Σε πρόσφατο φύλλο αποκαλύψαμε το γεγονός ότι ο δασάρχης Αρναίας Γ. Φουρκιώτης είχε δώσει, στις 27 Ιούνη του 2007, βεβαίωση στον τοπογράφο των Βατοπεδινών Ν. Κιάκα, ότι θεωρείται και γίνεται αποδεκτό το τοπογραφικό διάγραμμα για το δάσος της Ουρανούπολης, που από δάσος το μετέτρεπε σε αγροτεμάχιο άρτιο και οικοδομήσιμο. Αποκαλύψαμε, επίσης ότι ο ίδιος υπέβαλε ερωτήματα στη Διεύθυνση Δασών της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας για το δάσος της Ουρανούπολης.
Κατά την άποψή μας, κακώς σφράγισε και έγραψε «θεωρείται και γίνεται αποδεκτό» το έγγραφο που περιείχε τη δήλωση του τοπογράφου ότι το δάσος της Ουρανούπολης είναι άρτιο και οικοδομήσιμο σύμφωνα με τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις. Γιατί με τη βεβαίωση αυτή, ανεξάρτητα από την παραπομπή στο έγγραφο 2468 (από το οποίο έμμεσα απορρέει ότι η συγκεκριμένη έκταση είναι δάσος), εμμέσως πλην σαφώς αποδέχεται τη θέση του τοπογράφου των Βατοπεδινών, ότι πρόκειται για άρτιο και οικοδομήσιμο αγροτεμάχιο και έτσι άναψε το πράσινο φως για την οικοπεδοποίηση του δάσους της Ουρανούπολης.
Είναι γνωστή η θετική στάση μας έναντι των δασολόγων που υπερασπίζονται την επιστήμη τους, το δάσος και τη δημόσια περιουσία και η πολεμική μας ενάντια σε εκείνους που πράττουν το αντίθετο. Με αυτά τα δεδομένα, θέλουμε να εκφράσουμε τη ζωηρή αντίθεσή μας στην πρακτική πολλών δασαρχών (όπως αυτή του Γ. Φουρκιώτη) να υπογράφουν τέτοιες βεβαιώσεις, πάνω στο χαρτί που περιλαμβάνει τη δήλωση του μηχανικού ότι το δάσος που απεικονίζεται στο τοπογραφικό είναι άρτιο και οικοδομήσιμο! Αυτή η πρακτική δεν προβλέπεται από την ισχύουσα δασική νομοθεσία. Το σπουδαιότερο: με βάση δύο εγκυκλίους του υπουργείου Γεωργίας απαγορεύεται η έκδοση βεβαιώσεων σε πολίτες από τους δασάρχες για το χαρακτήρα δασικών εκτάσεων, όταν οι πολίτες δεν υποβάλλουν αίτηση για πράξη χαρακτηρισμού. Μέχρι τις 3 Σεπτέμβρη του 1997 ίσχυε η εγκύκλιος 80300/5-9-91 του αναπληρωτή υπουργού Γεωργίας Π. Χατζηνικολάου, με την οποία επιτρέπονταν η έκδοση από τους δασάρχες βεβαιώσεων για το χαρακτήρα δασικών εκτάσεων, χωρίς την προϋπόθεση της υποβολής από τον ενδιαφερόμενο αίτησης για πράξη χαρακτηρισμού και χωρίς την έκδοση πράξης χαρακτηρισμού. Αυτή η εγκύκλιος καταργήθηκε από εγκύκλιο του υπουργού Γεωργίας Σ. Τζουμάκα, που ισχύει από τις 3 Σεπτέμβρη του 1997. Παραθέτουμε το σχετικό απόσπασμα: «Σε κάθε περίπτωση που υποβάλλονται αιτήσεις, με τις οποίες φυσικά ή νομικά πρόσωπα ζητούν να πληροφορηθούν σχετικά με τον χαρακτήρα μιας έκτασης, η υπηρεσία διά του αρμόδιου δασάρχη θα προβαίνει στην έκδοση πράξης χαρακτηρισμού σύμφωνα με το άρθρο 14 Ν. 998/79». Αυτή η εγκύκλιος ισχύει μέχρι σήμερα. Την 1η Δεκέμβρη του 2000 εκδόθηκε εγκύκλιος από τον υφυπουργό Γεωργίας Φ. Χατζημιχάλη, που συνεχίζει να ισχύει. Σύμφωνα μ’ αυτή, «η διαδικασία του άρθρου 14 Ν. 998/79 εφαρμόζεται και στις κοινόχρηστες εποικιστικές εκτάσεις και στα κληροτεμάχια προκειμένου να διαπιστωθεί αν υπάγονται και σε ποιες ακριβώς διατάξεις της δασικής νομοθεσίας σύμφωνα με τα άρθρα 15 Ν.1734/87 και 75 Ν.998/79».
