Ανακοίνωση για τα γεγονότα των τελευταίων εβδομάδων στη Νέα Φιλαδέλφεια εξέδωσε το Συντονιστικό Κατοίκων Νέας Φιλαδέλφειας – Νέας Χαλκηδόνας και Γύρω Περιοχών. Στην ανακοίνωση τονίζεται ότι ο Δήμος αναγκάστηκε να κάνει προσφυγή στο ΣτΕ κατά του εμφανώς αντισυνταγματικού νόμου 4277/2014 υπό την πίεση της λαϊκής κινητοποίησης. Το Συντονιστικό επισημαίνει ότι αυτό δεν είναι αρκετό και απαιτεί από το Δήμο να επιστρέψει ως απαράδεκτη την αίτηση της εταιρίας του Μελισσανίδη για την υψομετρική μελέτη και να σταματήσει να την αναγνωρίζει και, επιπλέον, να δεσμευτεί δημόσια «ότι σε καμιά περίπτωση δεν πρόκειται να εγκρίνει υψόμετρα για τα 6 στρέμματα του Αλσους, που περιλαμβάνονται στη μελέτη που κατέθεσε η Δικέφαλος 1924 ΑΕ επικαλούμενη το νόμο 4277/2014». Το Συντονιστικό καλεί επίσης την Περιφέρεια Αττικής να διαγράψει το κονδύλι των 20 εκατ. ευρώ από τον προϋπολογισμό της και την επόμενη κυβέρνηση «να προωθήσει στη νέα Βουλή την κατάργηση του αντισυνταγματικού νόμου 4277/2014».
Παραθέτουμε τη σχετική παράγραφο από την ανακοίνωση του Συντονιστικού (ολόκληρη η ανακοίνωση δημοσιεύεται στην ιστοσελίδα μας: https://www.eksegersi.gr/Επικαιρότητα/23084).
«Η λαϊκή κινητοποίηση των προηγούμενων μηνών μπορεί να μην απέτρεψε την ψήφιση ενός εμφανώς αντισυνταγματικού νόμου, ανάγκασε, όμως, το Δήμο Φιλαδέλφειας-Χαλκηδόνας να προσφύγει στο Συμβούλιο της Επικρατείας κατά των χαριστικών νομοθετικών ρυθμίσεών του. Ομως αυτό δεν είναι αρκετό. Ο Δήμος θα πρέπει να επιστρέψει ως απαράδεκτη την αίτηση της Δικέφαλος ΑΕ για την υψομετρική μελέτη και να σταματήσει να αναγνωρίζει την εταιρεία. Επίσης, να δηλώσει ρητά και κατηγορηματικά ότι σε καμιά περίπτωση δεν πρόκειται να εγκρίνει υψόμετρα για τα 6 στρέμματα του Αλσους, που περιλαμβάνονται στη μελέτη που κατέθεσε η Δικέφαλος 1924 ΑΕ επικαλούμενη το νόμο 4277/2014, κατά του οποίου έχει προσφύγει. Οφείλει τέλος να παραιτηθεί επισήμως από την έφεση που κατέθεσε η προηγούμενη δημοτική αρχή κατά της περσινής απόφασης του Διοικητικού Πρωτοδικείου Αθηνών που κρίνει τις παράνομες κατασκευές μέσα στο Αλσος αυθαίρετες και κατεδαφιστέες. Η Περιφέρεια Αττικής θα πρέπει να διαγράψει την επιχορήγηση του Δημήτρη Μελισσανίδη με 20 εκατ. ευρώ από τον προϋπολογισμό της. Τέλος, η επόμενη κυβέρνηση θα πρέπει να προωθήσει στη νέα Βουλή την κατάργηση του αντισυνταγματικού νόμου 4277/2014».