Την κατασκευή νομαρχιακών δρόμων με τη χρήση απαγορευμένων υλικών επιτρέπει ο νομάρχης Χαλκιδικής. Πρόκειται για τα στείρα, υλικά που περισσεύουν από τα μεταλλεία της εταιρίας «Ελληνικός Χρυσός» (συμφερόντων και Μπόμπολα). Ο νομάρχης με τη νεοδημοκρατική πλειοψηφία του Νομαρχιακού Συμβουλίου αποφάσισαν τη χρήση των στείρων, με τη σιωπηλή συγκατάθεση της πασοκικής αντιπολίτευσης.
Τα στείρα είναι τα υπολείμματα από την επεξεργασία των εξορυσσόμενων μεταλλευμάτων, μετά την απόληψη των μετάλλων για τα οποία έχει πάρει σχετική άδεια ο καπιταλιστής που εκμεταλλεύεται το μεταλλείο. Στην προκειμένη περίπτωση, η εταιρία έχει πάρει άδεια για την εξόρυξη μολύβδου και χαλκού. Ετσι, δεν έχει δικαίωμα να βγάλει εκτός του μεταλλείου τα στείρα, στα οποία συνυπάρχουν διάφορες επικίνδυνες ουσίες με ποσότητες άλλων μετάλλων για τα οποία δεν έχει άδεια εκμετάλλευσης ή είναι σε πολύ μικρές ποσότητες, ασύμφορες για εκμετάλλευση. Ο Κανονισμός Μεταλλευτικών και Λατομικών Εργασιών προβλέπει για τα στείρα στο άρθρο 83:
«1. Ο χώρος και ο τρόπος απόθεσης καθώς και η τελική διαμόρφωση των αποθέσεων στείρων, πρέπει να επιλέγονται στην εκπόνηση της τεχνικής μελέτης του άρθρου 4, ώστε να εξασφαλίζονται η ορθολογική λειτουργία του έργου, η ευστάθεια των πρανών και η δυνατότητα αποκατάστασης του τοπίου. Τα σχετικά κριτήρια που θα πρέπει να παίρνονται υπόψη στην παραπάνω μελέτη είναι: α) Υπαρξη τμήματος κοιτάσματος που βρίσκεται στον ίδιο χώρο με κείνο που θα γίνει η απόθεση (επιφανειακά ή υπόγεια) ή και σε γειτονικό χώρο. β) Μορφολογία και χλωρίδα του χώρου απόθεσης.γ) Πετρολογικά, εδαφολογικά, υδρολογικά και κλιματολογικά χαρακτηριστικά του χώρου απόθεσης. δ) Πετρολογικά και μηχανικά χαρακτηριστικά, καθώς και ποσότητα του για απόθεση στείρου. ε) Δυνατότητα επαναφοράς ή απόθεσης του στείρου στα κενά της εκμετάλλευσης.ζ) Γειτνίαση με οικισμούς, δρόμους, έργα κοινής ωφέλειας, αρχαιολογικούς ή τουριστικούς χώρους κ.λπ.».
Από την προσεχτική μελέτη των κριτηρίων σύνταξης της τεχνικής μελέτης, σύμφωνα με την οποία θα διαμορφωθεί ο χώρος και θα καθοριστεί ο τρόπος απόθεσης των στείρων, γίνεται φανερό και στον ελάχιστα μυημένο σ’ αυτά τα θέματα, ότι η απόθεση θα πρέπει να γίνει στο χώρο που περιβάλλει και ανήκει στο μεταλλείο. Δεύτερο, σύμφωνα με το κριτήριο ζ, δεν πρέπει ο χώρος απόθεσης να γειτνιάζει με οικισμούς, δρόμους κ.λπ. Μένουμε στο κριτήριο να μη γειτνιάζει o χώρος απόθεσης των στείρων με δρόμους. Αυτό το κριτήριο αποδεικνύει ότι απαγορεύεται η χρήση των στείρων, για τα οποία μάλιστα η εταιρία «Ελληνικός Χρυσός» δεν έχει άδεια χρήσης και εμπορίας ως δικό της εμπόρευμα.
Γι’ αυτή την παράνομη ιστορία κάναμε εκτεταμένη έρευνα και συγκεντρώσαμε πλούσιο υλικό, που αποκαλύπτει άλλη μία καραμπινάτη διαπλοκή που, εκτός των άλλων, βάζει σε κίνδυνο και τη δημόσια υγεία. Την επόμενη βδομάδα τα σπουδαία.