Τον Σεπτέμβρη του 2008 ψηφίστηκε στη Βουλή νόμος για την κτηνοτροφία. Σ’ αυτό το νόμο μπήκαν πολύ πονηρές αντιδασικές διατάξεις που άνοιγαν το δρόμο για μερική άρση προγενέστερων αποφάσεων γενικών γραμματέων των περιφερειών, με τις οποίες είχαν κηρυχθεί καμένες δασικές εκτάσεις και δάση αναδασωτέα. Ηθελαν να προχωρήσουν σε μερική άρση, προκειμένου να νομιμοποιήσουν είτε πράξεις χαρακτηρισμού με το δασοκτόνο νόμο 3208/2003 είτε αποφάσεις με τις οποίες γίνονταν αποχαρακτηρισμοί μικρών δασικών εκτάσεων, προκειμένου να οικοδομηθούν, και μεγάλων δασικών εκτάσεων, προκειμένου να γίνουν έργα δήθεν δημοσίου συμφέροντος.
Αυτές οι διατάξεις είναι αντιδασικές, γιατί δεν μπορείς να καταργείς παράνομα την προσφυγή στη Δευτεροβάθμια Επιτροπή Επίλυσης Δασικών Αμφισβητήσεων, που προβλέπεται από τον νόμο 998/1979. Δεν μπορείς να κάνεις αυτές τις μερικές τροποποιήσεις, όταν εκκρεμεί η προσφυγή του ΓΕΩΤΕΕ στο ΣτΕ κατά των βασικών άρθρων του 3208/2003 και όταν στη συνέχεια το ΣτΕ υποβάλλει στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο προδικαστικό ερώτημα για το άρθρο 1 του νόμου 3208/2003, που σημαίνει ότι μέχρι να εκδοθεί απόφαση δεν έπρεπε να εφαρμόζεται καμία διάταξη του δασοκτόνου νόμου 3208/2003.
Αυτό, ανάμεσα στ’ άλλα σημαίνει, ότι όλη αυτή την περίοδο δεν έπρεπε να γίνονται πράξεις χαρακτηρισμού, για να μην εφαρμόζεται ο νόμος 3208/2003 και δημιουργεί τετελεσμένα. Αυτό το αναφέρουμε γιατί εκτός των διατάξεων του άρθρου 36 του νόμου 3698/2008 για την κτηνοτροφία, που προβλέπουν την προσφυγή σε πράξεις χαρακτηρισμού, γινόταν προσφυγή στις δασικές υπηρεσίες για πράξεις χαρακτηρισμού, όπως στην περίπτωση του «βατοπεδινού» δάσους της Ουρανούπολης.
Ο νόμος αυτός δημοσιεύτηκε στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης στις 2 Οκτώβρη. Πέρασαν όμως 9 μήνες μέχρι ν’ αρχίσουν να εφαρμόζονται οι πρώτες αποφάσεις μερικών άρσεων προγενέστερων αποφάσεων γενικών γραμματέων περιφερειών, με τις οποίες καμένες δασικές εκτάσεις κηρύσσονταν αναδασωτέες. Εμείς αποδίδουμε αυτή την καθυστέρηση στην κυβερνητική στάση (μέσω του γραμματέα της κυβέρνησης Α. Καρρά) να μη δημοσιεύει στο ΦΕΚ αποφάσεις με τις οποίες αναστέλλονταν μερικά προγενέστερες αποφάσεις που κήρυτταν εκτάσεις αναδασωτέες. Ομως, στο τελευταίο τρίμηνο, από τον Ιούλη μέχρι το Σεπτέμβρη, οι Γενικοί Γραμματείς των Περιφερειών της Ηπείρου, της Πελοποννήσου και του Ν. Αιγίου έβγαλαν 16 αποφάσεις. Το λόγο για τον οποίο άλλαξαν στάση η κυβέρνηση και ο γραμματέας της δεν τον γνωρίζουμε, όμως αυτή η αλλαγή είναι πολύ επικίνδυνη και γι’ αυτό το λόγο πρέπει να καταγγελθεί. Ακόμη, πρέπει να παλέψουμε να καταργηθεί, ώστε να μη δημιουργηθούν τετελεσμένα. Τέλος, πρέπει να καταργηθεί το άρθρο 36, γιατί οι διατάξεις του είναι αντισυνταγματικές.