Εάν λοιπόν ο τοπογράφος της Μονής Βατοπεδίου είχε υποβάλει αίτηση για να πληροφορηθεί το χαρακτήρα του δάσους της Ουρανούπολης ο δασάρχης Αρναίας είχε δύο επιλογές: ‘Η να εφαρμόσει την τελεσίδικη απόφαση της Επιτροπής Απαλλοτριώσεων ότι πρόκειται για δάσος χθαμαλό και κοινόχρηστο και να απαντήσει στον τοπογράφο ότι είναι δάσος και όχι κληροτεμάχιο άρτιο και οικοδομήσιμο κόβοντας έτσι τη φόρα στους Βατοπεδινούς και αναγκάζοντάς τους να παραιτηθούν από τον αποχαρακτηρισμό του δάσους της Ουρανούπολης, ή να κάνει πράξη χαρακτηρισμού και δεδομένου ότι η βλάστηση καλύπτει κατά 100% την έκταση αυτή να απαντήσει ότι είναι δάσος, ανεξάρτητα από τον τύπο της βλάστησης. Και σ΄ αυτή την περίπτωση οι Βατοπεδινοί «θα έκοβαν πέρα» και θα έψαχναν για άλλη έκταση.
Ο Γ. Φουρκιώτης δεν έκανε ούτε το ένα ούτε το άλλο. Παράνομα έδωσε τη βεβαίωση με την οποία θεωρούσε και έκανε δεκτή και τη δήλωση του τοπογράφου, ότι το δάσος της Ουρανούπολης είναι κληροτεμάχιο άρτιο και οικοδομήσιμο!
Στις 10 Μάη του 2007, η προϊσταμένη της Διεύθυνσης Πολιτικής Γης του υπουργείου Γεωργίας Στ. Μαντέλη ρωτούσε τη Διεύθυνση Δασών Χαλκιδικής για το χαρακτήρα του δάσους της Ουρανούπολης. Το ερώτημα αυτό η Διεύθυνση το διαβίβασε στον δασάρχη Αρναίας για να απαντήσει σχετικά. Εν προκειμένω, τόσο η Διεύθυνση Δασών Χαλκιδικής όσο και ο δασάρχης Αρναίας παρανόμησαν, γιατί σύμφωνα με τις εγκυκλίους Τζουμάκα και Χατζημιχάλη, που προαναφέραμε, έπρεπε η Στ. Μαντέλη να υποβάλει αίτηση για πράξη χαρακτηρισμού, και ο δασάρχης να κάνει την πράξη και να της δώσει απάντηση. Οχι να της δώσει απάντηση στις 27 Ιούνη του 2007, χωρίς πράξη χαρακτηρισμού. Κανονικά, ο Γ. Φουρκιώτης δεν έπρεπε να δώσει στη Στ. Μαντέλη καμία απάντηση, αφού η ίδια δεν είχε υποβάλει αίτηση για πράξη χαρακτηρισμού. Επρεπε να της θυμίσει ότι σύμφωνα με την απόφαση της Επιτροπής Απαλλοτριώσεων, που είναι οριστική και τελεσίδικη, η έκταση είναι δάσος. Είναι, λοιπόν, καιρός να τελειώνουμε μ’ αυτή την καραμπινάτη παρανομία και το δάσος της Ουρανούπολης να παραμείνει δάσος.