Δυο χρόνια συμπληρώθηκαν από το ναυάγιο του Sea Diamond και η τοξική βόμβα, το μεγάλο κρουαζιερόπλοιο, παραμένει στο βυθό του κόλπου της Καλντέρας, απειλώντας το οικοσύστημα της Σαντορίνης (και όχι μόνο) με μια τεράστια οικολογική καταστροφή. Οι Σαντορινιοί μαζεύτηκαν την περασμένη Κυριακή στο λιμάνι του Αθηνιού, για να απαιτήσουν να απαντληθούν τα πετρελαιοειδή που ακόμα βρίσκονται στις δεξαμενές καυσίμων του βυθισμένου πλοίου και την ανέλκυση και απομάκρυνση του ναυάγιου. Αιτήματα που υποστηρίζουν και οι τοπικές αρχές, αφού δε μπορούν να κάνουν διαφορετικά, διότι ο κόσμος θα πέσει πάνω τους. Ομως, οι διαμαρτυρίες μέχρι στιγμής πέφτουν στο κενό. Η πλοιοκτήτρια εταιρία… τιμά το επώνυμό της, έχοντας γίνει Λούης, ενώ η κυβέρνηση κοροϊδεύει, με πρωταγωνιστή πλέον τον υφυπουργό Καμμένο, ο οποίος στέλνει δήθεν τελεσίγραφα στην εταιρία. Αν αναλογιστούμε τα ζόρια που τραβάει ο τουρισμός, εύκολα θα καταλήξουμε στο συμπέρασμα ότι δεν έχουν σκοπό να κάνουν τίποτα.