Είθισται, οι πρωθυπουργοί και οι αρχηγοί των αστικών κομμάτων να επισκέπτονται τους τόπους καταστροφών, για να δείξουν το ενδιαφέρον τους. Συναντώνται με υπηρεσιακούς παράγοντες, ενημερώνονται, παριστάνουν πως δίνουν οδηγίες (οι πρωθυπουργοί), τραβιούνται φωτογραφίες και τηλεοπτικά πλάνα, γίνονται δηλώσεις, εκδίδονται δελτία Τύπου.
Ο Τσίπρας πήγε στις φωτιές (έστω και με καθυστέρηση), όμως στην πετρελαιοκηλίδα δεν πήγε. Ούτε στη Σαλαμίνα ούτε σε κάποιον έστω από τους δήμους της παραλιακής. Μπορεί ο Μητσοτάκης να στηλιτεύει το γεγονός, όμως στο επιτελείο προπαγάνδας του Μαξίμου η απόφαση παραμένει σταθερή: ο Τσίπρας δεν πρέπει να μπει στο κάδρο με τις μολυσμένες ακτές. Ισως να επισκεφτεί τον Πειραιά όταν θα έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία (επιφανειακής) απορρύπανσης και να οργανωθεί στο υπουργείο Ναυτιλίας κάποια φιέστα, στο πλαίσιο της οποίας θα ανακοινωθούν «αυστηροί έλεγχοι και άλλα μέτρα».
Βέβαια, ακόμα και η επιφανειακή αντιρρύπανση μπορεί να πάρει καιρό, γιατί ο μηχανισμός είναι μπάχαλο (για μη πούμε ότι δεν υπάρχει). Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι την περασμένη βδομάδα το υπουργείο Ναυτιλίας έστειλε e-mail στους Δήμους που επλήγησαν, ζητώντας τους να αναλάβουν την τοποθέτηση αντιρρυπαντικών φραγμάτων στη θάλασσα, για να περιοριστεί η πετρελαιοκηλίδα σε απόσταση από τις ακτές. Στους δήμους, που ούτε κονδύλια διαθέτουν ούτε έχουν ιδέα πώς γίνεται αυτή η δουλειά! Ασε που πρέπει να κάνουν διαγωνισμούς για να δώσουν το έργο σε εργολάβους.
«Είναι ο Κουρουμπλής ψεύτης;». Κάνοντας λογοπαίγνιο με τον τίτλο του άρθρου Τσίπρα για τον Ανδρέα Παπανδρέου, η ναυαρχίδα του Συγκροτήματος Μαρινάκη («Τα Νέα», 21.9.17) έστριβε το μαχαίρι στην ανοιχτή πληγή του ΣΥΡΙΖΑ. Γιατί ο Κουρουμπλής έδωσε ρεσιτάλ ψεμάτων. Ούτε μικρό παιδί που το 'πιασαν με τη γυάλα του γλυκού στο χέρι δε λέει τέτοια ψέματα. Φαίνεται, όμως, πως ο παλιός στο κουρμπέτι, πρώην πασόκος, έχει εξασφαλίσει την υποστήριξη από το Μαξίμου, γι' αυτό και αντί να εξαφανιστεί, συνέχισε να εμφανίζεται σε καθημερινή σχεδόν βάση σε κανάλια και ραδιόφωνα, μολονότι η κάθε εμφάνισή του πρόσθετε ένα ακόμα βάρος στην πλάτη της κυβέρνησης.
Δεν έχουμε δεδομένα για να πούμε ότι ο Κουρουμπλής κρατάει τον Τσίπρα (λόγω των υποθέσεων Καμμένου-Γιαννουσάκη και Σαββίδη-λαθραίων τσιγάρων), όπως υπαινίχτηκαν στη Βουλή παράγοντες της αντιπολίτευσης. Το βέβαιο είναι πως ό,τι κάνει και ό,τι δεν κάνει ο Κουρουμπλής δεν είναι προσωπική, αλλά είναι κυβερνητική πολιτική. Με πλήρη κάλυψη από τον ίδιο τον πρωθυπουργό.
Και βέβαια, η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ, που σήκωσαν τις παντιέρες της οικολογικής ευαισθησίας, δημαγωγώντας ασύστολα, δεν δικαιούνται να μιλούν. Τη δική τους πολιτική συνεχίζει η συγκυβέρνηση των ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ. Την πολιτική της πλήρους κάλυψης του ασύδοτου εφοπλιστικού κεφαλαίου, την πολιτική των «καπετάν βρομιάρηδων», την πολιτική της ανοχής στο λαθρεμπόριο ναυτιλιακών καυσίμων, με το οποίο «φτιά-χτηκαν» πολλοί απ' αυτούς που καμαρώνουν με τα πούρα στο στόμα, την πολιτική της αδιαφορίας για τη δημιουργία μηχανισμού αντιμετώπισης ρυπάνσεων.
ΥΓ. Εδώ και πολλές μέρες κυκλοφορεί η φήμη ότι το πετρέλαιο που κουβαλούσε το «Αγία Ζώνη ΙΙ» δεν είχε αγοραστεί από τον πλοιοκτήτη του, αλλά από δύο άλλες εταιρίες, τα ονόματα των οποίων αρνείται να αποκαλύψει η κυβέρνηση, γιατί η μία εταιρία ανήκει σε «επώνυμο» καπιταλιστή με γερές διασυνδέσεις με την κυβέρνηση και το Μαξίμου. Η φήμη αναπαράγεται από τα Μέσα του Μαρινάκη, οπότε μπορούμε να φανταστούμε ότι αφορά κάποιον από τους εχθρούς του, αυτούς που πήγαν να του τη στήσουν. Δεν είναι δύσκολο να φανταστούμε ποιον φωτογραφίζουν, αν σκεφτούμε και το παρελθόν που έχει στο λαθρεμπόριο πετρελαίου κάποιους από τους εχθρούς του Μαρινάκη. Ενώ, όμως, σέρνεται η φήμη και στον Πειραιά λένε καθαρά το όνομα, η κυβέρνηση εξακολουθεί να παριστάνει το παπί. Γιατί δεν κλείνει το θέμα, δίνοντας στη δημοσιότητα τα ονόματα των αγοραστών του πετρελαίου;