Κυριακή και νύχτα έφυγε από τον κόλπο της Καλντέρας στη Σαντορίνη το ειδικό σκάφος «Vos Satisfaction», που υποτίθεται ότι θα απαντλούσε τα καύσιμα από το κουφάρι του «Sea Diamond». Ηταν η λύση που συμφώνησε η κυβέρνηση με την εφοπλιστική εταιρία, προκειμένου να υπερκεράσει τις διαμαρτυρίες των Σαντορινιών, που απαιτούσαν την ανέλκυση του ναυάγιου, που αποτελεί μια τοξική βόμβα όχι μόνο για τη Σαντορίνη αλλά για μια πολύ ευρύτερη περιοχή.
Ο ίδιος ο ΥΕΝ Α. Παπαληγούρας πήγε στη Σαντορίνη για να κάνει πανηγυρικά εγκαίνια της απάντλησης. Οπως αποδείχτηκε, όμως, ήταν μια ακόμα χοντρή κοροϊδία των κατοίκων του νησιού. Το ειδικό σκάφος άντλησε πετρέλαιο μόνο από τα σαλόνια και τις καμπίνες και όχι από τις δεξαμενές του πλοίου! Την «ολοκλήρωση των εργασιών» ανήγγειλε η πλοιοκτήτρια εταιρία του «Sea Diamond», που αναφέρει ότι αντλήθηκε μείγμα θαλασσινού νερού και πετρελαιοειδών όγκου περίπου 929 κυβικών, από τα οποία πετρελαιοειδή είναι περίπου 155 κυβικά. Ομως, το «Sea Diamond» είχε στις δεξαμενές του πάνω από 500 τόνους πετρέλαιου και πάνω από 100 τόνους λιπαντικών, που φυσικά δεν απαντλήθηκαν. Απαντλήθηκε μόνο ό,τι είχε διαρρεύσει, άγνωστο από πού. «Δεν παρατηρείται διαρροή πετρελαίου ή άλλων ρυπογόνων ουσιών από το εσωτερικό του ναυαγίου», ανακοίνωσε η πλοιοκτήτρια εταιρία! Ο καθένας μπορεί να καταλάβει πως όσο θα περνάει ο καιρός θα σαπίζουν οι δεξαμενές και το πετρέλαιο θα διαφεύγει. Για να μη μιλήσουμε για τις άλλες τοξικές ουσίες, όπως τα λιπαντικά, οι μπαταρίες, διάφορες συσκευές κ.λπ.
Η κυβέρνηση ενεργεί σαν τσιράκι της εφοπλιστικής εταιρίας. Αυτό ήταν καθαρό από την αρχή. Οι λεονταρισμοί του Καμμένου, ότι η κυβέρνηση θα ανελκύσει το ναυάγιο και θα χρεώσει την πλοιοκτήτρια εταιρία ήταν μόνο για εσωτερική κατανάλωση. Αν δεν «πονέσει» η κυβέρνηση, δεν πρόκειται να μετακινηθεί η τοξική βόμβα από το βυθό της Καλντέρας.