O συνταξιούχος δασολόγος Δ. Σπαθής στις 2.2.2009 διορίστηκε μετακλητός υπάλληλος στο πολιτικό γραφείο του υπουργού Γεωργίας Σ. Χατζηγάκη. Μετά από δύο μήνες αναβαθμίστηκε και στις 15 Απρίλη διορίστηκε ως Ειδικός Σύμβουλος που υπάγεται απευθείας στον υπουργό Χατζηγάκη. Ταυτόχρονα, από τις 4 Αυγούστου του 2005 είναι πρόεδρος του Εθνικού Δρυμού Πάρνηθας. Κατέχει δηλαδή ένα πόστο από τη θέση του οποίου είναι επιφορτισμένος με την προστασία του Δρυμού. Παρενθετικά, αναφέρουμε ότι ο Δ. Σπαθής κατέχει ταυτόχρονα αυτά τα πόστα γιατί είναι πολιτικός φίλος του Γ. Σουφλιά.
Ο κύριος αυτός αντί να προστατεύει τον Δρυμό της Πάρνηθας, βάλθηκε να φτιάξει τη «σαρακατσάνικη στάνη» στον πυρήνα του Δρυμού, ενώ γνωρίζει ότι αυτό απαγορεύεται αυστηρά από τη δασική νομοθεσία. Ο Δ. Σπαθής επιχείρησε το 2006 να πάρει θετική απόφαση για την κατασκευή της «σαρακατσάνικης στάνης» από τη Διεύθυνση Δασών Ανατολικής Αττικής. Ομως ο προϊστάμενος της Διεύθυνσης αυτής αρνήθηκε να του κάνει το χατήρι και στις 20 Φλεβάρη του 2007 του απάντησε, ότι δεν μπορεί να παραβιάσει την ισχύουσα δασική νομοθεσία και συνεργώντας στην παράνομη απαίτησή του να βάλει την υπογραφή του στη μελέτη για την κατασκευή της «σαρακατσάνικης στάνης». Στην απάντησή του δεν παραλείπει να ειρωνευτεί τον προϊστάμενο της Διεύθυνσης Δασών Αθηνών, που εκείνη την εποχή ήταν δασάρχης Πάρνηθας.
Ο Δ. Σπαθής δεν το έβαλε κάτω. Δύο ημέρες μετά τον διορισμό του στο πολιτικό γραφείο του Σ. Χατζηγάκη (συγκεκριμένα στις 4 Φλεβάρη του 2009), επανήλθε με έγγραφό του προς τη Διεύθυνση Αισθητικών Δασών-Δρυμών και Θήρας (αριθμός πρωτοκόλλου 120) με το οποίο ζητούσε γνωμοδότηση για την έγκριση της μελέτης για την κατασκευή της «σαρακατσάνικης στάνης» στον πυρήνα του Δρυμού της Πάρνηθας. Παραθέτουμε την καταληκτική πρόταση του εγγράφου αυτού, με την οποία εμμέσως πλην σαφώς ζητάει από τη Διεύθυνση Αισθητικών Δασών-Δρυμών και Θήρας να υιοθετήσει τη θετική άποψη του δασάρχη της Πάρνηθας: «Κατόπιν όλων των παραπάνω και των αντιφατικών απόψεων μεταξύ των υπηρεσιών ως προς την έγκριση της μελέτης, παρακαλούμε όπως διευθετήσετε τη διαφορετική άποψη του Δασαρχείου με την Δ/νση Δασών και ζητήσετε την προώθηση της μελέτης στη Δ/νση Δασών της Περιφέρειας Αττικής».
Ο προϊστάμενος α/α της Διεύθυνσης, που δεν φημίζεται για το σθένος του να αντιστέκεται στις πιέσεις της πολιτικής ηγεσίας και των συμβούλων της, επί μήνες ανέβαλε την υπογραφή στην εισήγηση του αρμόδιου τμηματάρχη. Είχε δύο επιλογές: ‘Η να απαντήσει ορθά-κοφτά στον Δ. Σπαθή, ότι δεν επιτρέπονται τέτοια έργα στον πυρήνα του Δρυμού και αν θέλει να σταλεί η μελέτη για τη «σαρακατσάνικη στάνη» στη Διεύθυνση Δασών της Περιφέρειας Αττικής να τη στείλει μόνος του. ‘Η να διαβιβάσει το έγγραφο 120 (Φλεβάρη· του 2009) του Δ. Σπαθή στη Διεύθυνση Δασών της Περιφέρειας Αττικής. Ο προϊστάμενος επέλεξε τη δεύτερη επιλογή, για να μη συγκρουστεί με το Δ. Σπαθή, κάτι όμως που δυσαρέστησε τον τελευταίο. Δεν μπορούσε να επιλέξει την πρώτη επιλογή, γιατί απλούστατα είχε γίνει μεγάλος θόρυβος. Ποιος μπορεί όμως να αποκλείσει το ενδεχόμενο η επιλογή αυτής της λιγότερο επώδυνης γι’ αυτόν τακτικής να οφείλεται όχι μόνο στο ότι είναι άνθρωπος της μη σύγκρουσης, αλλά στο ότι καθώς κλείνει ο εργασιακός του βίος θέλει να τον κλείσει σε θέση προϊσταμένου Διεύθυνσης;