγιές που στη συντριπτική τους πλειοψηφία δεν είναι έργο οργανωμένου σχεδίου, όπως κάθε χρόνο ισχυρίζονται τα κυβερνητικά παπαγαλάκια, προκειμένου να καλύψουν τις εγκληματικές ευθύνες της κυβέρνησης.